پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

تاثیر اعتیاد به دخانیات بر فشار خون بالا

folder_openمقالات
comment1 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

تاثیر اعتیاد به دخانیات بر فشار خون بالا چگونه است؟

تاثیر اعتیاد به دخانیات بر فشار خون بالا چگونه است
تاثیر اعتیاد به دخانیات بر فشار خون بالا چگونه است

فشار خون بالا یکی از مهم ترین عوارضی است که ممکن است با اعتیاد به دخانیات تشدید شود. تصور کنید که عروق شما لوله هایی هستند که خون را از قلب شما به جاهای دیگر بدنتان منتقل می کنند فشار خون نیز نیرویی است که خون شما بر دیواره عروق وارد می کند. اگر خون شما بیش از حد معمول از طریق رگ هایتان حرکت کند ، شما فشار خون بالا دارید. در ادامه این مطلب از احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) همراه ما باشید تا شما را با تاثیر اعتیاد بر فشار خون آشنا کنیم.

بررسی سوالات متعدد درباره فشار خون در افراد مختلف

بررسی سوالات متعدد درباره فشار خون در افراد مختلف
بررسی سوالات متعدد درباره فشار خون در افراد مختلف

می دانیم که یکی از دغدغه های همه ما، فشار خون و قند خون است. این دغدغه هنگامی بیشتر می شود که به اعتیاد هم دچار باشید. اعتیاد به دخانیات بطور عجیبی باعث افزایش فشار خون می شود. پس بهتر است ابتدا به نگرانی های شما پاسخ دهیم، سپس به سراغ راهکار های عملی برای ترک اعتیاد برویم.

چگونه پزشک می تواند تشخیص دهد که فشار خون بالا دارم؟

پزشک فشار خون شما را با دستگاه فشار سنج که دور بازوی شما می پیچد اندازه می گیرد. در این دستگاه، هوا به داخل کاف پمپ می شود و جریان خون شما اندازه گیری می شود.

شماره هایی که دستگاه فشارسنج نشان می دهد چی معنایی دارد؟

فشار خون با دو عدد اندازه گیری می شود. اولین عدد فشار سیستولیک نامیده می شود.(هنگامی که قلب خون را به بیرون فشار می دهد ، یعنی فشار سیستولیک بالا رفته ست.) عدد دوم فشار دیاستولیک نامیده می شود. (این فشار بین ضربان قلب زمانی است که قلب شما پر از خون شده است.)

فشار خون طبیعی در انسان، کمتر از 130 روی 85 است (این همان چیزی است که دستگاه بصورت 13 روی 8.5 نشان می دهد). فشار خون بالا، بیش از 140 روی 90 میلی متر جیوه یا بیشتر است. اگر فشار خون شما بین 120 روی 80 میلی متر جیوه و 140 روی 90 میلی متر جیوه باشد ، شما ریسکی به نام “پیش فشار خون” (تقریبا فشار خون بالا) دارید.

چند بار باید فشار خونم را چک کنم؟

همه افراد، حتی کودکان، باید فشار خون خود را هر از گاهی بررسی کنند. پس از 21 سالگی، حداقل هر دو سال یک‌بار باید معاینه شوید. اگر در گذشته فشار خون بالا داشته اید نیز باید زیر نظر پزشک باشید و هر از گاهی فشار خود را چک‌کنید.

در این مقاله میتوانید درباره “نیکوتین در آزمایش خون” بیشتر بخوانید .

فشار خون بالا چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

فشار خون بالا چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

فشار خون بالا به عروق و رگ های شما (که به آن رگ های خونی نیز گفته می شود) آسیب می رساند. این آسیب خطر سکته مغزی ، نارسایی کلیه ، بیماری قلبی و حمله قلبی را افزایش می دهد. آیا فشار خون بالا علائمی دارد؟ دلیل اینکه گاهی باید فشار خون خود را چک کنید این است که فشار خون بالا همیشه علائمی از خود نشان نمی دهد و همه افراد باید مراقب این مسئله باشند.

