باور ها غلط و یا افسانه هایی که درباره قلیون باید بدانید

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

باور ها غلط و یا افسانه هایی که درباره قلیون باید بدانید

پس از جستجوی فراوان در سطح اینترنت و پرسش های مختلف از بیماران اعتیاد و کسانی که به مصرف قلیان بسیار عادت کردند ، متوجه برخی از ” باور ها غلط و یا افسانه هایی که درباره قلیون باید بدانید ” شدیم که خواستیم امروز آن را با شما عزیزان در میان بگذاریم ، پس تا انتها همراه ما باشید.

باور ها غلط و یا افسانه هایی که درباره قلیون باید بدانید
باور ها غلط و یا افسانه هایی که درباره قلیون باید بدانید

حقایقی در مورد سیگار کشیدن

سیگار باعث مشکلات قلبی، سکته مغزی، آب مروارید، بیماری های مزمن ریوی، آمفیزم و سرطان های ریه، خون، دهان، گلو، معده، پانکراس، گردن، کلیه، نای و مثانه می شود. نیکوتین، قطران و مونوکسید کربن خطرناک ترین مواد شناخته شده در سیگار هستند. به طور متوسط، نود درصد سرطان های ریه ناشی از سیگار کشیدن است. مرگ و میر ناشی از سرطان در بین افراد سیگاری دو برابر غیر سیگاری ها است. افراد سیگاری، این تعداد در افراد سیگاری شدید می تواند به چهار برابر برسد. سیگار کشیدن توسط جوانان احتمال سوءمصرف سایر مواد مخدر را افزایش می دهد.

سیگار کشیدن در سنین پایین خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. هر چه سن شروع مصرف سیگار کمتر باشد، احتمال اعتیاد به نیکوتین در فرد بیشتر است. سیگار سلامت عمومی فرد را به خطر می اندازد.

سیگار احتمال خطرات قلبی از جمله سکته های خفیف، حملات قلبی، بیماری های قلبی عروقی و اتساع عروق را افزایش می دهد. احتمال ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در افراد سیگاری دو تا چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. هر نخ سیگار حدود پنج دقیقه از عمر انسان کوتاه می کند.

مقاله کامل”ترک اعتیاد آسان اما سخت ! ” را برسی نمایید.

سیگاری ها حدود سیزده، چهارده سال زودتر از غیر سیگاری ها می میرند. سیگار روند بهبودی بیماری ها را حتی تا دو سال به تاخیر می اندازد. قطران یا قطران موجود در سیگار یک عامل سرطان‌زا است، سمومی که مژک‌ها را ملتهب می‌کنند باعث بیماری‌های ریوی، مونوکسید کربن و عوامل انعقادی باعث بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های مادرزادی جنین می‌شوند و در نهایت نیکوتین عامل اعتیادآور محسوب می‌شود.

مصرف دخانیات به هر شکلی باعث اعتیاد می شود. نیکوتین ماده ای سمی است، استفاده از قطره خالص باعث مرگ انسان می شود.

باور ها غلط و یا افسانه هایی که درباره قلیون باید بدانید
باور ها غلط و یا افسانه هایی که درباره قلیون باید بدانید

باورهای غلط یا افسانه ها و حقایق در مورد قلیان

افسانه 1- مخزن آب این دستگاه دود قلیان را تصفیه می کند. واقعیت: دود تنباکو حاوی مواد شیمیایی خطرناکی است که باعث ایجاد چندین نوع سرطان می شود. این مواد با آب تصفیه نمی شوند.

افسانه 2- استنشاق دود قلیان مشکلات ریوی ایجاد نمی کند. واقعیت: دود قلیان با وجود اینکه خنک می‌شود، همچنان حاوی مواد شیمیایی سرطان‌زا است.

افسانه 3: کشیدن قلیان سالم تر از سیگار کشیدن است. واقعیت: دود قلیان اگرچه خطرناک تر از سیگار نیست، اما بی ضررتر نیست. دود سیگار با سوزاندن تنباکو و دود قلیان با حرارت دادن تنباکو در ظرفی که حاوی زغال است تولید می شود، بنابراین محصول نهایی همان دود است که از مواد شیمیایی سرطان زا تشکیل شده است.

افسانه 4- دود قلیان به اندازه دود سیگار اعتیاد آور نیست زیرا نیکوتین ندارد. واقعیت: همه تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین هستند، بنابراین استفاده از تنباکو از طریق قلیان نیز نیکوتین را وارد بدن می کند.

افسانه 5- تنباکوهای میوه ای سالم تر از تنباکوهای معمولی هستند. واقعیت: تنباکوهای میوه ای همچنین حاوی قطران و مواد سرطان زا هستند. تنباکو تنباکو است، حتی اگر در عسل آغشته شود.

(ما در یک مقاله به صورت کامل درباره “حقایق عجیب درباره مصرف قلیون” پرداخته ایم که میتوانید آن را نیز برسی نمایید.)

حقایقی در مورد مصرف قلیان

استفاده از قسمت دهان مشترک قلیان احتمال انتقال بیماری هایی مانند آنفولانزا، عفونت، هپاتیت، سل و حتی تبخال را افزایش می دهد.
نشستن در فضایی که دیگران از قلیان استفاده می کنند، فرد را در معرض دود سیگار قرار می دهد. دود قلیان حاوی مواد سرطان‌زا و سمی متعددی است که باعث سرطان ریه، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تنفسی، اثرات مضر بارداری و سایر بیماری‌ها می‌شود.
استفاده از عصاره های شیمیایی و رنگ های گیاهی می تواند در دراز مدت اثرات مضری برای مصرف کننده داشته باشد. هر جلسه قلیان کشیدن به مدت 60-45 دقیقه یعنی مونوکسید کربن معادل 52-15 نخ سیگار و قیر معادل 102-72 نخ سیگار وارد بدن می شود.

دوستان عزیز ما در یک مقاله صورت کامل درمورد “قلیان” پرداخته ایم که میتوانید آن را نیز برسی نمایید.

قلیان چه تاثیری بر روی ورزش میگذارد ؟

4 باور نادرست درمورد قلیون

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.

درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.