پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

نیکوتین چیست – نیکوتین چه خطراتی دارد – تاثیر نیکوتین بر سلامتی – نیکتین

folder_openترک اعتیاد, مقالات
comment11 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1402/02/25 – توسط : MHA007

نیکوتین چیست؟

نیکوتین یک ترکیب آلی کایرال آلکالوئید است که به طور طبیعی در طبیعت یافت می شود بعضی از گیاهان شامل درصد کمی نیکوتین هستند مانند گوجه فرنگی سیب زمینی بادمجان و فلفل سبز . از نیکوتین به عنوان دارویی برای از بین بردن علائم ترک سیگار استفاده می شود .0.6 تا 3 درصد گیاه خشک شده تنباکو از نیکوتین تشکیل شده است . همچنین نیکوتین در بسیاری از مواد حشره کش ها استفاده می شود . نیکوتین در مقدار کم یک ماده محرک و اعتیاد آور است .

نیکوتین یک سم قوی است که 29 تا 61 میلی گرم از آن می تواند یک انسان بالغ را به کام مرگ بکشاند این در حالی است که کشندگی کوکائین بیشتر از یک گرم می باشد . ماده نیکوتین  و قطران از ماده های اصلی در سیگار میباشد.

آیا میتوانیم مصرف نیکوتین را ترک کنیم ؟
آیا میتوانیم مصرف نیکوتین را ترک کنیم ؟

تاریخچه نیکوتین

گیاه توتون و تنباکو بومی قاره آمریکا هستند و 2000 سال به عنوان دارو و محرک مورد استفاده قرار گرفته است . مشحص نیست دخانیات چگونه به اروپا رسیده است . اما با این وجود بیشتر مردم به این باورند که کیریستوفر کلمب در هنگام کاوش قاره آمریکا نخستین برا تنباکو را کشف کرده است .

تتون و تنباکو اولین برا درسال 1763 به عنوان حشره کش مرده استفاده قرار گرفته .

در سال 1328

جان نیکوت سفیر فرانسه در سال 1550 برای اولین بار از کشور پرتقال نیکوتین را برای استفاده دارویی به پاریس برد . نیکوتین برای اولین با در

سال 1828 به وسیله ویلهلم هاینریش پوسلت ، پزشک و کارل لودویگ رینمن ، شیمیدانان آلمانی از توتون گرفته شد و آن را به عنوان سم شناسایی کردند و در سال 1893 برای نخستین بار در آزمایشگاه فراوری شد .

نیکوتین خام تا سال 1571 شناخته شده بوده و این ترکیب در سال 1828 به شکل خاص درامده فرمول مولکولی صحیح نیکوتین در سال 1843 به دست اماده نیکوتین یکی از معدود آلکالوئید مایع است

با پایان قرن 19 میلادی قانون گذاران متوجه مضرات نیکوتین شدن و قوانینی برای منع فروش نیکوتین به نوجوانان و خردسالان وضع کردند.

تاریخچه نیکوتین
تاریخچه نیکوتین

عوارض بعد از ترک نیکوتین

افرادی که طور مداوم نیکوتین مصرف می کنند و سپس به طور ناگهانی دست به قطع آن می زنند دچار عوارض و علائمی می شود .

عوارض نیکوتین

 • ولع به مصرف زیاد
 • احساس بی ارزشی و پوچی
 • استرس
 • افسردگی
 • بدخلقی
 • تحریک پذیری
 • اختلال در تمرکز

عوارض مصرف نیکوتین

 • عوارض در گردش خون
 • افزایش لخته شدن خون که منجر به لخته شدن در مغز می شود
 • بزرگ شدن درگ آئورت

عوارض بر مغر 

 • سرگیجه و سبکی سر
 • خواب نامنظم و آشفته
 • خواب بد و کابوس

عوارض بر سیستم گوارشی

 • تهوع و استفراغ
 • خشکی دهان
 • سو هاضمه
 • زخم معده
 • اسهال
 • سوزش سر معده

عوارض مصرف نیکتین بر قلب

 • تغییر تعداد ضربان قلب و ریتم آن
 • افزایش فشار خون
 • انقباضات
 • افزایش خط سکته

عوارض سیگار برای زنان بار دار

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع 2
 • مشکلات تنفسی
 • ناباروری
 • مکلات رشد مغز
 • مسائل رفتاری

