پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

رابطه مستقیم استعلام دخانیات با کووید 19

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/10/29 – توسط : MHA007

آیا می‌دانید این روزها کشیدن قلیان رابطه مستقیم استعلام دخانیات با کووید 19 دارد؟ بسیاری از دلایل وجود دارد که به شما می‌گوید همین حالا باید نسبت به ترک قلیان اقدام کنید. پس فرصت را از دست ندهید و به ادامه خواندن این مطالب بپردازید.

قلیان
قلیان

دخانیات چه رابطه ای با کرونا دارد ؟

مصرف دخانیات از هر مدل برای سیستم‌های بدن بخصوص سیستم تنفسی و سیستم قلبی عروقی بسیار مضر است و عفونت کووید ۱۹ هم به این سیستم‌ها بسیار آسیب می‌رساند.

اطلاعات به‌دست‌آمده از کشور چین کشور مبدأ کووید ۱۹ را نشان می‌دهد که بیمارهای درگیر به تنفسی و قلبی عروقی به وجود آمده از استفاده دخانیات بیشتر احتمال دارد که نشانه‌های شدید این بیماری را به وجود بیاورد.

استعمال دخانیات اثرگذاری بالایی برای سلامتی دستگاه تنفسی دارد و بیشترین دلیل سرطان ریه و همچنین مهم‌ترین دلیل خطر بیماری انسدادی مزمن ریه است که موجب به بادکردن و پاره شدن کیسه هوایی ریه می‌شود.
قدرت ریه برای جذب‌کردن اکسیژن و ازبین‌بردن دی‌اکسیدکربن را محدود می‌کند و باعث به‌وجودآمدن مخاط می‌شود که باعث به سرفه‌های دردناک و مشکل‌های تنفسی می‌شود.

این می‌تواند مشکلاتی برای اشخاص سیگاری داشته باشد؛ چون‌که ویروسی که موجب به عفونت کووید ۱۹ می‌شود اول‌ازهمه به دستگاه تنفسی حمله‌ور می‌شود و بیشتر باعث به آسیب رساندن متوسط تا شدید تنفسی و احتمال مرگ می‌شود.

در این صورت ازآنجایی‌که کووید ۱۹ یک بیماری جدید و شناخته شده است رابطه بین سیگارکشیدن و قلیان کشیدن این بیماری هنوز به تحقیقات بیشتری نیازمند است.

تصور نادرست از مضر بودن قلیان نسبت به سیگار و دردسترس‌بودن طعم‌های متفاوت اما جذب‌کننده از دلایل اصلی این روش به‌حساب می‌آید.
در این صورت مصرف‌کنندگان قلیان در خطر بسیاری از ترکیبات مواد فرعی سمی مانند استعمال کنندگان سیگار هستند؛ اما در سطوح بسیار بیشتری که امکان دارد باعث به اثرگذاری منفی بیشتری بر سلامتی شود.

در حقیقت مصرف‌کنندگان قلیان در خطر عفونت، بیماری ریوی، سرطان و باقی شرایط پزشک هستند. علاوه‌برآن به علت همپوشانی ویژگی‌های سمی و شیمایی سیگارهای معمولی تصور می‌کنید که اثرگذاری دود قلیان بر سیستم قلبی عروقی با سیگارهای معمولی قابل‌مقایسه است.

منبع اصلی اعتیاد بهتنباکو نیکوتین است که مقدار آن در قلیان بسیار متغیر است؛ چون‌که بستگی به مدل تنباکوی استفاده شده دارد.
روی‌هم‌رفته در این مقاله دیدگاهی درباره اثرگذاری منفی قلیان بر سلامتی را به‌صورت کلی بادقت به آنچه درباره اثرگذاری آن بر سیستم قلبی عروقی شناخته شده است را به شما ارائه می‌دهیم.

 

قلیان کشیدن چگونه می‌تواند که در بیشترشدن عفونت کووید ۱۹ نقش داشته باشد؟

ماده اصلی مورد مصرفی در قلیان تنباکو است و کشیدن آن اثرگذاری بسیار مضر و حاد و طولانی‌مدتی بر سیستم تنفسی و قلبی عروقی دارد که امکان دارد خطر مبتلا شدن به بیماری‌هایی مانند بیماری عروقی کرونر و بیماری انسدادی مزمن ریه را بیشتر می‌کند.

کشیدن قلیان یک عملکرد دسته‌جمعی است که به این معنی است که اشخاص معمولاً از یک نازل‌ و یک شلنگ به‌خصوص در مجلس‌ها و مراسم اجتماعی مصرف می‌کنند. علاوه‌برآن خود لوله‌های آب مثل حفره و‌ شلنگ امکان دارد که محیط مناسبی را برای بقیه میکروارگانیسم‌های خارج شده از بدن مهیا کند.

