پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

7 منطق رایج برای کشیدن سیگار و راهکار مقابله با آن ها

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

7 منطق رایج برای کشیدن سیگار و راهکار مقابله با آن ها

7 منطق رایج برای کشیدن سیگار و راهکار مقابله با آن ها
7 منطق رایج برای کشیدن سیگار و راهکار مقابله با آن ها

کشیدن سیگار توسط کسانی که اعتیاد به دخانیات دارند، می تواند کاری طولانی مدت باشد. این مدت زیاد باعث می شود فرد خود را کم کم گول بزند! برای مثال منطق هایی برای خود بسازد که با عقل جور در نمی آید. ممکن است در ذهن فرد معتاد به دخانیات، جملاتی از این دست بیایند: « فقط یه نخ سیگار دیگه بکشم با یه نخ سیگار که چیزی نمیشه بعدا کامل میذارمش کنار!» دلایل زیادی برای سیگار کشیدن وجود دارد. مخصوصاً اگر استرس یا اضطراب داشته باشید. در این مطلب از احیاء تازه (بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) به بررسی منطق های پوچ معتادان و راهکار مقابله با هریک می پردازیم.

چرا فرد سیگاری خود را قانع می کند!؟

اعتیاد به دخانیات بلایی خانمان سوز است؛ چرا که رفته رفته پول و سرمایه شخص، سلامتی و اعتماد به نفس او و محبت دیگران به وی را کم می کند. پس ممکن است فرد به فکر قانع کردن خود باشد تا بتواند با این مسئله که سیگار کشدن من اشکالی ندارد کنار بیاید! همچنین ممکن است به نکات زیر توجه نداشته باشد:

 • عدم شناسایی موقعیت هایی که ممکن است فرد را تحریک به سیگار کشیدن کند.
 • عدم درک منطق های من درآوردی در او!
 • عدم یادگیری مکانیسم های مقابله هدفمند و دائمی با سیگار کشیدن

در واقع اگر شما بپذیرید که ممکن است هر از گاهی در مورد سیگار کشیدن فکر کنید و این امری طبیعی است، می توانید درک  بیشتری نسبت به خودتان ایجاد کنید.

منطق های فردی که اعتیاد به سیگار دارد

1. یک بار کشیدن سیگار که معتاد نمی کند!

یک بار سیگار کشیدن
یک بار سیگار کشیدن

باید بدانید که چیزی به نام سیگار سالم وجود ندارد. کشیدن حتی یک نخ سیگار می تواند عوارض خیلی سریع مانند افزایش ضربان قلب و پر کردن سموم در مجاری تنفسی به وجود آورد. این سموم می توانند به قلب و عروق خونی شما آسیب برسانند و همین امر شما را در معرض بیماری های قلبی و عروقی قرار می دهد. همچنین ممکن است بطور غیر قابل کنترلی به آن اعتیاد پیدا کنید! در این مقاله میتوانید فواید کشیدن سیگار را بخوانید .

چگونه به این فکر اشتباه پاسخ دهیم؟

باید سعی کنید در زمان حال زندگی کنید. اجازه ندهید این موضوع فکر شما را مختل کند، البته سعی هم نکنید آن را به اجبار از ذهن خود دور کنید. حتما این تجربه را داشتید که یک فکری ذهن شما را مشغول کرده و شما به اجبار می خواهید آن را از ذهنتان بیرون کنید اما آن فکر کمتر نمی شود که هیچ، موجب می شود ذهنتان بیشتر مشغول شود! پس با اجبار تقریبا غیر ممکن است بتوانید فکر سیگار کشیدن را از ذهنتان دور کنید .

درمان شناختی رفتاری در برطرف کردن افکار و وسوسه ها و تکانه های ناخواسته می تواند کمک خوبی به شما بکند. برای درمان شناختی رفتاری می توانید با کمپ ترک اعتیاد تهران (احیاء تازه) در تماس باشید. یک درمانگر خوب می تواند به شما در شناسایی عوامل ایجاد این فکر در مورد سیگار کمک کند. در منو قسمت “ثبت نام در کمپ” میتوانید روند ثبت نام و تماس با ما را پیگیری نمایید .