سایر عوارض نیکوتین عبارتند از

 • اسپاسم در ریه ها
 • ذات الریه
 • لرزش و درد در عضلات
 • افزایش سطح انسلین و مقاومت به انسولین
 • خطر ابتلا به دیابت
 • درد مفاصل
نیکوتین چه خطراتی دارد
نیکوتین چه خطراتی دارد

اثر نیکوتین روی بدن انسان

سرعت اثر بخشی نیکوتین بسیار بالا می باشد و برعکس آن سرعت خارج شدن از بیرون آن نیز بالا می باشد . سرعت جذب شدن نیکوتین روی بدن بالاتر از هروئینی است که فرد آلوده به مخدر به رگ هایش تزریق میکند . معمولا نیم ساعت بعد از مصرف سیگار اثر ماده نیکوتین روی بدن به نصف می رسد و یک ساعت بعد از کشیدن سیگار مقدار آن به یک چهارم مقدار ابتدایی خود می رسد . به همین خاطر است که فرد سیگاری معمولا به طور متوسط در یک شبانه روز 20 نخ سیگار مصرف میکند .

به محصض اینکه فرد سیگاری ، سیگار خود را خاموش می کند ، رویه نیکوتین روی بدن به سرعت شروع به پایین آمدن سطح خود میکند . به همین علت میباشد که فرد سیگاری پس از  خاموش کردن سیگار یک حس سردرگمی پیدا میکند و تمایل به روشن کردن سیگار های بعد پشت سر هم دارد تا جریان نیکوتین را در جای خود نگه دارد .

مصرف نیکوتین به دلیل این که یک ماده شیمیایی و روان گردان اصلی در سیگار است ، یکی از بزرگترین عامل های مرگ و میر در سطح جهان میباشد . ماده نیکوتین معمولا به وسیله مصرف قلیان ، پیپ ، سیگار و … به درون ریه ها می باشد .

قربانیان نیکوتین

سازمان بهداشت جهانی تخمین زده که مصرف سیگار منجر به 5/4 ملیون مرگ در سال 2004 شده است و حدود 100 ملیون مرگ طی دوران مصرف سیگار در قرن بیستم می باشد . دلایل مرگ و میر هایی که گفته شده ، شروع زود هنگام سیگار  در طول زندگی و کشیدن سیگار با قطران بالاتر می باشد که این مورد ریسک بروز بیماری ها را بالا میبرد . که این میزان خیلی بیشتر از مجموع تلفات بیماری ایدز ، تصادفات رانندگی  ، خودشی و بیماری سل میباشد .

تاثیر نیکوتین بر سلامتی
تاثیر نیکوتین بر سلامتی

علائم وابستگی به نیکوتین

در بعضی از افراد ، استفاده از هر مقدار دخانیات میتواند وابستگی به نیکوتین را به سرعت بالا ببرد . نشانه هایی که مشخص میکند شما ممکن است به نیکوتین اعتیاد پیدا کرده باشید عبارتند از :

بارها و بارها تلاش برای ترک سیگار کرده اید اما نتوانسته اید سیگار کشیدن را متوقف کنید

با وجود این که مشکلات سلامتی بسیاری دارید ، باز هم به مصرف دخانیات ادامه میدهید .  حتی اگر مشکلات قلبی و ریه ای دارید و پیشرفت کرده است ، باز هم قادر به ترک مصرف دخانیات نیستید .وقتی سعی بر توقف کردن آن دارید ، علائم ترک را تجربه خواهید کرد .تلاش هایتان برای توقف باعث به وجود آوردن علائمی مانند : هوس قوی ، تحریک پذیری ، بی قرار بودن ، خلق افسردگی ، خشم ، افزایش اشتها ، بی خواهی ، عدم تمرکز ، یبوست و یا اسهال میشود .

به دلیل مصرف دخانیات از انجام هرگونه فعالیت اجتماعی و تفریحی دوری میکنید . ممکن است به رستوران هایی که در آن مصرف دخانیات ممنوع است دوری کنید ، و یا معاشرت کردن با اعضای خانواده و دوستانتان را به خاطر این که نمیتوانید در این محل ها و موقعیت ها سیگار بکشید دوری میکنید.

روابط بین نیکوتین و بیماری های قلبی

نیکوتین به عنوان یکی از اجزای سیگار، می‌تواند باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی شود. برای مثال، مصرف سیگار باعث افزایش فشار خون، افزایش ترشح ادرار، افزایش ضخامت دیواره عروق خونی، افزایش روند تجمع چربی در رگ‌های خونی و افزایش احتمال تشکیل لخته خونی می‌شود. این عوامل همگی می‌توانند به شدت خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش دهند.

