پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

قلیان چه تاثیری بر روی ورزش میگذارد ؟

folder_openمقالات
comment1 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/10/29 – توسط : MHA007

قلیان چه تاثیری بر روی ورزش میگذارد ؟
قلیان چه تاثیری بر روی ورزش میگذارد ؟

قلیان چه تاثیری بر روی ورزش میگذارد ؟

شاید شما هم به قلیان و ورزش همزمان علاقه داشته باشید و بخواهید ببینید کشیدن قلیان چه تاثیری در ورزش و بدنسازی شما دارد؟

مصرف قلیان قدمتی طولانی دارد و مردم ایران و هند باستان قرن هاست که از قلیان استفاده می کنند. امروزه مردم معمولاً در خانه، کافه ها یا سالن ها قلیان می کشند. متأسفانه برخی افراد این تصور غلط را دارند که کشیدن قلیان برای سلامتی مضر نیست یا به اندازه سیگار خطرناک نیست. در این مقاله به بررسی خطرات کشیدن قلیان برای سلامتی می پردازیم و در مورد رابطه قلیان و ورزش صحبت می کنیم.

ما در یک مقاله به صورت کامل درباره چگونگی ساخته شدن قلیون و حتی تاریخچه قلیون توضیح دادیم که میتوانید از صفحه “قلیون” آن را برسی نمایید.

تاثیر قلیان در بدنسازی

قلیان شما را مستقیما در معرض دود تنباکو قرار می دهد. متاسفانه تاکنون حداقل 82 ماده شیمیایی سمی و سرطان زا در دود قلیان شناسایی شده است. اگرچه این دود از آب عبور می کند، اما اثرات مواد شیمیایی خطرناک و اعتیادآوری که توسط تنباکو منتشر می شود را از بین نمی برد و شما با هر بار دم زدن قلیان، این دود را وارد ریه خود می کنید. این مشکل قطعا روی عملکرد بدنسازی شما تاثیر منفی می گذارد و نشان می دهد که قلیان و ورزش با هم سازگاری ندارند.

سوزاندن زغال چوبی که برای گرم کردن تنباکوی قلیان استفاده می‌شود می‌تواند خطرات بیشتری برای سلامتی ایجاد کند، زیرا فرآیند سوزاندن مواد خطرناکی مانند مونوکسید کربن، فلزات و سایر مواد شیمیایی تولید می‌کند. حتی اگر انسان مستقیماً قلیان نکشد، اگر در معرض دود آن قرار گیرد و آن دود را استنشاق کند، از مضرات و مضرات مصرف قلیان خلاص نمی شود.

مضرات و عوارض قلیان برای بدن و بدنسازی

مضرات و عوارض قلیان برای بدن و بدنسازی
مضرات و عوارض قلیان برای بدن و بدنسازی

همه ما از خطرات و تهدیدات سیگار برای سلامتی می دانیم. مضرات قلیان بسیار شبیه به سیگار کشیدن است. اکنون به برخی از عوارض قلیان اشاره می کنیم تا مشخص شود که هیچ راهی برای ارتباط قلیان و ورزش وجود ندارد. ورزش برای تمام موارد زیر مفید است و قلیان عامل یا تشدید آنهاست.

1. سرطان

اولین دلیل ناسازگاری قلیان و ورزش این است که متأسفانه افرادی که قلیان می کشند در خطر ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان مثانه، سرطان مری، سرطان ریه، سرطان دهان و سرطان معده هستند. در حالی که ورزش اصولی و صحیح می تواند از این بیماری ها پیشگیری کند.

2. آسیب به سلامت زنان

دلیل دوم عدم ارتباط قلیان با ورزش مربوط به زنان است. چندین مطالعه بزرگ نشان می دهد که زنانی که قلیان می کشند، خطر یائسگی زودرس و کاهش تراکم استخوان را افزایش می دهند. همانطور که می دانید ورزش به سلامت عمومی بدن (مرد و زن) کمک می کند.

