پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

4 نکته درباره سیگار های الکترونیکی

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

4 نکته درباره سیگار های الکترونیکی

سیگار الکترونیکی
سیگار الکترونیکی

چهار حقیقت که باید درباره سیگار های الکترونیکی بدانید ، سیگار های الکترونیکی که دستگاه های بخار نیز نامیده می شوند، برای اولین بار در چین و در سال 2003 توسعه یافتند. سپس در ایالات متحده در سال 2007 به عنوان جایگزینی “سالم” برای کشیدن سیگارهای سنتی معرفی شدند و هدف آنها کمک به ترک اعتیاد به دخانیات مثل سیگار بود.

از آنجا که بیش از 480 هزار مرگ در سال به دلیل کشیدن سیگار های قابل احتراق نسبت داده می شد، هیجان زیادی در مورد تاثیر احتمالی نجات جان انسان ها توسط سیگار های الکترونیکی، هنگام اولین عرضه آن ها، وجود داشت. در ادامه این مطلب همراه احیاء تازه(کمپ ترک اعتیاد تهران) باشید تا با حقایق سیگار های الکترونیکی آشنا شوید.

معرفی کامل سیگار های الکترونیکی

این دستگاه های بدون دخانیات و باطری دار، معمولاً حاوی نیکوتین، طعم دهنده ها و سایر مواد شیمیایی هستند. به جای تنفس دود، مصرف کنندگان سیگار های الکترونیکی بخار آئروسل مواد تشکیل دهنده را استنشاق می کنند.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد تبخیر در این سیگار ها نسبت به سیگار های سنتی اثرات مضر کمتری بر سلامتی دارد. اما کشنده بودن کمتر از سیگار به این معنا نیست که سیگار های الکترونیکی بدون نگرانی های بهداشتی مصرف شوند! در ضمن بسیاری از آن ها هنوز به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته است.

استفاده از سیگارهای الکترونیکی تا حدی ایمن تر از سیگارها تلقی می شود اما این دارو، درمانی نیست که از آن در ابتدا انتظار می رفت. مزایای نسبی و اثر بخشی استفاده از سیگارهای الکترونیکی برای ترک سیگار، پیچیده و بحث برانگیز است. در ادامه ما آخرین تحقیقات در مورد سیگار های الکترونیکی را بررسی می کنیم. این تحقیقات موارد زیادی از جمله اینکه آیا سیگار الکترونیکی روش خوبی برای ترک سیگار است یا خیر را شامل می شود.

مردی که سیگار الکترونیکی می کشد

سیگارهای الکترونیکی در حال حاضر تحت کنترل هستند!

کمپ اعتیاد
کمپ اعتیاد

در ابتدا فروش و عرضه این سیگار ها توسط دولت ها تنظیم نمی شد! بنابراین کنترل کیفیت نگران کننده بود و می توان سیگارهای الکترونیکی را به کودکان نیز فروخت. این امر در ماه آگوست سال 2016 میلادی تغییر کرد. زمانی که به دلیل نگرانی بیشتر در مورد ایمنی و افزایش استفاده از سیگارهای الکترونیکی توسط نوجوانان، اداره غذا و دارو (FDA) شروع به تنظیم فروش این محصولات کرد.

در این مطلب میتوانید درباره لذت سیگار بخوانید .

در حالی که اعتیاد به دخانیات در سیگار سنتی در نوجوانان و بزرگسالان کاهش یافته است، استفاده از سیگار های مدرن(الکترونیکی) به شدت افزایش یافته است. اکثر کارشناسان، نوعی بازاریابی غیر اخلاقی توسط تولیدکنندگان را با هدف قرار دادن جوانان برای این افزایش فروش ذکر می کنند. برخی تخمین می زنند حدود 20 درصد از دانش آموزان دبیرستانی سیگار های الکترونیکی مصرف می کنند!

تنظیم این محصولات یک تلاش بزرگ است؛ زیرا در حال حاضر بیش از 450 مارک سیگار الکترونیکی در بازار وجود دارد. اگر چه بسیاری از اجزای خطرناک سیگار های قابل احتراق در سیگارهای مدرن وجود ندارد، اما این بدان معنا نیست که این محصولات بی خطر هستند. هنوز باید درباره این وسایل برای جایگزین شدن سیگار سنتی اطلاعات زیادی آموخت.