فشار خون بالا چگونه درمان می شود؟

اگر فشار خون بالا دارید، احتمالاً پزشک از شما می خواهد که تغییراتی در شیوه زندگی و‌ رژیم غذایی خود ایجاد کنید این تغییرات کمک می کند فشار خون شما کاهش پیدا کند و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را نیز کاهش می دهد. در صورتی که این تغییرات باعث کاهش فشار خون در شما نشد ، ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید.

منظور از تغییر در سبک زندگی‌چیست؟

 • سیگار نکشید و از هرگونه مواد مخدر استفاده نکنید.
 • اگر سنگین وزن هستید وزن کم کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید
 • رژیم غذایی سالمی داشته باشید که شامل میوه ها و سبزیجات زیادی باشد و چربی کمی داشته باشد.
 • خوردن نمک ، کافئین و…را به حداقل برسانید.
 • استرس‌خود را به هر نحوی کاهش دهید.

اعتیاد به دخانیات چگونه بر فشار خون بالا تأثیر می گذارد؟

اعتیاد به دخانیات چگونه بر فشار خون بالا تأثیر می گذارد؟
اعتیاد به دخانیات چگونه بر فشار خون بالا تأثیر می گذارد؟

نیکوتین موجود در سیگار و سایر محصولات تنباکو باعث تنگ شدن رگ های خونی و تپش قلب می شود که این امر فشار خون شما را بالا می برد. در صورتی که شما سیگار و اعتیاد به دخانیات دیگر را ترک کنید ، می توانید فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حمله قلبی را تا حدودی کاهش دهید.

کاهش وزن و ورزش چگونه بر فشار خون بالا تاثیر می گذارد؟

کاهش وزن باعث کاهش فشار خون در بسیاری از افراد دارای اضافه وزن می شود. ورزش منظم یک راه خوب برای کاهش وزن است همچنین کمک می کند فشار خون بالا را نیز کاهش دهید.

آیا نمک واقعا برای افرادی که فشار خون بالا دارند ممنوع است؟

نمک می تواند فشار خون را در برخی افراد افزایش دهد. اکثر افرادی که فشار خون بالا دارند نباید بیش از 2400 میلی گرم نمک در روز از غذا و نوشیدنی های خود دریافت کنند. این تقریباً یک قاشق چای خوری به علاوه یک چهارم قاشق چایخوری است این مقدار بستگی به فشار خون شما دارد و ممکن است پزشک به شما بگوید که نمک را حتی بیشتر از این مقدار محدود کنید.

سعی کنید در سفره نمک به غذای خود اضافه نکنید. برچسب نوشیدنی ها و غذاهای کنسرو شده و یخ زده را بررسی کنید تا ببینید چه مقدار نمک (یا سدیم) در آنها وجود دارد. برخی خوراکی ها ، مانند چیپس سیب زمینی ، نمک زیادی در خود دارند ، پس تا می توانید از خوردن آن پرهیز کنید.

آیا باید نوشیدن الکل را ترک کنم؟

الکل می تواند فشار خون را در برخی افراد افزایش دهد. در صورت مصرف الکل سعی کنید ، بیش از یک یا دو بار در روز از آن استفاد نکنید. ممکن است برایتان سخت باشد اما برای کاهش فشار خون بالا و حفظ سلامتی خود باید تا جایی که می توانید از مصرف الکل خودداری کنید.

آیا استرس مصرف مواد مخدر بر فشار خون من تأثیر می گذارد؟

استرس ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد. برای مقابله با استرس مصرف مواد مخدر، ورزش، روشهای آرام سازی یا بیوفیدبک را امتحان کنید. البته این کارها وقتی تاثیرگذار هستند که حداقل یکبار در روز آن ها را انجام دهید. در مورد استرس از پزشک خود کمک بخواهید.

آیا مصرف دارو ها می تواند روی کاهش فشار خون بالا تاثیرگذار باشد؟

انواع مختلفی از داروها را می توان پس از تجویز پزشک برای درمان فشار خون بالا استفاده کرد. به این داروها داروهای ضد فشار خون گفته می شود.

در واقع هدف از مصرف دارو جهت کاهش فشار خون بالا این است که با دارویی که مصرف آن آسان است و عوارض جانبی کمی دارد فشار خون شما به سطح طبیعی برسد. برخی از افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند برای کنترل آن باید تا آخر عمر دارو مصرف کنند.