به علاوه، نیکوتین می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب، افزایش مصرف اکسیژن توسط قلب، افزایش ترشح ادرار و ترشح هورمون‌های استروژن و آدرنالین شود که همگی این عوارض باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند.

بنابراین، مصرف نیکوتین به عنوان یکی از اجزای سیگار، باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود و بهتر است از مصرف آن پرهیز کرد.

نیکوتین و سیستم عصبی

نیکوتین و سیستم عصبی
نیکوتین و سیستم عصبی

نیکوتین یک ترکیب شیمیایی است که در دخانیات یافت می شود و اصلی‌ترین ماده معتاد کشتی در تنباکو است. وقتی دخانیات سوخته می‌شوند، نیکوتین از آنها آزاد می شود و در صورت استنشاق توسط شخص، به سرعت وارد جریان خون می‌شود و به تمام اعضای بدن منتقل می‌شود.

نیکوتین با اتصال به گیرنده‌های آسیل کولین در سطح سلول‌های عصبی اثر می‌گذارد. این گیرنده‌ها نقش مهمی در انتقال سیگنال‌های عصبی در سیستم عصبی مرکزی و محیطی دارند. وقتی نیکوتین به گیرنده‌های آسیل کولین متصل می‌شود، یک روند تحریک عصبی در سلول‌ها آغاز می‌شود. این تحریک منجر به افزایش ترشح چندین نوروترانسمیتر (مواد شیمیایی انتقال سیگنال بین سلول‌های عصبی) می‌شود، از جمله دوپامین، اکسیتوکسین و سروتونین.

اثرات نیکوتین بر سیستم عصبی به دو صورت متضاد است. در سطح بالا، نیکوتین می‌تواند باعث افزایش تحریک و انرژی در فرد شود، همچنین احساس خوشایند و رضایت را افزایش دهد. به همین دلیل، افراد ممکن است نیکوتین را به عنوان یک ماده معتاد مصرف کنند. در عین حال، با تکرار مصرف نیکوتین، سیستم عصبی به تدریج به تغییرات سازگاری می‌کند و وابستگی فیزیکی و روانی به نیکوتین شکل می‌گیرد.

به عبارت دیگر، نیکوتین می‌تواند به عنوان یک مهارکننده پیشگیری شونده (نیکوتین آگونیست) بر عملکرد گیرنده‌های آسیل کولین عمل کند. با اتصال نیکوتین به این گیرنده‌ها، سایت‌های پیوندی برای نوروترانسمیترها مشغول می‌شوند و از اتصال دیگر مولکول‌ها به این سایت‌ها جلوگیری می‌کنند. این باعث کاهش ترشح موادی مانند آسیتیل کولین می‌شود که ممکن است باعث تهیه آرام‌بخش و کاهش تحریک عصبی شود.

سیستم عصبی مرکزی نیز بر تأثیر نیکوتین حساس است. نیکوتین با عبور از باریکه خون مغزی، به سرعت وارد مغز می‌شود و بر روی گیرنده‌های آسیل کولین در ناحیه‌های مختلف مغز تأثیر می‌گذارد. این تأثیرات شامل افزایش فعالیت ناحیه بلغم‌زا، افزایش ترشح دوپامین در ناحیه مکانیزم پاداش، و تحریک سیستم بلع‌کننده عصبی می‌شود. این عوامل باعث تحریک و افزایش انگیزش، کاهش اشتها، و افزایش تمرکز و توجه می‌شوند.

همچنین، نیکوتین ممکن است بر روی سیستم عصبی محیطی نیز تأثیر بگذارد. با اتصال نیکوتین به گیرنده‌های آسیل کولین در عصب‌های سمپاتیک و پاراسمپاتیک، سیستم عصبی محیطی فعال می‌شود. این تأثیرات شامل افزایش فعالیت روانکارهایی مانند دل و عروق، معده و روده‌ها و سلول‌های بینایی می‌شود.