3. کاهش باروری

کشیدن قلیان می تواند منجر به کاهش باروری در مردان و زنان شود. یک مطالعه نشان داد که تحرک اسپرم (توانایی اسپرم برای شنا در جهت صحیح) و مورفولوژی اسپرم (اندازه و شکل اسپرم) در مردانی که قلیان می‌کشیدند به طور قابل توجهی کمتر و ضعیف‌تر از مردانی بود که قلیان نمی‌کشیدند.

4. بیماری قلبی و سکته مغزی

قلیان کشیدن فشار خون و ضربان قلب را افزایش می دهد که می تواند خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد. کشیدن قلیان همچنین می تواند باعث گرفتگی عروق و بیماری قلبی شود. دقیقا ورزش باعث تقویت و بهبود عملکرد قلب و مغز می شود. می بینیم که قلیان و ورزش در این مورد کاملاً بر علیه یکدیگر عمل می کنند

5. بیماری ریوی

حتی مصرف کوتاه مدت قلیان با اختلال در عملکرد ریه همراه است. ممکن است هنگام انجام کارهای فیزیکی راحت تر احساس تنگی نفس، ضعف و حتی تهوع کنید. با گذشت زمان، کشیدن قلیان همچنین خطر اختلال عملکرد ریه و بیماری های ریوی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) را افزایش می دهد.

6. برای بارداری مادر و تولد نوزاد خطرناک است

مصرف قلیان در دوران بارداری با خطرات زیادی از جمله ناهنجاری های کروموزومی، حاملگی خارج رحمی، عوارض و مرگ و میر نوزادان، محدودیت رشد داخل رحمی و وزن کم هنگام تولد همراه است.

7. شیوع بیماری

کشیدن قلیان نیز می تواند باعث شیوع بیماری های عفونی شود. از آنجایی که افراد معمولاً هنگام سیگار کشیدن در یک محیط اجتماعی قرار می گیرند، قلیان با یک سری شلنگ اغلب توسط چندین نفر استفاده می شود. این باعث می شود سرماخوردگی و سایر عفونت ها از جمله تبخال دهان و مونونوکلئوز به راحتی از فردی به فرد دیگر سرایت کنند. در این صورت احتمال عفونت های تنفسی نیز وجود دارد.

8. پیری زودرس

همه ما می دانیم که برای داشتن استقامت و شادابی بیشتر باید ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهیم. در این صورت شیوه قلیان و ورزش کاملاً متضاد است. قلیان باعث پیری زودرس پوست می شود. زیرا کشیدن قلیان می تواند میزان اکسیژن رسانی به پوست را کاهش دهد. اگر با برنامه مشخص و منظم ورزش کنید قطعا زودتر و بهتر به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

تاثیر قلیان بر تناسب اندام و بدنسازان

تاثیر قلیان بر تناسب اندام و بدنسازان
تاثیر قلیان بر تناسب اندام و بدنسازان

همانطور که گفتیم کشیدن قلیان برای همه مناسب نیست و اساسا رابطه ای بین قلیان و ورزش وجود ندارد. ورزش برای سلامتی بدن انجام می شود و کشیدن قلیان تلاش شما را بی نتیجه می کند. از دیگر تناقضات قلیان و ورزش یعنی سایر مضرات قلیان برای ورزش و ورزشکاران می توان موارد زیر را برشمرد:

کاهش ظرفیت تنفسی ورزشکار

بارزترین دلیل تقابل قلیان و ورزش این است که ورزش، حتی ورزش های غیر هوازی، نیاز به ظرفیت زیاد ریه دارد، اما کشیدن سیگار به هر شکلی (سیگار، قلیان) ظرفیت ریه ها را کاهش می دهد. قطران موجود در دود، ریه ها را می پوشاند و کیسه های هوا را کمتر کشسان می کند. بلغم حاصل از دود قلیان نیز می تواند باعث احتقان در ریه های ورزشکار شود.

متأسفانه، باید بدانید که این آسیبی است که حتی اگر قلیان بکشید، شما را آزار می دهد. به هر حال، خبر بد این است که حتی اگر فقط در معرض دود باشید و خودتان از آن استفاده نکنید، باز هم از اثرات آن رنج خواهید برد.

