10 زیان مصرف دخانیات – دخانیات – سیگار

folder_openترک اعتیاد
commentبدون دیدگاه

10 زیان مصرف دخانیات

دخانیات
دخانیات در ایران

زیان های اجتماعی ناشی از مصرف دخانیات

تعمیم استعمال دخانیات به خصوص سیگار وروزافزونی مصرف آن، تنها به زیان های بهداشتی و اقتصادی ختم نمی شود، بلکه به موازات سایر مضرات و خسارات مادی و معنوی فردی آن، مشکلات اجتماعی چندی نیز از تعمیم این عادت زشت و این اقدام مضر، حاصل می گردد که گسترۀ آثار نامطلوب آن با روزافزونی استعمال آن، رابطه مستقیم دارد.
مشکلات اجتماعی عادت به سیگار را نمی توان در دایره معینی محدود کرد، بلکه بر حسب شرایط مختلف زندگی و تماس های اجتماعی، آثار ناگوار این عادت مضر گسترش می یابد که در این جا تنها به ذکر چند مورد می پردازیم:

 1. فرزندان سیگاری ها آمادگی قبول برخی بیماری ها را بیشتر از فرزندان افراد غیر سیگاری دارند (در ردیف بیماری های ارثی).
 2.  جنین مادران سیگاری باردار از رشد طبیعی محروم می ماند و گاهی زودرس و یا نارس متولد می شود که این خود عوارض و مشکلات گوناگونی برای والدین و فرزندان به وجود می آورد.
 3.  بوی بد دهان سیگاری ها، هم موجبات نفرت افراد سالم غیر سیگاری نسبت به آن ها می شود و هم در مراحل حساس تر، یکی از عوامل مهم اختلافات زناشویی به شمار می رود و گاهی همین یک عامل (ظاهرا ناچیز به نظر سیگاری ها) به علت تکرار و مداومت طولانی، موجبات سردی و بی میلی بانوان نسبت به همسران را فراهم می کند و پس از اختلاط با سایر علل و عوامل، چه بسا زمینه ساز جدایی دایمی می گردد.
 4. زردی رنگ چهره و رنگ تیرۀ دندان ها و پیدایش چین و چروک در صورت سیگاری ها همراه با بوی بد دهان، سیمایی بیمارگونه و همانند افراد علیل به آن ها می دهد که موجب انزجار همسر و فرزندان فرد سیگاری می شود.
 5. ناراحتی و نارضایتی طبیعی دوستان و همکاران و اطرافیان شخص سیگاری در محیط کار و زندگی (به علت بوی نامطبوع و غیر قابل تحمل دود سیگارشان) نیز از جمله عوامل سست کنندۀ روابط اجتماعی به شمار می رود.
 6. تاثیر عمل افراد سیگاری بر نوجوانان و جوانان؛ که با تقلید کورکورانه از بزرگترها، به سیگار گرایش پیدا می کنند، به طوری که سیگار کشیدن را نشانۀ بزرگی و برتری می دانند. برخی جوانان و نوجوانان ساده لوح و ظاهربین می خواهند ضعف شخصیت اجتماعی خود را با کشیدن سیگار جبران کنند.دخانیات چیست
مضرات دخانیات
دخانیات چیست

زیان های سیگار بر محیط زیست

 1. اغلب فیلترهای سیگار زیست فروپاش (تجزیه پذیر در طـبیعت) نبوده و درواقع 95 درصد آنها از جنس پلاستیک
  سلولزاستات مـی باشند، که سالها طول میکشد تا در طبیعت تجزیه و به چرخه محیط زیست بازگردند.
 2. در تـه سیـگارهــا بیـش از 165 مـاده شیمیایی وجود دارد کــه حـــیوانات کوچک و پرندگان ممکن است آنها را
  با غذا اشتباه گرفته و ببلعند.بلعیدن ته سیگار منجر به سوء تغذیه، بی اشتهایی و یا مصرف نکردن غذا در حیوان و یا پرنده می شود. چراکه ته سیگار میتواند مجاری گوارشی را مسدود و از هضم غذا جلوگیری کند. و یا با گیر کردن و انباشته شدن در مجاری گوارشی حیوان احساس سیری و پری کاذب کرده و از غذا دست بکشد.
 3. ته سیگارها برای تجزیه شدن در طبیعت حداقل به 5 سال زمان نیازدارند.
 4. فرآیند خشک کردن برگهای تنباکو و یا تهیه کاغذ برای کاغذ سیگار یکی از عوامل جنگل زدایی به ویژه در جوامع توسعه نیافته میباشد.

ترک دخانیات

ترک دخانیات

با توجه به عوارض و ضرراتی که سیگار دارد ، بهتر است که هرچه سریعتر و در اولین فرصت نسبت به ترک سیگار اقدام کنند . یکی از مشکلاتی که افراد سیگاری دارند ، عوارض این ماده را نادیده میگیرند و در برخی از موارد کلا این ضرر ها و سم هایی که وارد بدن میکنند را قبول ندارند .

برخی از افراد بار ها و بار ها سعی بر ترک سیگار داشتند که دوباره پس از مدت کوتاهی به مصرف آن رو آوردند .خوب است که بدانید افراد سیگاری  به جز اعتیاد فیزیکی به سیگار ، اعتیاد روانی شدید به این ماده پیدا میکنند، حتی وقتی که از نظر جسمی ترک کرده اند در برخی مواقع و در بعضی موقعیت ها از نظر روانی نیاز به کشیدن سیگار دارند .

بهترین راه برای ترک سیگار رجوع کردن به یکی از کلینیک های ترک اعتیاد و متخصص روانپزشکی است تا علاوه بر پاک کردن شما و از بین بردن نفوذ ماده شیمایی در روان ، ذهنی شما ، اعتیاد فیزیکی را هم از شما پاک کنند و این کار باعث جلوگیری از مصرف دوباره مواد مخدر میشود . ما به شما دوستان عزیز کلینیک کمپ ترک اعتیاد احیای تازه را پیشنهاد میکنیم که با افراد با تجربه و خدماتی مفید ، به بهبود هر چه سریعتر شما بیماران گرامی میدارد .

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.

درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید

Tags: , ,

پست های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.