پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

ملاتونین چیست؟ – همه چیز درباره ملاتونین

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/10/29 – توسط : MHA007

ملاتونین چیست؟ - همه چیز درباره ملاتونین
ملاتونین چیست؟ – همه چیز درباره ملاتونین

کلینیک اعتیاد احیاء تازه ، مرکز ترک اعتیاد تهران : ملاتونین یک هورمون فعال در بدن است که وظیفه آن تعیین ساختار خواب است. از سوی دیگر، ملاتونین یک مکمل بسیار محبوب در میان افرادی است که مشکل خواب دارند. ملاتونین معمولاً به عنوان هورمون خواب شناخته می شود و واکنش بدن به تاریکی را تولید می کند. این هورمون مسئول تنظیم ریتم شبانه روزی است که به چرخه خواب و بیداری نیز معروف است. در این مقاله به این می پردازیم که ملاتونین چیست.

ملاتونین چیست؟

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، ملاتونین هورمونی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و توسط غده صنوبری در مغز تولید می شود، اما در نواحی دیگری مانند چشم، مغز استخوان و روده نیز وجود دارد. از طرفی ملاتونین یک آنتی اکسیدان قوی است که فواید زیادی دارد.

نحوه تولید ملاتونین در بدن

ملاتونین یک هورمون خواب است که به طور طبیعی در سراسر بدن وجود دارد و عمدتاً در غده صنوبری در مغز تولید می شود. غده صنوبری ساختار کوچکی است که در اعماق مرکز مغز قرار دارد و زمانی به دلیل ارتباط مهمی که با نور داشت به عنوان “چشم سوم” شناخته می شد. تولید و ترشح ملاتونین در شب به اوج خود رسیده و در روز به کمترین میزان خود خواهد رسید.

قرار گرفتن در معرض نور در شب مانع از آن می شود، بنابراین اگر در شب در معرض نورهای روشن قرار می گیرید، فکر می کنید در آلاسکا زندگی می کنید یا در شیفت شب کار می کنید و این می تواند چرخه خواب و بیداری شما را مختل کند. اذیت شدن

ملاتونین چگونه کار می کند؟

ملاتونین با ریتم شبانه روزی بدن شما کار می کند و به شما امکان می دهد بدانید چه زمانی غذا بخورید، بخوابید و بیدار شوید و همچنین به کنترل دمای بدن، فشار خون و سطوح هورمونی خاص کمک می کند. هنگامی که هوا تاریک می شود، سطح ملاتونین در بدن شما شروع به افزایش می کند و به بدن شما سیگنال می دهد که زمان خواب فرا رسیده است. از طرفی به گیرنده های بدن متصل می شود و به آرامش شما کمک می کند.

به عنوان مثال برای راحت تر متوجه شدن موضوع ، ملاتونین به گیرنده هایی که در مغز وجود دارند ، متصل می شود تا به کاهش فعالیت عصبی کمک کند.

این باعث می شود سطح دوپامین، هورمونی که به شما کمک می کند بیدار بمانید، کاهش یابد. چشمان شما همچنین نقش مهمی در برخی از جنبه های چرخه شبانه روزی بازی می کنند. اگرچه روش دقیقی که ملاتونین به شما کمک می کند به خواب بروید ناشناخته است، تحقیقات نشان می دهد که این فرآیندها می توانند به خواب بهتر شما کمک کنند.

در واقع، نور یکی از راه هایی است که بدن شما می داند زمان بیدار شدن است. از آنجایی که ملاتونین به بدن شما کمک می کند تا برای خواب شبانه آماده شود، افرادی که نمی توانند به اندازه کافی ملاتونین در شب تولید کنند، ممکن است دچار اختلالات خواب شوند.

عوامل زیادی بر کاهش سطح ملاتونین در شب تأثیر می گذارد. استرس، سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض نور زیاد در شب (از جمله نور آبی)، کمبود نور طبیعی در طول روز، شیفت شب و افزایش سن بر تولید ملاتونین تأثیر می گذارد.

ملاتونین
ملاتونین

تاثیر ملاتونین بر بدن

در بسیاری از حیوانات، به ویژه پستانداران و پرندگان، ملاتونین برای تنظیم عملکردهای فصلی بدن مانند رفتار جفت گیری، رشد خز، و تولید مثل در پاسخ به تغییرات طول روز استفاده می شود. ملاتونین ممکن است نقش های مختلفی را در انسان ایفا کند که بسیاری از آنها به طور کامل شناخته نشده اند. نقش اصلی ملاتونین که در انسان بررسی شده است مربوط به خواب و بیداری است.

مقدار ملاتونین در شب بین سنین یک تا سه سالگی به اوج خود می رسد، این مقدار در اوایل بزرگسالی در حالت ثابت است و در طول بزرگسالی و پیری به طور پیوسته کاهش می یابد. یک فرد 70 ساله یک چهارم ملاتونین یک بزرگسال جوان را دارد. این مقدار ممکن است به این دلیل باشد که نوزادان و کودکان خردسال در مقایسه با افراد مسن به خواب بیشتری در شب نیاز دارند.

مقاله ترک اعتیاد برسی کنید.

آخرین کلمه

این مقاله به بررسی ملاتونین می پردازد. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، شواهد موجود نشان می دهد که مصرف ملاتونین قبل از خواب ممکن است به شما کمک کند راحت تر به خواب بروید. به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل چندین مطالعه انجام شده بر روی افراد مبتلا به اختلالات خواب نشان می دهد که ملاتونین به طور متوسط ​​زمان به خواب رفتن را کاهش می دهد. در بسیاری از این مطالعات، مردم همچنین بهبود قابل توجهی کیفیت خواب را گزارش کردند. علاوه بر این، ملاتونین می تواند به جت لگ (که یک اختلال خواب موقت است، مانند خستگی ناشی از سفر یا پرواز طولانی) کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
لورازپام چیست؟
مقاله بعدی
همه چیز درمورد قرص های اکستازی، ریتالین و ترامادول
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.