اهمیت توضیح اثرات نیکوتین بر سیستم عصبی تأثیرات گسترده‌ای دارد. بعضی از اثرات نیکوتین بر سیستم عصبی عبارتند از:

 1. افزایش آزادسازی نوروترانسمیترها: نیکوتین باعث افزایش ترشح مواد نوروترانسمیتری مانند دوپامین، سروتونین، نوراپینفرین و آسیتیل کولین می‌شود. این افزایش ترشح مواد شیمیایی می‌تواند باعث افزایش تحریک و افزایش انگیزش، افزایش تمرکز و توجه و افزایش همزمانی عملکرد عصبی شود.
 2. افزایش سیگنال‌دهی دستگاه عصبی مرکزی: نیکوتین می‌تواند باعث افزایش سیگنال‌دهی عصبی در برخی مناطق مغز شود. این تحریک عصبی می‌تواند به افزایش آگاهی و بیداری، تقویت حافظه و تمرکز و بهبود عملکرد شناختی کمک کند.
 3. تأثیرات ضد اضطراب: نیکوتین ممکن است اثرات آرامبخش و ضد اضطرابی داشته باشد. این تأثیر می‌تواند باعث کاهش استرس و اضطراب، افزایش حالت خوشایند و احساس آرامش شود.
 4. افزایش فعالیت محیطی عصبی: نیکوتین با افزایش فعالیت عصب‌های سمپاتیک و پاراسمپاتیک سیستم عصبی محیطی، می‌تواند به افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، تحریک سیستم گوارشی و تسریع تنفس منجر شود.
 5. وابستگی و اعتیاد: یکی از اثرات بارز نیکوتین بر سیستم عصبی، وابستگی فیزیکی و روانی است. مصرف مکرر نیکوتین باعث تغییرات در سیستم عصبی می‌شود

مصرف مکرر نیکوتین ممکن است باعث تغییرات در سیستم عصبی شود و وابستگی فیزیکی و روانی به نیکوتین ایجاد کند. در صورتی که فرد به نیکوتین وابسته شود و سعی در قطع مصرف آن داشته باشد، علائم عقب‌نشینی می‌تواند ظاهر شود که شامل اضطراب، تنش، افسردگی، خشونت، مشکلات خواب، کاهش تمرکز و توجه، افزایش اشتها و تشنجات است.

لازم به ذکر است که مصرف نیکوتین می‌تواند عوارض و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. از جمله عوارض ممکن می‌توان به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌های تنفسی مانند برونشیت و آسم، افزایش خطر ابتلا به سرطان، تأثیر منفی بر باروری و بارداری، و تأثیرات ضار بر روی اعضای دیگر بدن اشاره کرد.

برای کاهش خطرات مرتبط با مصرف نیکوتین، مهم است که از مصرف ترکیبات حاوی نیکوتین، مانند سیگار، قلیان، ماستیک نیکوتین، و سایر محصولات تنباکویی خودداری کنید. همچنین، اگر شما یا کسی در اطرافتان مشکلی مرتبط با وابستگی به نیکوتین دارید، بهتر است به پزشک یا متخصص مشاوره در مورد راه‌های قطع مصرف نیکوتین و درمان وابستگی مراجعه کنید.

نیکوتین در پیپ

نیکوتین در پیپ
نیکوتین در پیپ

نیکوتین معمولاً در پیپ‌های تنباکویی استفاده می‌شود. پیپ یک وسیله سنتی است که برای استفاده از تنباکو و نیکوتین در برخی فرهنگ‌ها استفاده می‌شود. پیپ شامل یک سربندی (بولس) و یک لوله است که در آن تنباکو قرار داده می‌شود. نیکوتین موجود در تنباکو توسط حرارت از سوزاندن تنباکو در پیپ آزاد می‌شود و به صورت بخار یا دود تنفس می‌شود.

پیپ‌ها اغلب برای تجربه آرامش و لذت، تنباکویی با طعم و عطر اضافی و همچنین برای سوختن و دودزدایی از تنباکو استفاده می‌شوند. نیکوتین در پیپ نیز به عنوان یک ماده معتاد عمل می‌کند و ممکن است به مصرف کننده اعتیاد آورد.

مهم است به خاطر داشته باشید که استفاده از پیپ و مصرف تنباکو، شامل مواد سرطانزا و مضر دیگر است و می‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند. همچنین، این فعالیت در برخی کشورها و مناطق قانونی نیست و ممکن است تحت عواقب قانونی قرار بگیرد. پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر گونه محصول تنباکویی، با قوانین و مقررات مربوطه و همچنین با پزشک یا متخصص مشورت کنید.