دارو های ضد فشار خون

دیورتیک ها: این داروها به بدن شما کمک می کند نمک و آب اضافی را از بین ببرد تا رگ های خونی مجبور نباشند مقدار زیادی مایعات در خود نگه دارند.

مسدود کننده های بتا: این داروها اثرات هورمونی در بدن به نام آدرنالین را مسدود می کنند.

مسدود کننده های آلفا: این داروها به باز ماندن رگ های خونی شما کمک می کند.

مهار کننده های ACE : این داروها از تنگ شدن عروق خونی شما جلوگیری می کند.

مسدود کننده های کانال کلسیم : این داروها با جلوگیری از ورود بیش از حد کلسیم به سلول های شما ، از تنگ شدن عروق خونی جلوگیری می کنند.

دارو های ترکیبی: این داروها ترکیب حداقل دو دارویی که در بالا ذکر شد می باشند. به عنوان مثال یک مهار کننده ACE با مسدود کننده کانال کلسیم یا یک مهار کننده ACE با داروی ادرارآور باهم ترکیب می شود و برای درمان فشار خون بالا از آن ها استفاده می شود.

عوارض جانبی احتمالی مصرف دارو برای‌ فشار خون بالا چیست؟

دارو ها بر روی افراد مختلف تأثیر متفاوتی دارند. همه افراد از یک داروی خاص عوارض جانبی یکسانی نخواهند داشت. داروهای ضد فشار خون ممکن است هنگام ایستادن باعث سرگیجه شما شوند.

همچنین امکان دارد سطح پتاسیم را در خون شما کاهش دهند، ممکن است در طول روز مشکل خواب داشته باشید یا احساس خستگی کنید. علاوه بر آن سرفه ، خشکی دهان و سردرد، احساس نفخ ، یبوست یا احساس افسردگی داشته باشید. برخی از داروهای ضد فشار خون می توانند باعث نعوظ مردان نیز بشوند.

در هنگام‌ مصرف در صورتی که عوارض جانبی داشتید با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر یکی از داروها برای شما موثر واقع نشد یا عوارض جانبی ایجاد کرد ، می توانید با کمک‌ پزشک داروی دیگری را امتحان کنید.

ترک اعتیاد اجباری یا ترک اعتیاد اختیاری برای جلوگیری از فشار خون بالا

ترک اعتیاد اجباری یا ترک اعتیاد اختیاری برای جلوگیری از فشار خون بالا
ترک اعتیاد اجباری یا ترک اعتیاد اختیاری برای جلوگیری از فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا و اعتیاد به دخانیات امان شما را بریده، می توانید برای ترک اعتیاد اختیاری، به مرکز ترک اعتیاد احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران) بیایید. یا درصورتی که شما یا یکی از عزیزانتان نمی تواند اعتیاد را بصورت اختیاری ترک کنید، برای ترک اعتیاد اجباری می توانید با متخصصین ما تماس بگیرید.

برای جلوگیری از فشار خون بالا،  چگونه اعتیاد به دخانیات را ترک کنیم؟

برای ترک اعتیاد تمایلی ابتدا تصمیم جدی بگیرید که اعتیاد خود را برای همیشه کنار بگذارید و در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. سپس دلایلی که می خواهید اعتیاد به دخانیات را ترک کنید بنویسید و هر روز لیست را بخوانید. همچنین شناسایی کنید که چه شرایطی یا چه افراد و عواملی شما را به سمت استفاده از مواد مخدر سوق می دهد.

سپس تا جای ممکن از آن ها دوری کنید. یا لیستی از فعالیت هایی که می توانید به جای استفاده از مواد مخدر انجام دهید ، تهیه کنید. همچنین می توانید در مورد آدامس یا لکه های نیکوتینی از پزشک خود سوال کنید و درصورتی که پزشک اجازه داد از آن ها استفاده کنید؛ زیرا این روش نیز می تواند برای برخی افراد مفید باشد. فندک ، کبریت، سیگار یا ماده مخدر دیگری همراه نداشته باشید.