علاوه بر این، برخی از افراد سیگاری با انتقال اعتیاد به دخانیات موجود در سیگار های مدرن، سیگار های سنتی را ترک کرده اند. بسیاری دیگر نیز به صورت تفریحی اقدام به استفاده از سیگار های جدید کرده اند و نگرانی روز افزون کارشناسان سیاست، مقامات بخش بهداشت، پزشکان و والدین را سبب شده است.

مقایسه سیگار های قابل احتراق در مقابل سیگار های الکترونیکی

همه ما می دانیم که مضرات سیگار های الکترونیکی کمتر از سیگار های قابل احتراق است. دود سیگار سنتی حاوی بیش از 7000 سم ، از جمله 250 ترکیب سمی و 70 ترکیب شیمیایی سرطان زا است.

از سوی دیگر، انتشار سیگار های الکترونیکی تا حدی حاوی سموم کمتری است؛ زیرا بخار محصول جانبی سوزاندن مواد آلی نیست، بلکه حرارت دادن مایع حاوی نیکوتین است که باعث تبخیر آن می شود. در حالی که تبلیغات سیگارهای الکترونیکی کمتر از سیگارهای سنتی است، هنوز بسیاری از آنها ناشناخته است و قطعاً بی ضرر نیستند.

از زمانی که سیگار های الکترونیکی تحت کنترل قرار گرفتند، اکنون باید مقدار دقیق نیکوتین مورد نیاز خود را اعلام کنند و طبق دستورالعمل های کنترل کیفیت تولید شوند. نیکوتین با هدف دارویی نیز مجاز به استفاده در همه محصولات جایگزینی نیکوتین (NRT) است اما این مورد در مورد سیگار های الکترونیکی صادق نیست.

در نهایت ، کیفیت دستگاه های سیگار الکترونیکی می تواند بسیار متفاوت باشد، که می تواند بر ترکیب بخار و سمیت آن تأثیر بگذارد.

1. سیگارهای الکترونیکی حاوی سموم کشنده هستند

کمپ ترک اعتیاد
کمپ ترک اعتیاد

سیگارهای الکترونیکی حاوی تعدادی سموم در مقادیر مختلف از جمله فرمالدهید، استالدهید، آکرولین، استون، ترکیبات آلی فرار، ترکیبات فنلی و هیدروکربن های معطر چند حلقه ای هستند. در حالی که مقدار این مواد شیمیایی در سیگارهای الکترونیکی بسیار کمتر از سیگارهای سنتی است، خطر قرار گرفتن در معرض برخی از مواد شیمیایی خطرناک در دود سیگار همچنان وجود دارد.

احتمال سرطان زا بودن این سیگار ها وجود دارد!

به گفته احیاء تازه(کمپ ترک اعتیاد تهران) ، مایع و بخار سیگار الکترونیکی حاوی نیتروزامین های مخصوص تنباکو (TSNAs) است. گروهی از چهار ترکیب شیمیایی که تصور می شود یکی از قوی ترین عوامل سرطان زا در محصولات تنباکو و دود تنباکو است. TSNA ها در توتون سبز و تنباکو فرآوری شده مثل نیکوتین مایع وجود دارند.

TSNA ها با سرطان ریه، سرطان دهان و مری، سرطان کبد و سرطان لوز المعده ارتباط دارند. شواهد فزاینده ای وجود دارد که TSNA ها می توانند در سرطان دهانه رحم نیز نقش داشته باشند. البته تمامی این موارد می تواند با ترک اعتیاد به دخانیات افراد را به سلامتی نسبی برگرداند.

فلزات سنگین نیز در این سیگار ها یافت می شود!

انتشار دود سیگار های الکترونیکی همانند سیگار حاوی بسیاری از فلزات سمی از جمله کروم (فلزی است در دود سیگار)، روی، کادمیوم و سرب نیستند. یعنی غلظت آن ها بسیار کمتر از دود سیگار معمولی است اما صفر نیست. نیکل در سطوح چهار برابر بیشتر از دود معمولی سیگار وجود دارد.

به احتمال زیاد فلزات از کارتریج ها می آیند و استاندارد سازی کیفیت ساخت آنها ممکن است این سموم را کاهش دهد.

آب و دود سیگار الکترونیک سمی است!

4 نکته درباره سیگار های الکترونیکی
4 نکته درباره سیگار های الکترونیکی

عنصر “فعال” در سیگار های الکترونیکی و دلیل استفاده اکثر افراد از آن نیکوتین است. نیکوتین یک سم بسیار اعتیادآوراست. نیکوتین سال ها است که در حشره کش ها مورد استفاده قرار می گیرد و جزء مواد اعتیاد آور در سیگار و سیگار های الکترونیکی است. در این مطلب میتوانید درباره “چرا افراد پس از ترک سیگار دوباره به سراغ آن می روند بخوانید .