حتی با این شرایط بیشتر کافه‌ها قلیان‌ها را بعد از هر مصرف تمیز نمی‌کنند؛ چون‌که شستن و تمیزکردن قطعات قلیان کار سخت و نیاز به زمان بیشتری دارد. این کار باعث به بیشتر انتقال داده شدن بیماری‌های عفونتی در بین قلیان‌کشان را بیشتر می‌کند.

برعکس آن به شواهد نشان داده است که کشیدن قلیان با بیشترشدن خطر انتقال عامل‌های عفونتی از جمله ویروس‌های تنفسی، سل، هلیکوباکتر، قارچ آسپرژیلوس و پیلوری در رابطه است. تجمعات همچنین فرصت بسیار خوبی برای شیوع ویروس جدید کرونا را مهیا می‌کند.

ازآنجایی‌که کشیدن قلیان کاری است که بیشتر در شلوغی‌ها و در اماکن عمومی انجام می‌شود و کشیدن آن خطر انتقال بیماری را بیشتر می‌کند و امکان دارد که باعث تحریک انتقال ویروس کرونا در جمع اجتماعی است.
زمانی که قلیان کشیدن در درون منزل انجام می‌شود همان گونه که در بیشتر از مکان‌ها وجود دارد سطح خطر می‌تواند حتی بیشتر باشد.

درباره مقاله درمان کرونا با تریاک بیشتر بخوانید.

چرا الان زمان متناسبی برای ترک اعتیاد به دخانیات و قلیان است؟

چرا الان زمان متناسبی برای ترک اعتیاد به دخانیات و قلیان است؟
چرا الان زمان متناسبی برای ترک اعتیاد به دخانیات و قلیان است؟

استفاده دخانیات خطر زیادی از مشکلات سلامتی جدی از جمله مشکل‌های تنفسی مثل سل، سرطان ریه، بیماری مزمن انسدادی ریه و بیماری‌های قلبی عروقی را تا مقدار زیادی بیشتر می‌کند.

درصورتی‌که همیشه توصیه شده است که مصرف دخانیات و قلیان را ترک کنید؛ زیرا که ترک‌کردن الان برای کم‌شدن آسیب‌های به وجود آمده از کووید ۱۹ بسیار ضروری است.

سیگارنکشیدن نیز به کم‌شدن احتمال لمس‌شدن دهان به انگشت‌های دست کمک می‌کند. همچنین این امکان وجود دارد که اگر سیگاری‌های فعلی سیگار خود را ترک کنند و کنار بگذارند در صورت درگیرشدن به بیماری‌های همراه بهتر بتوانند کنار بیایند؛ چون‌که ترک‌کردن استفاده دخانیات بیشتر اثرگذاری مثبت و مستقیمی بر کارکرد ریه و قلب و عروق دارد و این بهترشدن به‌مرورزمان بیشتر می‌شود.

این بهترشدن امکان دارد که توانایی بیماران کووید ۱۹ را برای جنگیدن با عفونت بیشتر کند و امکان دارد که مبتلا شدن به نشانه‌های شدید را کم کند.

مقاله “تاثیر اعتیاد به دخانیات بر فشار خون بالا” را برسی نمایید.

تنباکوی قلیان‌ها همان تنباکوهای وجود داشته در سیگار است. این به این معنی است که وقتی قلیان می‌کشید قطران و نیکوتین و فلزات سنگینی مانند آرسنیک و سرب را تنفس کنید. کشیدن یک قلیان به مدت ۴۵ الی ۶۰ دقیقه تقریباً مثل کشیدن یک پاکت سیگار است. مانند سیگارکشیدن، کشیدن قلیان نیز با موردهای زیر در رابطه است:

 1. بیماری قلبی
 2. سرطان ریه و مثانه و معده و مری و دهان‌
 3. باقی شرایط جدی مثل بیماری‌های ریوی و مسمومیت با مونوکسید کربن
 4. استعمال قلیان در مقدار بالا از نیکوتین را به بدن می‌رساند همان گونه که سیگار می‌کشید
 5. نیکوتین ماده شیمایی به وجود آمده از عادت در تنباکو است که موجب می‌شود شخص سیگار بکشد
 6. دود قلیان خطرهای دررابطه‌با دود دست‌دوم را همراه خود دارد
 7. کشیدن قلیان به‌واسطه اشخاص باردار با تولد نوزادان کم‌وزن در رابطه است‌
 8. مصرف از پیپ‌های کثیف یا شریک‌کردن پیپ با باقی اشخاص سیگاری خطرناک است

این می‌تواند شانس شما را برای مبتلا شدن به بیماری‌هایی مثل :

 • تب‌خال
 • هپاتیت
 • کووید ۱۹
 • بیماری سل
 • آنفولانزا
 • آسیب قلیان

از مهم‌ترین ضررهای قلیان عبارت‌اند از:

اثرات منفی بر سلامت دندان و دهان

مشخص شده است که پوسیده‌شدن دندان‌ها و بیماری لثه در اشخاص سیگاری و قلیان پنج برابر بیشتر از اشخاص غیرسیگاری است درصورتی‌که در اشخاص سیگاری این خطر چهار برابر بیشتر از اشخاص غیرسیگاری است. همچنین این اثرگذاری منفی قلیان روی دهان دندان‌ها را به رنگ زرد بسیار بدی تبدیل می‌کند.

