پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

1 ماه و یک سال پس از ترک سیگار

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

در ماه اول و یک سال پس از ترک سیگار چه می شود؟

ترک سیگار
ترک سیگار

ترک سیگار بسیار نیاز به اراده دارد اما نتیجه آن نیز بسیار شیرین است! وقتی سیگار را ترک می کنید، موارد مهمی را در حیطه سلامتی به دست می آورید. هرچه بیشتر بدون سیگار بمانید، سلامتی شما بیشتر بهبود می یابد. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، سیگار کشیدن عامل اصلی مرگ های قابل پیشگیری است؛ زیرا مصرف و اعتیاد به دخانیات مسئول بیش از هفت میلیون مرگ در هر سال است!

ترک سیگار برای اکثر مردم کار سختی است. بنابراین مفید است بدانید که نتایج این تصمیم شما طولی نمی کشد که ظاهر می شود. در این مطلب از احیاء تازه (بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) برخی از مزایایی که می توانید در ماه اول تا یک سال پس از ترک سیگار انتظار داشته باشید آورده شده است.

جدول زمانی مزایای سلامتی ترک سیگار

می دانیم سیگار کشیدن و اعتیاد به آن، مضرات بسیار بدی برای بدن خواهد داشت. بطور معمول بیشتر کسانی به سیگار اعتیاد دارند، دوست دارند که آن را به زودی ترک کنند. بهبود سلامت شما در اولین ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار شروع می شود! برخی از این موارد بطور خلاصه عبارت اند از:

  • در عرض 20 دقیقه اول: فشار خون و ضربان قلب شما کاهش می یابد.
  • ظرف چند روز: سطح مونو اکسید کربن در خون شما به حالت عادی برمی گردد.
  • ظرف سه ماه: عملکرد ریه و گردش خون بهبود می یابد.
  • در عرض 9 تا 12 ماهگی: تنگی نفس و سرفه ها کاهش می یابد.
  • ظرف یک سال: خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز کاهش می یابد.

همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که این پیشرفت ها در سال های آینده پس از ترک سیگار همچنان ادامه دارد. طی پنج تا 10 سال، خطر ابتلا به سرطان دهان کاهش می یابد! ظرف 10 سال، خطر ابتلا به سرطان ریه و سایر سرطان ها کاهش می یابد. در عرض 15 سال نیز خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی تقریبا نزدیک به افراد غیرسیگاری خواهد شد.

چه در اولین دقیقه و چه در اولین سال ترک اعتیاد به سیگار خود باشید، این مزایای سلامتی می تواند به شما انگیزه دهد تا به سبک زندگی بدون دود خود پایبند باشید و در طول مسیر از سبک بالی و پاکی خود لذت ببرید.

در این مطلب میتوانید کامل درباره سیگار بخوانید .

حال به بررسی تک تک زمان های گفته شده ترک سیگار بپردازیم.

کمی بالا تر درباره ترک سیگار و فواید آن در دراز مدت و کوتاه مدت کمی صحبت کردیم. در ادامه به بررسی هر یک از آن ها بطور مفصل خواهیم پرداخت.

دقایقی پس از ترک سیگار چه می شود؟

همانطور که برای رسیدن به هدف خود برای یک سال بدون سیگار تلاش می کنید، به یاد داشته باشید که شما چند لحظه پس از ترک سیگار مزایای سلامتی خود را تجربه می کنید. حتی 20 دقیقه پس از ترک، ضربان قلب و فشار خون کاهش می یابد. خطر بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و تصلب شرایین (وضعیتی که در آن پلاک ها عروق را مسدود می کنند) نیز کاهش می یابند.

چند روز پس از ترک اعتیاد به دخانیات چه می شود؟

سیگار کشیدن سطح قابل توجهی مونو اکسید کربن را به خون شما اضافه می کند. مونو اکسید کربن اضافی در خون با بیماری های قلبی (از جمله حملات قلبی) و تصلب شرایین ارتباط دارد. فقط چند روز پس از ترک، این سطح به محدوده طبیعی خود کاهش یافته و نزدیک تر می شود.

اتفاقات چند ماه پس از ترک اعتیاد سیگار

عملکرد ریه و گردش خون شما پس از چند ماه بدون دخانیات بهبود می یابد. اما می تواند از دو هفته پس از ترک سیگار نیز بهبود یابد.

با ترک سیگار چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

1 ماه و یک سال پس از ترک سیگار
1 ماه و یک سال پس از ترک سیگار

وقتی سیگار را ترک می کنید، زردی دندان ها و ناخن ها کم تر می شود. احتمالاً متوجه خواهید شد که فعالیت های روزمره ای که باعث می شد نفس نفس بزنید، (مانند بالا رفتن از پله) با افزایش ظرفیت ریه ها (همان حجم تنفسی) آسان تر می شود.