نیکوتین در قلیان

نیکوتین در قلیان
نیکوتین در قلیان

نیکوتین همچنین در قلیان یا شیشه نرجیله (Hookah) استفاده می‌شود. قلیان یک وسیله سنتی است که در برخی فرهنگ‌ها برای مصرف تنباکو و نیکوتین به کار می‌رود. قلیان شامل یک بدنه، یک لوله، یک بشقاب و یک مزرعه (محفظه تنباکو) است.

در قلیان، تنباکو و ترکیبات دیگر به همراه نیکوتین در مزرعه قرار می‌گیرند. سپس جرقه‌ای روی تنباکو زده می‌شود تا آن را احتراق کند. در حین سوختن تنباکو، دودی تولید می‌شود که از طریق لوله به دهان کاربر منتقل می‌شود. نیکوتین در این فرآیند به صورت بخار یا دود تنفس می‌شود و وارد سیستم عصبی می‌شود.

مصرف قلیان نیز همچون سایر مصرف تنباکویی، مستلزم توجه به این نکته است که نیکوتین ماده‌ای معتادزا است و ممکن است به اعتیاد منجر شود. همچنین، قلیان نیز همانند سایر روش‌های مصرف تنباکو، شامل مواد سرطانزا و مضر دیگر است و می‌تواند به سلامتی شما آسیب برساند. لذا، توصیه می‌شود قبل از استفاده از قلیان و مصرف تنباکو، با قوانین و مقررات مربوطه آشنا شده و با پزشک یا متخصص مشورت کنید.

نیکوتین در سیگار

نیکوتین در سیگار
نیکوتین در سیگار

نیکوتین در سیگار به عنوان ماده معتاد اصلی حضور دارد. سیگارها شامل برگ‌های خشک شده تنباکو هستند که حاوی نیکوتین و سایر ترکیبات شیمیایی موجود در تنباکو هستند. در هنگام سوزاندن سیگار، حرارت برگ‌های تنباکو موجب آزاد شدن نیکوتین می‌شود و در همراه با دود سیگار به صورت تنفسی جذب می‌شود.

نیکوتین یک مواد معتاد است که به سرعت به خون جذب می‌شود و سپس به مغز منتقل می‌شود. اثرات نیکوتین شامل تحریک سیستم عصبی مرکزی، افزایش آزادی هورمون‌ها مانند آدرنالین و دوپامین، افزایش ضربان قلب و فشار خون، کاهش اشتها و افزایش تمایل به مصرف سیگار است.

مصرف سیگار و در نتیجه مصرف نیکوتین باعث اعتیاد می‌شود و ممکن است عوارض و مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های سرطانی، مشکلات تنفسی، بیماری‌های دندان و لثه و مشکلات جنینی در زنان باردار می‌تواند ناشی از مصرف سیگار باشد.

برای حفظ سلامتی، توصیه می‌شود از مصرف سیگار و تمامی محصولات تنباکویی که حاوی نیکوتین هستند، پرهیز کنید. همچنین، در صورتی که می‌خواهید از سیگار کناره بگیرید، مشاوره و پشتیبانی پزشکی مناسب را جستجو کنید.

چگونه نیکوتین را ترک کنیم ؟

چگونه نیکوتین را ترک کنیم ؟
چگونه نیکوتین را ترک کنیم ؟

مهم نیست که چه مدتی است سیگار مصرف می کنید ، با ترک ماده نیکوتین میتوانید از صدمه زدن به بدن خود جلوگیری کنید . هرگاه در ترک سیگار سوالی داشتید و به راهنما و مشاور نیاز داشتید میتوانید از مشاوران و متخصصین کلینیک ترک اعتیاد احیای تازه کمک بخواهید .

بهترین درمان برای کمک به سرعت روند پاکی خود از ترک سیگار و ترک نیکوتین ، حمایت روحی مصرف داروهای تجویز شده از پزشکان متخصص و مشاوره گرفتن در این زمینه می باشد .

زمانی که سیگار را ترک میکنید نبودن نیکوتین روی بدن را حس میکنید زیرا بدن شما به دوزهای بالا و منظم نیکوتین عادت کرده است . به این شکل وقتی نیکوتین وارد بدن نشود باعث ایجاد این علائم میشود . استفاده از دارو ها به میزان قابل توجهی علائم نبود این مواد را کم می کند .

مقاله ترک اعتیاد نیکوتین را برسی کنید.