وقتی در کنار افراد دیگری هستید که سیگار می کشند یا وقتی به مکان هایی می روید که قبلا در آن جا سیگار می‌کشیدید یا فعالیت هایی را انجام می دهید که قبلا در حین انجام آن ها مشغول سیگار کشیدن بودید، در واقع ذهن شما شرطی می‌شود و در موقعیت های مشابهی که گفته شد هوس سیگار می کند.

مزیت توجه به زمان و مکان این است که به شما کمک می کند تا راهبردهای مقابله ای سالمی داشته باشید. مثلا :

 1. آدامس بدون قند بجوید یا یک خلال دندان در دهان خود قرار دهید.
 2. از مکانی که می دانید نمی توانید سیگار بکشید، دیدن کنید. مانند سینما یا موزه.
 3. برخی فعالیت های بد نی مانند پیاده روی یا ورزش را انجام دهید.
 4. با نوشیدن آب در طول روز هیدراته بمانید.

2. سیگار به من آرامش می دهد!

آرامش سیگار
آرامش سیگار

با وجودی که نیکوتین ممکن است در ابتدا باعث آرامش شما شود، سیگار کشیدن در واقع اضطراب و تنش را افزایش می دهد. همچنین افرادی که سیگار می کشند یا اعتیاد به دخانیات دارند، بعداً بیشتر دچار افسردگی می شوند. احساس استرس یک عامل رایج برای سیگار کشیدن است. دستیابی به یک نخ سیگار پس از دعوا با یکی از عزیزان و یا زمانی که در محل کار با کار زیاد و وقت کم روبرو هستید، وسوسه انگیز است.

چگونه به این فکر پاسخ دهیم؟

سیگار کشیدن در واقع تنش را کاهش نمی دهد. انتخاب های زیادی در سبک زندگی وجود دارد که باعث آرامش می شود. تمریناتی مانند مدیتیشن ذهن، آگاهی و تمرینات تنفسی باعث کاهش استرس و حتی کاهش میل به سیگار در افرادی که قبلاً سیگار می کشیدند، شده است. در این مطلب میتوانید روش ترک آسان سیگار را برسی نمایید .

مکانی آرام برای نشستن پیدا کنید. یک نفس عمیق بکشید. بر نفس خود تمرکز کنید نه بر افکار خود! علاوه بر این موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش استرس به زندگی روزمره خود اضافه کنید:

 • تماشای فیلم مورد علاقه خود
 • پیاده روی در طبیعت
 • درخواست کمک در مواقع ضروری
 • برای وقت خود بیش از حد برنامه ریزی نکنید

مطمئن شوید که زمان کافی را برای خود اختصاص می دهید. وقتی آرامش را در اولویت قرار می دهید، متوجه می شوید که نیازی به کشیدن سیگار ندارید.

ترک سیگار
ترک سیگار

3. سیگار مرا پر انرژی و شاداب می کند!

اعتیاد به دخانیات مثل سیگار ممکن است باعث افزایش سریع انرژی شود، اما معمولاً بیش از چند ساعت دوام نمی آورد. این یکی از دلایلی است که افراد به نیکوتین معتاد می شوند. آن ها به دنبال آن انرژی اولیه هستند اما برای احساس آن باید مصرف سیگار را بیشتر کنند.

از نظر احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) سیگار کشیدن در واقع شما را شاداب تر نمی کند. نیکوتین بدن شما را به یکباره بالا می برد. چند ساعت پس از کشیدن سیگار، احتمالاً دچار کاهش انرژی نسبت به قبل از کشیدن سیگار می شوید.

چگونه به این فکر پاسخ دهیم؟

ایجاد تغییرات دراز مدت یک راه بسیار پایدارتر برای تولید انرژی بیشتر و بهره وری بیشتر در زندگی است. اگر در فکر کشیدن یک نخ سیگار برای بازدهی بیشتر انرژی خود هستید، این سوالات را از خود بپرسید:

 1. خوب می خوابم؟
 2. آیا من رژیم غذایی مقوی دارم؟
 3. آیا به اندازه کافی آب می نوشم؟

وقتی سیگار کشیدن را با عادت های سالم جایگزین می کنید، احتمالاً متوجه می شوید که انرژی بیشتری نیز دارید!