احساس طعم و مزه در شما شروع به پیدایش مجدد می کند. به این ترتیب طعم غذا بهتر است و حس بویایی شما بهبود می یابد. احتمالاً به بوی سیگار عادت کرده اید، اما بعد از ترک سیگار، بوی تنفس، مو و لباس شما بهتر می شود.

ترک سیگار برای پوست شما نیز مفید است! شما می توانید هر گونه چین و چروک زودرس، بیماری لثه یا از دست دادن دندان را هنگام ترک از خود دور کنید. در ادامه به دیگر فواید ترک اعتیاد به سیگار می پردازیم.

پیشرفت های فیزیکی بدن پس از ترک

با شروع یک ماه پس از ترک سیگار و همچنین در چند ماه آینده، ممکن است متوجه بهبود قابل توجهی در سلامت تنفسی خود شوید. همچنین احساس سرزندگی و سبکی خاصی در شما احساس خواهد شد. احتمالاً برخی یا همه موارد زیر را نیز تجربه خواهید کرد:

  1. سرفه کمتر و احساس راحتی در تنفس
  2. تنگی نفس کمتر و احساس باز شدن ریه ها بصورت کامل
  3. مشکلات کمتر در رابطه با درد سینوس و احتقان

هنگامی که قرار گرفتن در معرض دود سیگار متوقف می شود، مژک ها در بافت ظریف ریه شروع به رشد مجدد می کنند. گاهی اوقات سرفه جدیدی به طور موقت ظاهر می شود؛ زیرا وظیفه مژک ها این است که ذراتی را که در آنها تنفس می کنید از ریه ها بیرون بکشد.

به بیانی سطح بالایی این مژک ها هنگام سیگار کشیدن به نوعی گیر کرده است! اما بعد از ترک سیگار دوباره شروع به کار می کند. این ترک اعتیاد به دخانیات به حذف مواد مضر سیگار و سایر سموم دود سیگار از ریه ها کمک می کند.

پیشرفت های روانی پس از ترک سیگار

کمپ ترک سیگار
کمپ ترک سیگار

با گذشت ماه ها از ترک اعتیاد به دخانیات، احساس قدرت بیشتری خواهید داشت و هنوز عاری از سیگار هستید. ترک سیگار باعث اعتماد به نفس بیشتر برای شما می شود. همچنین می تواند تغییرات مثبتی را در سایر زمینه های زندگی شما ایجاد کند.

یادتان باشد که همیشه در عهد خود به ترک پایبند بمانید! در حالی که مزایای قابل توجهی در این دوره زمانی ظاهر می شود، زندگی بدون دود شما هنوز جدید و شکننده است. انجام همه کار هایی که برای رفع ارتباطات زیادی که بین سیگار کشیدن و زندگی روزمره خود ایجاد کرده ایم، لازم و ضروری است. قطع این ارتباطات و جایگزینی آن ها با پاسخهای سالم بخشی از فرایند بهبودی از اعتیاد به دخانیات است.

ترک سیگار زمان می برد؛ بنابراین آرامش خود را حفظ کنید و بگذارید روز های بدون دود روی هم انباشته شوند! به زودی متوجه پیشرفت های ذکر شده در بالا و موارد دیگر خواهید شد. یادتان نرود که مزایای سلامتی پس از یک سال ترک سیگار ادامه می یابد.

یک سال پس از ترک اعتیاد به دخانیات چه می شود؟

وقتی به یک سالگی ترک سیگار رسیدید، زمان بسیار خوبی است تا همه مزایای مهم این تصمیم خود را بررسی کنید. پس از یک سال که بدون سیگار سپری کردید، خطر بیماری عروق کرونر قلب به نصف افرادی که در حال حاضر سیگار می کشند کاهش می یابد.

بیماری های قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ ناشی از سیگار کشیدن است. 5 مزایای دیگر برای شما در حفظ سلامتی بیشتر عبارتند از:

  1. سرفه و تنگی نفس بسیار کمتر

Cilia ، ساختارهای مو مانند در ریه ها، عملکرد طبیعی خود را بدست می آورند. به این معنی که آنها می توانند ریه ها را تمیز کرده و خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهند. پس از آن دیگر چیزی در ریه های شما برای تحریک وجود ندارد. پس در نتیجه هوایی که می کشید کاملا سالم و بدون مشکل ریه های شما را پر خواهد کرد. سپس آن هوا بدون تحریک مجاری تنفسی شما از بدنتان خارج می شود.

  1. هوس سیگار کشیدن به میزان قابل توجهی کمتر می شود.

در یک مطالعه نشان داده شده است که شرکت کنندگانی که سیگار را به مدت یک سال ترک کرده بودند، کاهش میل به سیگار، بی قراری کمتر و حتی وقایع استرس زای کمتر در زندگی خود را گزارش کردند.