دارو هایی که برای ترک سیگار طبقه بندی میشود شامل داروهایی برای جایگزین نیکوتین و داروهای غیر نیکوتینی هستند که استفاده از این دارو ها معمولا شانس ترک سیگار را دو برابر میکنند . با این وجود مهم است بدانید چطور باید با علائم محرومیت برخورد کنید .

علائم محرومیت معمولا طی سه تا هفت روز بعد از ترک سیگار به بالاترین درجه خود می رسد و ممکن است طی چند هفته بعد فروکش پیدا کند . در عده دیگر از افراد ممکن است ماه ها به طول انجامد .

ترک اعتیاد را بخوانید.

آیا میتوانیم مصرف نیکوتین را ترک کنیم ؟

این را بدانید که ترک اعتیاد به نیکوتین در افرادی که به صورت سنگین این ماده را مصرف میکردند نیز امکان پذیره.هرچند که با گذشت زمان ، خطرات بهداشتی مصرف سیگار بالاتر می رود ، با ترک سیگار بدون دیدن سن افراد و در هر سنی و با دوره اعتیاد آن ، میتواند فوایدی به همراه خود داشته باشد.

هر چند که اگر شما سال های زیادی است که به مصرف سیگار پرداخته اید ، با ترک کردن آن به وضوح تفاوت هایی را با شرایط فعلی خود مشاهده خواهید کرد.

طعم و بوی غذا برای شما بسیار خوشاینده تر خواهد بود و بوی نفس شما نیز خوش بو تر خواهد شد و همچنین در همان روز های اول ترک نیکوتین میتوانید تاثیر ترک را بر چهره خود ببینید.در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد صحبت بکنیم :

 • طی 20 دقیقه : فشار خون و ضربان قلب فرد کاهش پیدا میکند.
 • طی 8 ساعت اول:سطح اکسیژن خود و مونواکسید به حد طبیعی بدن برمیگردد.
 • طی 1 روز اول: به شدت احتمال بروز سکته قلبی کاهش پیدا میکند.
 • طی 2 روز:انتهای اعصاب مغز ، مثل اول خواهد شد و بازسازی می شود و همین باعث بهتر شدن حس بویایی و چشایی فرد می شود.
 • طی 2 هفته :عملکرد ریه ها بسیار افزایش پیدا خواهد کرد و جریان خون نیز بهبود چشم گیری میابد.
 • طی 1 تا 9 ماه:سرفه ، درد بدن ، خستگی و تنگی نفس کاهش پیدا خواهد کرد.
 • طی 1 سال :احتمال وجود سکته قلبی در فرد به نصف می رسد.
 • طی 5 سال : احتمال وجود سکته قلبی همانند افراد عادی و بدون سیگار می شود.
 • طی 10 سال:احتمال مرگ در افراد و همچنین بروز سرطان به اندازه نصف افرادی که همچنان سیگار مصرف میکنند میرسد.
 • طی 15 سال :شانس بروز بیماری های عروقی و قلبی و مرگ ناشی از آن همانند افرادی می شود که تا به حال سیگار مصرفی نکردند.
 • ترک کردن نیکوتین ، به راحتی میتواند میانگین طول عمر فرد 60 ساله را تا سه سال افزایش یابد .این در حالی می باشد که اگر فرد 30 سالش باشد و شروع به ترک سیگار بکند ،دیگر خطراتی در این باره تجربه نخواهد کرد.
نیکوتین چیست
نیکوتین چیست

جذب نیکوتین

به طور متوسط هر سیگار حود 2 میلی گرم نیکوتین دارد . نیکوتین در دوز های بالا کشنده است . بعد از کشیدن سیگار تنباکو یا دخانیات هایی که در آن ها مقداری نیکوتین وجود دارد نیکوتین موجود در آن در چند ثانیه وارد جریان خون شده و سپس به مغز انسان می رسد و سپس باعث ترشح کم دپامین و هورمن آدرنالین در مغز شده و باعث ایجاد حس لذت و انرژی بیشتر شده پس از ، از بین رفتن تاثیر دپامین فرد خسته و بی حال شده و به مصرف مجدد روی می آورد .

بخشی از نیکوتین در هنگام مصرف سیگار توسط حرارت بالای سیگار تجزیه شده و مقدر کمی نیکوتین به بدن ما می رسد .