بیشترشدن خطر مبتلا شدن به سرطان

قلیان مثل دود بر سلامت به‌صورت کلی و ریه‌ها به‌صورت خاصی اثرگذاری منفی دارد؛ چون‌که کشیدن قلیان خطر مبتلا شدن به سرطان ریه و انواع سرطان‌های دیگر را بیشتر می‌کند.

مقاله 4 باور نادرست درباره قلیون را برسی کنید تا اطلاعات کامل تری کسب نمایید.

علت این ضررهای قلیان به‌این‌علت است که زغال‌سنگ و تنباکوی حاوی:

 • نیکوتین
 • پنزوپیرن
  •تار
  •آرسنیک
  •ماده نگهدارنده
  •طعم‌دهنده‌های صنعتی
  •سرب
  همه این ماده‌ها تضمین شده است که تقسیمات سلولی را صورت غیرطبیعی بیشتر کند و موجب به‌وجودآمدن انواع سرطان شود‌.
قلیون
قلیون

بیشترشدن خطر بیماری قلبی

در اشخاصی که قلیان می‌کشند سطوح بیشتر از مونوکسید کربن در خون پیدا می‌شود مونوکسید کربن گازی است که به اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن آسیب می‌رساند و در آخر خطر مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی عروقی را بیشتر می‌کند و حتی به آمادگی جسمانی نیز آسیب می‌زند.

درباره “رابطه قلیان با ورزش” بیشتر بخوانید.

بیشترین بیماریهای قلبی که اشخاصی که قلیان میکشند عبارت میشود از:

 1. بیشترشدن سختی عروق و ازبین‌رفتن انعطاف‌پذیری آنها که باعث به سکته می‌شود.
 2. ضربان قلب بالا که باعث به مشکلات زیادی در فشارخون می‌شود.

منتقل‌شدن بیماری‌ها بین اشخاص

یکی از ضررهای قلیان پخش‌شدن سریع بیماری‌های ویروسی و قارچی و باکتریایی است به صورتی که مثلاً استفاده یک قلیان به‌واسطه دونفر و یکی از آنها به بیماری باکتریایی مثل آنفولانزا مبتلا باشند یا برفک دهان احتمال مبتلا شدن یک شخص سالم به همین بیماری‌ها به سیال زیاد است. این کار هر چند وقت یکبار باعث می‌شود نیاز به بستن کافه‌هایی می‌شود که برای سرو قلیان در زمان پخش یک بیماری عفونتی مثل آنفولانزای خوکی و بیماری کرونا در حال پخش است.

اثرگذاری مضر قلیان برای  زنان باردار

همه خسارت‌های قلیان به‌وجودآمدن در زن باردار می‌شود که علاوه بر این خسارت‌های اضافی که در این موردهای زیر گفته می‌شود:

مشکل تنفسی

واردشدن دی‌اکسیدکربن بیشتر به بدن باعث به حس خفگی می‌شود و ازآنجایی‌که زن باردار به علت فشاردادن اندازه جنین به دیافراگم امکان دارد که درگیر مشکلات تنفسی شود و احتمالاً درگیرشدن آن به قلیان به علت تنگی نفس بیشتر است.

تولد نوزادی کم‌وزن

بین زنان باردار مصرف قلبان و وزن کم‌فرزندشان رابطه‌ای وجود دارد که این کم‌شدن ممکن است بر رشد و سلامت فرزند اثرگذاری منفی داشته باشد.

ترک اعتیاد قلیان
ترک اعتیاد قلیان

داستان‌هایی درباره قلیان کشیدن

در اینجا چندین داستان درباره قلیان وجود دارد که ضررهای آن را رد می‌کند که همه آنها اشتباه است و نباید آن را باور کنید:

افزودن ماده‌های طعم‌دهنده به تنباکو قلیان باعث می‌شود اشخاصی که قلیان مصرف می‌کنند تصور کنند که این مخلوط حاوی میوه است پس بی‌ضرر است.

تمام ماده‌های مضر با عبورکردن از آب موجود در قلیان فیلتر و تصفیه می‌شوند برعکس مضرات آن دوبرابر می‌شود؛ زیرا که آب موجود در قلیان مکان مناسبی برای بسیاری از میکروب‌ها است.

قلیان یک عملکرد تفریحی است و باعث به بیشترشدن نشاط و شادی می‌شود و در حقیقت برعکس باعث به استرس و اختلال خواب می‌شود.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
الکل بر روی قلب چه تاثیری دارد ؟
مقاله بعدی
ترک اعتیاد – سخت اما شدنی است
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.