هنگامی که سیگار مدرن برای اولین بار به بازار آمد، مایع الکترونیکی در چندین طعم آب نبات شیرین موجود بود که بخصوص برای بچه ها جذاب بود. مسمومیت زمانی رخ می دهد که مایع الکترونیکی حاوی نیکوتین از طریق پوست یا چشم ها استنشاق، بلعیده یا جذب شود.

در تلاش برای کاهش این مسمومیت ها و جلوگیری از استفاده همه گیر از سیگار های الکترونیکی در بین جوانان، FDA از شرکت های سیگار الکترونیکی خواست تا تولید و فروش محصولات بخار طعم دار(غیر از منتول و تنباکو) را تا پایان ژانویه 2020 متوقف کنند.

در دسامبر 2014 اولین مرگ یک کودک بر اثر نیکوتین مایع در ایالت نیویورک رخ داد. این کودک یک ساله که نیکوتین مایع مصرف کرده بود، به سرعت فوت کرد. پلیس محلی تأیید نکرد که نیکوتین مایع با سیگارهای الکترونیکی مرتبط است، اما به احتمال زیاد این اتفاق از آن ها ناشی می شود.

نگرانی در مورد آسیب به ریه ها

هشدار فزاینده ای در مورد مرگ و میر ناشناخته ناشی از تبخیر و عوارض ریوی وجود دارد (که ممکن است باعث آسیب مادام العمر به ریه افراد آسیب دیده شود) که در سال 2019 داده شد. این بحران سلامت عمومی هنوز در دست بررسی است اما نگرانی ها را افزایش داده است.

سیگار مدرن
سیگار مدرن

سیگار های مدرن جایگزین سیگار سنتی هستند، نه کمکی برای ترک آن!

علی­رغم اینکه سیگار های الکترونیکی به عنوان کمک کننده های ترک سیگار به بازار عرضه می شوند، تنها جایگزینی برای سیگار کشیدن هستند و نه کمک به ترک آن. به نظر می رسد اکثر مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی به جای ترک سیگار، علاوه بر سیگار های مدرن، مصرف سیگار های قابل احتراق(سنتی) را نیز ادامه می دهند!

با این حال، برخی از افراد برای ترک اعتیاد به دخانیات به طور کامل از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند و برخی از آن ها نیز با آن موفق می شوند. از طرف دیگر، اکثر مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی اعتیاد خود را از دخانیات به دستگاه منتقل می کنند یا در نهایت به طور کامل به کشیدن سیگار سنتی باز می گردند؛ زیرا هنوز به طور جدی به نیکوتین اعتیاد دارند.

جمع بندی نکات سیگار های مدرن(الکترونیکی)

کمپ ترک اعتیاد
کمپ ترک اعتیاد

اگر در فکر استفاده از سیگار های الکترونیکی برای ترک اعتیاد به دخانیات بخصوص سیگار هستید، حتماً ابتدا خطرات جدی ناشی از سیگار های جدید را در نظر بگیرید. همچنین در مورد وسایل کمک کننده ترک سیگار موجود در بازار امروز تحقیق کنید. در مورد همه گزینه های خود با یک مشاور مشورت کنید که می تواند در مورد بهترین روش های ترک سیگار برای شما توصیه کند.

ما در کمپ احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد شهرری) همراه شما هستیم. می توانید هم اکنون تماس بگیرید و سوالات خود را بپرسید. همچنین خوشحال می شویم در بخش نظرات این پست هر مورد اضافی از مضرات یا مزایای سیگار های الکترونیکی می دانید برای ما و دیگر کاربران بنویسید.

در صورت اینکه نیاز به ثبت نام در کمپ یا تماس با مشاوران کمپ ترک اعتیاد احیای تازه دارید ، از بالای صفحه در قسمت ” ثبت نام در کمپ ” اقدام به تماس با ما بکنید ، همچنین میتوانید صفحه مجازی ما را دنبال نمایید تا سایر مقالات ما را نیز بخوانید و با مشاوران ما در تماس باشید .

با آرزوی پاکی برای تمام شما عزیزان 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
دوره ترک اعتیاد – دوره ترک سیگار
مقاله بعدی
1 ماه و یک سال پس از ترک سیگار
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: سیگار الکترونیکی, سیگار مدرن, سیگار مدرن ساخت کجاست, سیگار مدرن نانو

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.