4. سیگار کشیدن بدن مرا روی فرم نگه می دارد!

7 منطق رایج برای کشیدن سیگار و راهکار مقابله با آن ها (1)

با ترک اعتیاد سیگار ممکن است وزن خود را افزایش دهید. افراد به طور متوسط حدود  5 کیلو در سال پس از ترک سیگار وزن اضافه می کنند! سیگار سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد؛ وقتی آن را ترک می کنید، متابولیسم بدن شما کند می شود و بدن شما به کالری زیادی احتیاج ندارد. اگر دریافت کالری بیشتری نسبت به نیاز خود را تجربه کنید، ممکن است مقداری وزن اضافه کنید. در این مطلب میتوانید  درباره این که چرا افراد پس از ترک سیگار دوباره به سراغ آن می روند بخوانید .

سیگار کشیدن همچنین اشتها آور است؛ بنابراین ممکن است هنگام ترک سیگار بیشتر بخورید! برخی از افراد نیز برای کنار آمدن با احساسات ترک نیکوتین یا ترک اعتیاد به سیگار کشیدن، بیشتر غذا می خورند.

چگونه به این فکر پاسخ دهیم؟

ممکن است شما مایل به افزایش وزن نباشید، اما مهم است که این یکی از فواید احتمالی ترک سیگار را همیشه به خود یادآوری کنید.. خطرات سلامتی در سیگار کشیدن، از جمله بیماری های قلبی، فشار خون بالا، سرطان ریه، سرطان مری، سرطان لوزالمعده، آب مروارید، مرگ زودرس و موارد دیگر را در نظر بگیرید.

وقتی سیگار می کشید، نمی توانید خطرات منفی سلامتی را کنترل کنید. اما وقتی ترک می کنید، می توانید جلوی افزایش وزن خودتان را بگیرید.

مایل به خواندن 10 تا از زیان های مصرف دخانیات هستید ؟

اگر هنگام ترک سیگار میل شدید به غذا دارید، میان وعده های سالم مانند سبزیجات و آجیل را در دست داشته باشید. غذا خوردن را با آگاهی تمرین کنید تا بتوانید زمان سیر شدن بدن خود را تشخیص دهید. در ضمن مطمئن شوید که به طور منظم ورزش می کنید.

5. نمی دانم دیگر چه کاری بکنم؟

پس ترک اعتیاد به سیگار بیکاری بیشتر شما امری کاملا طبیعی است. در واقع، احساس از دست دادن و دلتنگی برای سیگار و نداشتن کار های دیگر، بسیاری از افراد را از ترک موفقیت آمیز سیگار باز می دارد!

چگونه به این فکر پاسخ دهیم؟

لیستی از فعالیت هایی را که می توانید در لحظه ای که اشتیاق به سیگار کشیدن به شما می رسد انجام دهید، تهیه کنید. اگر جنبه اجتماعی اشتراک گذاری سیگار کشیدن خود را از دست داده اید، آن را با فعالیت اجتماعی دیگری مانند تماس تلفنی با یک دوست جایگزین کنید.

ممکن است زمان تنهایی را که هنگام ترک سیگار به دست می آورید از دست بدهید. هنوز هم می توانید آن زمان را برای خود اختصاص دهید. بیرون بروید و به جای دود گرفتن از سیگار، چند نفس عمیق بکشید. می توانید به خودتان یادآوری کنید که به جای دود سیگار هوای تازه را استنشاق می کنید.

سعی کنید دستان خود را نیز مشغول کنید. دست برخی از افراد به سکه، گیره کاغذ یا مداد می چسبد! بنابراین این وسایل را به جای سیگار امتحان کنید.

6. نمی توانم به هدف ترک سیگار برای همیشه برسم.

ترک اعتیاد
ترک اعتیاد

بعد از ترک سیگار ، اشتیاق به سیگار کشیدن شدید است. احتمالاً با سیگار کشیدن با بسیاری از احساسات بد خود کنار آمده اید. وقتی سیگار را ترک می کنید، ممکن است احساس کنید که محرک های بی وقفه برای دوباره کشیدن سیگار دارید.