مقاله”تاثیر ورزش در ترک اعتیاد” را بخوانید.

خستگی زودرس

برای رسیدن به اوج عملکرد ورزشی، قلب، ریه ها و عضلات شما به خون غنی از اکسیژن نیاز دارند. اما وقتی دود تنباکو را استنشاق می‌کنید (چه خودتان سیگار می‌کشید و چه در محیطی پر از دود هستید)، مونوکسید کربن (فقط یکی از بیش از 4000 ماده شیمیایی موجود در تنباکو که بیش از 50 مورد آن باعث سرطان می‌شود) وارد گلبول‌های قرمز خون شما می‌شود. آنلاین خواهید شد در نتیجه اکسیژن منتقل می شود اما به ماهیچه ها و سایر بافت های بدن نمی رسد. این باعث افزایش اسید لاکتیک می شود (ماده ای که باعث می شود عضلات بعد از ورزش احساس درد، خستگی، خس خس سینه و درد کنند).

مقاله “4 بارو نادرست درباره قلیون + فیلم” را بخوانید.

این کاهش اکسیژن استقامت شما را کاهش می دهد و ورزش خوب را دشوارتر می کند. همچنین انجام وظایف روزانه را برای شما دشوارتر می کند. چگونه از پله ها بالا برویم. همچنین اگر قلیان می کشید، به دلیل کاهش اکسیژن، ضربان قلب شما در حالت استراحت بیشتر از افراد غیر قلیان می شود. این به این معنی می باشد که قلب شما باید به شدت نسبت به قبل سخت کار کند تا بتواند اکسیژن کافی را به خوبی به بدن شما برساند. آیا به عملکرد متفاوت قلیان و ورزش توجه کردید؟

عضله سوزی و کاهش وزن ناسالم

قلیان (و هر دود) بر متابولیسم بدن تأثیر منفی می گذارد و به عبارتی در آن اختلال ایجاد می کند. علاوه بر این، تحرک ورزشکار را کاهش می دهد. مردانی که قلیان می کشند در واقع 350 تا 575 کالری در روز بیشتر از افراد غیر سیگاری مصرف می کنند. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که سیگار می‌کشند و قلیان می‌کشند، چربی بدنشان عمدتاً به شکل سیب شکمی یا مرکزی پخش می‌شود و این شکل توزیع چربی بر سلامتی آن‌ها تأثیر منفی می‌گذارد. یک رژیم غذایی خوب و ورزش منظم بهترین راه برای رسیدن و حفظ وزن سالم است.

ورزش چگونه به ترک قلیان کمک می کند؟

ورزش چگونه به ترک قلیان کمک می کند؟
ورزش چگونه به ترک قلیان کمک می کند؟

بله همه می دانیم که دود قلیان برای سلامتی و عملکرد ورزشی مضر است، یعنی قلیان و ورزش متضاد یکدیگرند. اگر تصمیم به ترک قلیان گرفته اید به شما تبریک می گوییم. اما ترک کردن ممکن است چندان آسان نباشد. ممکن است در ابتدا پس از ترک قلیان علائمی مانند تحریک پذیری، مشکلات خواب یا حتی افسردگی داشته باشید. اما اصلا جای نگرانی نیست. با راه حل های مختلف می توان روند خروج را با سهولت و سرعت بیشتری طی کرد.

خوشبختانه، ورزش در کاهش علائم ترک نیکوتین مفید و موثر است. مطالعات نشان می دهد که حتی یک جلسه 10 دقیقه ای کوتاه ورزش با شدت متوسط ​​می تواند تاثیرات فوری بر کاهش هوس سیگار و قلیان داشته باشد. اما چگونه یکی از بزرگترین چالش های ترک قلیان، مدیریت ترک نیکوتین و غلبه بر ولع است.