سوالات متداول درباره نیکوتین

 1. نیکوتین چیست و از کجا به دست می‌آید؟
  نیکوتین یک ترکیب شیمیایی است که در برگ تنباکو و برخی گیاهان دیگر وجود دارد. این ترکیب معمولاً به صورت تنباکو و یا قطره‌هایی که در اسپری‌های ضد عفونی کننده استفاده می‌شود مصرف می‌شود.
 2. نیکوتین به عنوان یک ماده معتاد شناخته شده است. چگونه به معتاد شدن منجر می‌شود؟
  نیکوتین با برقراری ارتباط با گیرنده‌های نوروترانسمیتری در مغز و بدن، باعث افزایش دوپامین می‌شود و در نتیجه، میزان لذت و خوشایندی افزایش می‌یابد. این باعث می‌شود که افراد بیشتر از نیکوتین استفاده کنند و در نهایت به معتادی تبدیل شوند.
 3. چه تأثیراتی مصرف نیکوتین بر سلامت دارد؟
  مصرف نیکوتین می‌تواند باعث افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی، سرطان، بیماری‌های تنفسی و اختلالات روانی شود. همچنین، مصرف نیکوتین می‌تواند باعث ایجاد علائم اعتیاد، افزایش استرس و اضطراب، افزایش فشار خون و آسیب به سیستم ایمنی بدن شود.
 4. راهکارهایی برای کاهش مصرف نیکوتین چیست؟
  راهکارهایی مانند استفاده از چسب و قرص ترک سیگار، جلوگیری از محصولات دیگری که حاوی نیکوتین هستند، مراجعه به مشاوره‌گر و مشاوره با پزشک در خصوص روش‌های متنوع درمان، نظارت بر خود و بهره‌گیری از روش‌های تفری
 5. آیا روش‌های ترک اعتیاد به نیکوتین موثر هستند؟
  بله، روش‌های ترک اعتیاد به نیکوتین می‌توانند موثر باشند، اما بستگی به شخصیت و وضعیت شخص دارد. مثلاً، برخی افراد ممکن است با استفاده از چسب ترک سیگار، موفقیت‌آمیز باشند، در حالی که دیگری به مدت مدیدی به داروهای ترک معتاد می‌شوند.
 6. آیا ترک نیکوتین باعث افزایش وزن می‌شود؟
  در برخی موارد، ترک نیکوتین باعث افزایش وزن می‌شود، اما این مشکل برای همه افراد صدق نمی‌کند. برای کاهش این مشکل، می‌توان از رژیم‌های غذایی سالم و ورزش منظم استفاده کرد.
 7. آیا مصرف نیکوتین در حاملگی مشکلی است؟
  بله، مصرف نیکوتین در حاملگی می‌تواند مشکلات جدی برای مادر و جنین ایجاد کند. برای مثال، مصرف نیکوتین می‌تواند باعث افزایش خطر سقط، زایمان زودرس، کم وزنی نوزاد و بیماری‌های جدی جنین شود.
 8. آیا مصرف نیکوتین در محیط کار مجاز است؟
  در بسیاری از مکان‌های کار، مصرف نیکوتین درون ساختمان‌ها ممنوع است. همچنین، در بسیاری از کشورها، محدودیت‌هایی برای فروش و مصرف محصولات تنباکو وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر، به قوانین و مقررات مربوطه در منطقه خود مراجعه کنید.
سوالات متداول درباره نیکوتین
سوالات متداول درباره نیکوتین

درباره کلینیک ترک اعتیاد احیای تازه

کلینیک ترک اعتیاد شبانه روزی احیای تازه در تهران با مجوز رسمی از وزارت بهداشت ، برای بستری بیماران مبتلا به اعتیاد ، از بهترین و مجهز ترین کلینیک های جنوب تهران ، شهرری می باشد . این کلینیک از معدود کلینیک هایی است که از نظر روانپزشکی و روانشناسی در کنار سایر کادر درمانی و متخصصان خود  انجام میدهد .

شماره تماس کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه

چت آنلاین

ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد

شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد (اینستاگرام کمپ)

شماره تماس مستقیم مدیریت ، آقای رنجبر :

tel: 09122687608

مقالات مرتبط:

نیکوتین وینستون قرمز

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
تریاک – از تاریخچه تا به ترک اعتیاد
مقاله بعدی
5 روش موثر برای تسریع فرایند ترک اعتیاد ماشروم
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: نیکوتین, نیکوتین چیست, نیکوتین خوراکی, نیکوتین سیگار, نیکوتین عوارض, نیکوتین قلیون

پست های مرتبط :

11 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.