چگونه به این فکر پاسخ دهیم؟

یاد بگیرید که چگونه وسوسه ها از راه می رسند. اگر هوس ها شدید شد و متوجه شدید که بسیار متمایل هستید، یک میان وعده یا یک وعده غذایی بخورید. اگر مقابله با هوس باعث خستگی شد، چرت بزنید یا بخوابید.

توجیه سیگار کشیدن (که نوعی اعتیاد به دخانیات است) ممکن است در اثر احساساتی مانند تحریک پذیری، افسردگی یا اضطراب ایجاد شود. با احساسات خود هماهنگ شوید و به جای سیگار کشیدن روش های جدیدی را برای مقابله با آن امتحان کنید:

 • مراقبت از خود: مطمئن شوید که نیازهای اولیه خود را با تغذیه سالم، هیدراته ماندن و استراحت کافی برآورده می کنید.
 • تجسم کنید: چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. خود را در ساحل یا هر جایی که فکر می کنید آرام است تصور کنید. تجسم می تواند باعث آرامش در بدن و ذهن شما شود.
 • در مورد احساسات خود صحبت کنید: با یکی از اعضای مورد اعتماد خانواده یا دوستتان تماس بگیرید. صحبت درباره احساسات شما ممکن است کمی شما را آرام تر کند.

7. قبلا خواستم ترک کنم اما نشد!

شاید شما از زمانی که تصمیم به ترک سیگار گرفته اید، سیگار کشیده اید و اکنون وسوسه شده اید که مانند گذشته دوران پاکی را کنار بگذارید و سیگار را شروع کنید. اما کشیدن یک یا چند نخ سیگار به این معنا نیست که شکست خورده اید. بسیاری از افرادی که سیگار را ترک می کنند، عود های متعددی را تجربه می کنند.

چگونه به این فکر پاسخ دهیم؟

در صورت عود سیگار کشیدن و اعتیاد به دخانیات مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که به سمت هدف خود برای ترک ادامه دهید. تسلیم نشوید با این بهانه که اشتباه کرده اید. دلایلی را که در وهله اول سیگار را ترک کرده اید به خود یادآوری کنید. آیا می خواهید سلامت و کیفیت زندگی خود را ارتقا دهید؟ آیا می خواهید بدون نیاز به سیگار بتوانید از فعالیت در کنار خانواده و دوستان خود لذت ببرید؟

با خود مهربان باشید و به خود یادآوری کنید که هنوز می توانید به اهدافی که تعیین کرده اید برسید. در صورت نیاز به پشتیبانی بیشتر، در مورد عود اعتیاد می توانید به ما اعتماد کنید. احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران) می تواند در درمان اعتیاد شما به سیگار بسیار کمک کننده باشد.

در این میتوانید روند ترک اجباری اعتیاد و ترک تمایلی اعتیاد را داشته باشید .

جمع بندی منطق های ساختگی برای کشیدن سیگار

در حالی که این موارد منطق های رایجی هستند که افراد هنگام تلاش برای ترک سیگار به آنها فکر می کنند، اما بودن آن ها به معنی شکست در ترک سیگار و ترک اعتیاد به دخانیات نیست. با هر فکر جدید، سعی کنید آن را در یک کاغذ بنویسید یا در مورد آن با یک گروه پشتیبانی صحبت کنید. با ایجاد روش های سالم مقابله، با گذشت زمان، این منطق ها به اندازه ای کوچک خواهند شد که برای یک زندگی بدون دود شما را اذیت نخواهند کرد! می توانید براحتی نظرات خود را با احیاء تازه(کمپ ترک اعتیاد تهران) در میان بگذارید.

میتوانید از صفحه “ثبت نام در کمپ” یک قدم بزرگ و اولین قدم خود را برای یک زندگی پاک بدون اعتیاد را شروع کنید . همچنین میتوانید با مشاوران ما به صورت رایگان صحبت نمایید .

3/5 - (2 امتیاز)
مقاله قبلی
کمپ ترک اعتیاد اجباری
مقاله بعدی
دوره ترک اعتیاد – دوره ترک سیگار
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: ترک اعتیاد, ترک سیگار, ترک سیگار آسان, سیگار کشیدن, کمپ اعتیاد, کمپ ترک اعتیاد تهران

پست های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.