هر چه مدت طولانی‌تری قلیان کشیده باشید، گیرنده‌های نیکوتین بیشتری در مغز شما ایجاد می‌شود و هر یک از آن‌ها هوس نیکوتین و دوپامین ناشی از دود می‌کنند. به یاد داشته باشید که این هوس ها برای همیشه دوام ندارند و شما قطعاً قدرت مبارزه با آنها را دارید.

ورزش، چه پیاده روی تند باشد و چه یک تمرین شدیدتر، می تواند ابزاری قدرتمند در ترک قلیان باشد زیرا می تواند به کاهش عناصر فیزیکی و روانی اعتیاد کمک کند. در اینجا فقط چند مورد از روش هایی که ورزش می تواند به شما در ترک سیگار کمک کند آورده شده است:

استرس را مدیریت کنید

ورزش باعث ترشح اندورفین می شود، هورمون هایی که به شما احساس خوبی می دهند و می توانند احساس استرس یا اضطراب را کاهش دهند. اگر به طور منظم ورزش کنید، می توانید استرس را کنترل کنید و قلیان را راحت تر ترک کنید.

حواس پرتی خوب

یک راه حل ساده این است: زمانی که در اتاق غذاخوری و قلیان کشیدن می گذراندید، حالا آن را به ورزش و باشگاه اختصاص دهید. به عبارت دیگر، خلأ تفریح ​​را با ورزش پر کنید، این به تمرکز ذهن شما کمک می کند و ذهن شما را از قلیان دور می کند.

میل به قلیان را کاهش دهید

میل به قلیان را کاهش دهید
میل به قلیان را کاهش دهید

مطالعات نشان می دهد که ورزش متوسط ​​میل به قلیان را کاهش می دهد. این موضوع تاثیر زیادی در سهولت بازی شما دارد. هر جا از ورزش صحبت می شود؛ قلیان محلی از اعراب وجود ندارد. همه این راه حل ها به ما می گوید که قلیان و ورزش هیچ وجه اشتراکی ندارند.

از چاقی جلوگیری می کند

بسیاری از افراد در صورت ترک قلیان و کشیدن سیگار نگران افزایش وزن هستند. اما ورزش از این افزایش وزن جلوگیری می کند. ورزش با سوزاندن کالری بیشتر گرسنگی را کاهش می دهد و از چاقی و اضافه وزن جلوگیری می کند.

تست دوپینگ مثبت با قلیان

تست دوپینگ مثبت با قلیان
تست دوپینگ مثبت با قلیان

آیا هنگام کشیدن قلیان آزمایش دوپینگ من مثبت می شود؟

دوپینگ، قلیان و ورزش چه ربطی به هم دارند؟ جدا از تمام آسیب هایی که کشیدن قلیان برای سلامت ورزشکاران و به خطر انداختن وجهه اجتماعی آنها دارد، خطر نتیجه مثبت در کنترل دوپینگ نیز وجود دارد.

ترک اعتیاد

قلیان به خودی خود عمل ممنوع و جرم محسوب نمی شود. اما اگر تنباکوی مصرفی آلوده به مواد محرک و دارو باشد، تست دوپینگ ورزشکار مثبت اعلام می شود. چنین رویدادی برای یک ورزشکار بسیار ناراحت کننده و خطرناک است. زیرا می تواند منجر به تعلیق و جریمه های سنگین در زندگی ورزشی شما شود.

مقاله “حقیایق عجیب درباره مصرف قلیون” را برسی کنید.

آخرین کلمه

قلیان و ورزش با هم سازگاری ندارند. ورزش برای سلامتی و بهبود عملکرد فرد انجام می شود و قلیان به شکل دیگری پیش می رود و ضررهای زیادی برای بدن دارد که در این مقاله به تفصیل در مورد آن صحبت می کنیم. همچنین اگر قصد ترک قلیان یا سیگار را دارید، ورزش می تواند در این زمینه به شما کمک زیادی کند.

دوستان ما در یک مقاله به صورت کامل به ترک اعتیاد پرداخته ایم ، لطفا برسی نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
ترک تدریجی تریاک
مقاله بعدی
لورازپام چیست؟
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: قلیان, ورزش و قلیان

پست های مرتبط :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.