پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

خطر سیگار و دیابت

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

دیابت در سیگار
معتاد دیابتی

خطر سیگار و دیابت

سیگار به عنوان یک عامل خطر برای دیابت شناخته می شود. چندین فرضیه برای توضیح این ارتباط مطرح شده است. سیگار به عنوان یک عامل خطر محتمل برای م قاومت انسولین شناخته شده است. همچنین موجب اختلال در متابولیسم گلوگز می شود که منجر به بروز دیابت تپ 2 می شود. همچنین سیگار از طریق مکانیسم مستقل شاخص توده بان (BMI) موجب افزایش ریسک دیابت می شود.

همچنین از آنجا که سیگار با افزایش خطر پانکرانیت مزمن و سرطان پانکراس همراه است ، به عنوان ماده سمی برای پانکراس شناخته می شود.
تخمین زده می شود 12% تمام موارد دیابت نوع 2 در امریکا مربوط به سیگار باشد.

خطر دیابت با تعداد سیگار نیز مرتبط است. زنان سیگاری با مصرف 40 سیگار در روز با خطر 74% و ومردان با خطر 45% مواجهند. بعلاوه درخصوص دود سیگاریها هم با خطر بروز دیابت 2 همراهند.

سیگار در دوران بارداری نیز با ریسک دیابت حاملگی ودیابت پس از دوران بارداری همراه است.
سندرم متابولیک به عنوان عامل خطر بیماریهای قلبی و دیابت شناخته می شود. تحقیقات اخیر نشان می دهد که ارتباط قوی بین سیگار ، مقاومت به انسولین و سندرم متابولیک وجود دارد.

افراد دیابتی سیگاری در مقایسه با دیابتهای غیرسیگاری 2 برابر بیشتر خطر مرگ زودهنگام دارند. بعلاوه خطر عوارض ناشی از سیگار در دیابتی ها 14 برابر بیشتر از خطر عوارض ناشی از سیگار یا دیابت به تنهایی است. خطر مرگ برای سیگاریهای قدیمی 31/1 و سیگاریهای با م صرف 1 تا 14 سیگار در روز 43/1 است در حالی که این ریسک برای سیگاریهای بامصرف 15 تا 32 نخ سیگار 64/1 و بیش از 35 سیگار 19/2 است.

خطر سیگار و دیابت
اعتیاد و دیابت

اثرات سیگار برعوارض دیابت :

– نفروپاتی در بیماران سیگاری و دیابتی نوع 1 شایع است و سیگار خطر دفع آلبومین در ادرار را در هر دونوع دیابت افزایش می دهد. بعلاوه عملکرد کلیه در افراد سیگاری با سرعت بیشتری نسبت به افراد غیرسیگاری کاهش می یابد. همینطور مطالعات نشان می دهد قطع سیگار می تواند روند بیماری کلیوی را در دیابتهایی که داروهای مهارکننده ACE مصرف می کنند آهسته نماید.

– رتینوپاتی : ارتباط بین سیگار و رتینوپاتی به اندازه دیگر عوارض میکروواسکولار دیابت نیست ، با اینحال برخی مطالعات ارتباطی بین سیگار و رتینوپاتی دیابتی را نشان می دهند.

– نوروپاتی محیطی : سیگار یک عامل خطر شناخته شده برای رشد پیشرفت انواع مختلف نوروپاتی است. مطالعات روی افراد دیابتی نوع 1 و 2 نشان می دهد که نوروپاتی محیطی در افراد سیگاری 8/64% است در حالی که این آمار در افراد غیرسیگاری 8/42% است.

دیابت
دیابت در اعتیاد

منافع قطع سیگار :

قطع سیگار خطر بیماری قلبی عروقی ، بیماری ریه ، سرطان و سکته مغزی را کاهش می دهد. از آنجا که دیابت خطر بیماری قلبی عروقی و سکته را افزایش می دهد لذا به سیگاریها شدیداً توصیه می شود که سیگار را ترک کنند.

از طرف دیگر مطالعات نشان می دهند که افراد سیگاری مبتلا به دیابت کمتر از افراد سیگاری بدون دیابت موفق به ترک سیگار می شوند در نتیجه بایستی راهکارهای شدیدتری برای قطع موفق این افراد اتخاذ گردد.

از آنجا که افراد دیابتی معمولاً افزایش وزن دارند ، ترس از افزایش وزن بیشتر در افراد سیگاری مانع از ترک سیگار در آنها می شود.

مطالعات روی افراد سیگاری مبتلا به دیابت 40 تا 59 ساله نشان می دهد که منافع ترک سیگار 5 سال بعد از قطع کامل آن آشکار می شوند و برای آنکه خطر عوارض به حد افراد غیرسیگاری برسد 20 سال طول می کشد.

بعلاوه قطع سیگار خطر مرگ زودهنگام را نیز کاهش می دهد.

درباره ما :

کمپ ترک اعتیاد احیای تازه واقع در شهرری ، محیطی بسیار آماده و مجهز جهت بهبودی بیماران و دوستان عزیزه ساخته شده است.

شما میتوانید از اینجا روند ثبت نام کمپ را پیشه بگیرید و یک قدم بر سلامتی خود و جامعه بشری بردارید .

خوشحال می شویم  ما را در شبکه مجازی دنبال نمایید .
لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
کمپ ترک اعتیاد تمایلی | کمپ تمایلی
مقاله بعدی
درمان کرونا با تریاک
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: اعتیاد و دیابت, خطر سیگار, خطرات سیگار و قلیان, سیگار, سیگار و خطر سرطان

پست های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.