محققان بر این باور اند که آنها رویداد های استرس زای کمتری را گزارش کرده اند؛ زیرا دیگر میزان نیکوتین بسیار زیاد را که بین سیگاری ها وارد بدن می شود را تجربه نکرده اند. به عنوان مثال، تا زمانی که دوباره بتوانند سیگار بکشند، احساس تحریک پذیری یا عصبانیت می کنند. اما آن ها پس از یک سال، دیگر از نظر احساسی و جسمی به نیکوتین وابسته نبودند.

مزایای ترک سیگار پس از یک سال

کمپ ترک اعتیاد ورامین
کمپ ترک اعتیاد ورامین

یک تا دو سال پس از ترک سیگار، خطر حمله قلبی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. 5 تا 10 سال پس از ترک ، خطر ابتلا به سرطان های دهان ، گلو و حنجره و همچنین سکته مغزی کاهش می یابد.

10  سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان از جمله سرطان ریه، مثانه، مری و کلیه کاهش می یابد.15  سال پس از ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. این فرد در حال حاضر شبیه به کسی است که اصلا سیگار نمی کشد!

چرا ممکن است بعد از ترک سیگار سرفه جدیدی ایجاد شود؟

بزرگ ترین دلیل این امر، بهبود در سیستم تنفسی فرد است. با توجه به مزایای ترک اعتیاد به دخانیات، اغلب افراد با ترک سیگار تنفس بهتری را تجربه می کنند. تنگی نفس نشانه “COPD” است، بیماری پیشرونده ریه که تنفس را سخت می کند. این بیماری در درجه اول، بیماری سیگاری ها است و ترک اعتیاد به دخانیات بهترین راه برای توقف آسیب های بیشتر است.

سموم موجود در دود سیگار همچنین سینوس ها را تحریک می کنند که باعث احتقان می شود. همچنین حس بویایی را تنبل تر می کند که می تواند منجر به مشکلات مزمن در دراز مدت شود.

این مهم است که به خاطر داشته باشید که درمان اعتیاد به نیکوتین یک فرایند طولانی مدت است. در حالی که برخی از افراد این پیشرفت ها را به سرعت تجربه می کنند، در برخی دیگر به تدریج اتفاق می افتد.

به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که سرفه های معمولی که سال ها با خود حمل کرده اید طی چند هفته پس از ترک بسیار کاهش می یابد یا از بین می رود. اما حس بویایی شما بهبود نیافته است. سپس چند ماه پس از قطع سیگار، ناگهان متوجه می شوید می توانید رایحه های ظریفی را که مدت ها از شما دور شده اند، بو کنید. این امر غیر معمول نیست! بنابراین اگر برخی از مزایا در بازه زمانی مورد انتظار ظاهر نشد، به هیچ وجه ناامید نشوید.

در ضمن می توانید برای داشتن یک پشتیبان برای ترک سیگار، با احیاء تازه(کمپ ترک اعتیاد تهران) تماس بگیرید. این کمپ با دارا بودن امکانات فوق العاده، ترک اعتیاد به دخانیات را برای شما به زیبا ترین لذت زندگی تبدیل خواهد کرد.

در این مطلب میتوانید درباره نیکوتین وینستون قرمز بخوانید .

جمع بندی فواید ترک سیگار و اعتیاد به نیکوتین

فواید ترک سیگار
فواید ترک سیگار

بطور معمولا از هر 10 فرد سیگاری، هفت نفر می خواهند سیگار را ترک کنند. خوشبختانه بسیاری از افرادی که سعی می کنند سیگار را ترک کنند، می توانند این عادت را با موفقیت ترک کنند. همچنین تعدادی ابزار و منابع برای کمک به ترک و حفظ مزایای ترک سیگار در بلند مدت وجود دارد. مثلا می توانید با مشاوره مناسب، ترک سیگار را در یک کمپ آغاز کنید. با احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) در ارتباط باشید.

آرام باشید و زمانی را که برای بهبود اعتیاد به نیکوتین نیاز دارید، اختصاص دهید. اگر ماه ها بعد از ترک سیگار به طور ناگهانی میل شدید و استرس نداشته باشید، باز هم سر قول به خودتان بمانید. برنامه نویسی قدیمی در مغز ما هر از گاهی فعال می شود، اما هرچه بیشتر با زندگی بدون دود عجین شوید، کمتر فکر سیگار کشیدن به ذهن شما خطور می کند.

در بخش نظرات با ما در میان بگذارید که دیگر چه فوایدی از ترک سیگار در کوتاه مدت و دراز مدت می دانید. همچنین در صورت داشتن نظر و یا پیشنهاد می توانید به ما اعلام کنید.

جهت ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه به صفحه “ثبت نام در کمپ” مراجعه نمایید ، یا میتوانید در صفحات مجازی ما را دنبال نمایید و با مشاوران ما در تماس باشید .

4/5 - (2 امتیاز)
مقاله قبلی
4 نکته درباره سیگار های الکترونیکی
مقاله بعدی
راه کار های طبیعی ترک سیگار
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: ترک سیگار, ترک سیگار آسان, مدت زمان ترک سیگار

پست های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.