همه آن ها را از خود دور نگهدارید و در صورتی که یکی از اعضای خانواده یا دوستان شما اعتیاد به دخانیات دارد از آن ها بخواهید جلوی شما از مواد مخدر استفاده نکند. سعی کنید به تصمیمی که گرفتید فکر کنید و کنار نکشید، محکم روی تصمیمتان بایستید و به زندگی سالم پس از ترک اعتیاد فکر کنید تا انگیزه بگیرید.

در صورتی که تحریک می شوید دوباره به سراغ استفاده از مواد مخدر بروید ، نفس عمیق بکشید و سعی کنید آن فکر را از ذهن خود دور کنید و سپس به آرامی بازدم کنید. این کار را تا زمانی که میل به استفاده دوباره از مواد مخدر در شما برطرف شود چندین بار تکرار کنید.

تا جایی که می توانید از مکان ها ، افراد و موقعیت هایی که شما را به استفاده مجدد مواد مخدر تحریک میکنند دوری کنید. درصورتی که تحریک می‌شوید سعی کنید غذاهای کم کالری (مانند هویج یا چوب کرفس یا آب نبات های سفت بدون قند) بخورید یا آدامس بدون قند بجوید.

نوشیدنی های حاوی الکل یا کافئین را محدود کنید. همچنین یک راه حل عالی برای ایجاد انگیزه و‌ سلامتی ورزش است سعی کنید هر روز وقتی را برای ورزش اختصاص دهید.

درصورتی انجام استفاده از روش های گفته شده برای شما دشوار بود و شما توانایی ترک اعتیاد اختیاری را ندارید، می توانید برای ترک اعتیاد اجباری زیر نظر یک کمپ ترک اعتیاد باشید احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) می تواند با ارائه راه حل های درست و اصولی زیر نظر پزشکان متخصص و کارشناسان حرفه ای در این راه پشتیبان و همراه شما باشد.

جمع بندی تاثیر اعتیاد بر فشار خون افراد

در این مقاله از احیاء تازه (بهترین کمپ ترک اعتیاد در ورامین و شهرری) به بررسی دلایل افزایش فشار خون و راه های مقابله با آن ها پرداختیم. می دانیم که اعتیاد می تواند باعث افزایش فشار شما شود؛ پس بهتر است همین الان برای ترک این معضل بزرگ از زندگی خود اقدام کنید.

موارد متعددی وجود دارند که تعیین می کنند شما برای ترک اعتیاد اختیاری آماده هستید یا خیر. می توانید مقالات دیگر وب سایت ما را بخوانید تا انگیزه کافی داشته باشید و سپس با ما تماس بگیرید.

راه های ارتباطی و ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد تهران

دوستان عزیز اگر تمایل به ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه دارید ، میتوانید از قسمت ” ثبت نام در کمپ ” اقدام به ثبت نام نمایید ، همچنین در صورت نیاز به مشاوره و ارتباط با مشاوران کمپ ترک اعتیاد ، میتوانید با از قسمت پایین صفحه سمت چپ ، با ما در ارتباط باشید یا بر روی چت آنلاین کلیک نمایید . همچنین دیگر راه های ارتباطی با ما به صورت شبکه های مجازی و داخل پیج کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه می باشد که میتوانید از قسمت اینستاگرام کمپ ترک اعتیاد تهران اقدام به برقراری ارتباط با ما داشته باشید .

اگر ساکن شهر تهران، یا اطراف آن مثل (ورامین ، پاکدشت ، شهرری ، قرچک) می باشد و نیاز به ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد دارید ، با ما در تماس باشید تا مشاوران ما بهترین راه های ترک اعتیاد را در اختیار شما عزیزان بگذارند .

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
ترک اعتیاد به ترامادول
مقاله بعدی
کمپ ترک اعتیاد امید آفرینان آفتاب
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: دخانیات, فشار خو, فشار خون, فشار خون و دخانیات

پست های مرتبط :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • قلیون | قلیان | ۵ باور غلط مصرف قلیان - کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
  1401-11-18 15:59

  خیلی عالی و کامل بود ممنونم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.