پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

سوء مصرف مواد مخدر

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

سوء مصرف در مواد مخدر

سوء مصرف مواد
سوء مصرف مواد

سوءمصرف استعمال یا سوءمصرف مواد مخدر(Substance abuse) به استفاده خوگیری یا اعتیادگونه از داروها، سایکواکتیوها و مواد مخدر به طوری که در آن مصرف‌ کننده ماده یا مواد را به مقدار یا راه و روشی که برای خودش یا دیگران ضرر دارد و مضر است مصرف می‌کند، گفته می‌ شود.

تعریف های مختلفی برای سوءمصرف استعمال یا سو مصرف مواد مخدر در بهداشت عمومی و مردمی، پزشکی و بر اساس و زمینه انصاف استفاده می ‌شود. در بعضی مواقع وقتی که فرد تحت تأثیر مواد مخدر است، جرم ها یا رفتارهای ضد اجتماعی از او سر می ‌زند و امکان دارد که برای او تغییرهای شخصیتی طولانی مدت هم اتفاق بی افتد .

همچنین علاوه بر امکان آسیب‌ های طبیعی و فیزیکی، اجتماعی و روانی، استفاده از برخی موادها ممکن است به مجازات‌ های انتقامی کشیده شود، اگرچه این بحث بسته به قانون های قضایی آن محل است.

اعتیاد به مواد مخدر که به آن سوء مصرف مواد گفته می شود ، نوعی بیماری است که بر مغز و رفتار اثر می گذارد و توانایی فرد را برای کنترل مصرف دارو یا مواد مخدر آشفته می کند.

خطر اعتیاد و مدت زمانی که فرد معتاد می شود با توجه به نوع مواد مخدر مصرفی می تواند متفاوت است. بعضی از دارو ها مانند مسکن های افیونی خطر بیشتری دارند و سریع تر باعث اعتیاد می شوند.

در این مقاله میتوانید درباره “درمان های غیردارویی” اطلاعات کامل تری کسب نمایید.

با گذشت زمان، امکان دارد فرد به دُزهای بیشتری از مواد مخدر را نیاز داشته باشد. با بیشتر شدن مصرف مواد مخدر، متوجه می شود بدون آن ها نمی تواند به زندگی روزمره خود ادامه بدهد. تلاش برای ترک مواد امکان دارد باعث هوس شدید و علائم های ترک شود.

مثل بسیاری از اغتشاش های سلامت روان ، عامل های مختلفی در به وجود آمدن اعتیاد به مواد مخدر نقش دارند. عامل های اصلی اعتیاد محیطی و ژنتیکی هستند.

مواد مخدر بیشتر با این کلمه ها شناخته می‌شوند:

دلیل سوءمصرف استعمال مواد مشخص نیست که می‌تواند یکی از این دو تعریف باشد: یا یک حالت ژنتیکی است که از دیگران یاد گرفته می ‌شود یا یک عادت است که اگر اعتیاد بیشتر و فراتر برود، خود را به شکل یک بیماری ریشه دار و ناتوان‌ کننده نشان می دهند و اشکار می‌سازد .

در سال ۲۰۱۳ مصرف مواد باعث مرگ ۱۲۷٬۰۰۰ نفر شد با مقایسه با سال ۱۹۹۰ که این آمار ۵۱٬۰۰۰ نفر بود. اغتشاش مصرف کوکائین باعث مرگ ۴۳۰۰ نفر و اغتشاش مصرف آمفتامین باعث مرگ ۳۸۰۰ نفر و همین‌ طور اغتشاش مصرف الکل باعث مرگ ۱۳۹٬۰۰۰ نفر دیگر شد.

اثر مواد مخدر بر مغر انسان

سوء مصرف مواد مخدر در کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
سوء مصرف مواد مخدر در کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه

دسته بندی مواد سوءمصرف استعمال یا مورد سوء مصرفی:

 • مواد مخدر
 • ترکیب های محرک
 • سرکوب کننده‌ ها مانند مسکن‌ ها
 • آرام‌ بخش‌ ها
 • توهم‌زا
 • مشتقات گیاه شاهدانه
 • الکل
 • توتون
 • قهوه

ترکیب هایی که شامل اعتیاد جسمی می شوند، کدام اند؟

عامل های خطر سوءمصرف استعمال مواد:

علت و عامل های اختلال مصرف مواد
علت و عامل های اختلال مصرف مواد

مهم نیست درچه سن یا چه جنسیتی دارید ، وضعیت اقتصادی هم زیاد مهم نمی باشد ، افراد ممکن است در هر شرایطی به یک نوع مواد مخدر اعتیاد پیدا بکنند. بعضی از عامل هایی که می تواند بر احتمال و سرعت اعتیاد تأثیر بگذارد، عبارت می شوند از:

 • فشار همزاد یا هم سن ها
 • اغتشاش سلامت روان
 • سابقه خانوادگی اعتیاد
 • استفاده اولیه از مواد مخدر
 • مصرف یک داروی بسیار اعتیاد آور

آشوب مصرف مواد (SUD) به وضعیت پزشکی میگویند که در این نوع ، استفاده از یک یا چندین نوع مواد مصرف شده به اغتشاش کلینیکی می شوند.

تشخیص این اغتشاش ها با مجموعه ای از علائم های ذهنی، جسمی و رفتاری انجام می‌ شود که حاوی این موارد است: مشکل های مربوط به از دست دادن کنترل بدن، احساس فشار در زندگی فردی، استفاده زیاد و خطرناک از ماده ای مشخص و تحمل بسیار کم در مشکل های مختلف.

داروها یا موادی که فرد با استفاده از آن ‌ها می ‌تواند دچار آشوب مصرف مواد شود حاوی:

 • الکل
 • محرک ‌ها
 • کانابیس
 • هالوسیژن‌ ها
 • مواد مخدر
 • توتون
 • تنباکو
 • آرام بخش‌ ها
 • خواب‌آورها
 • داروهای ضد درد

(درمان های دارویی اعتیاد)

تعریف DSM از اعتیاد این است که فرد به استفاده از ماده ای یا انجام کاری (به صورت بی اختیار و اجباری و نه از روی قصد اولیه) ادامه دهد و در انجام آن حتی آسیب ‌های وارد شده به خودش نیز برای او مهم نباشد. جامعه پزشکی بین وابستگی جسمی (با علایمی مانند لرز و عرق) و وابستگی روانی (برداشت هیجانی و انگیزشی) تفاوت معترف است.

سوء مصرف مواد مخدر
سوء مصرف مواد مخدر

در این موضوع بخواهیم مثالی بزنیم ، همه انسان ها به صور فیزیکی و عادی به غذا ، اکسیژن و آب وابستگی دارند.  یک دارو یا ماده مخدر می ‌تواند وابستگی فیزیکی و وابستگی روانی به همراه خود داشته باشید و بر روی فرد بروز بدهد  (مثلاً بعضی از داروهای فشار خون که ممکن است علائم درد مصرف نکردن را به وجود بیاورند) و بعضی می ‌توانند وابستگی روانی را بدون وابستگی فیزیکی به وجود بیاورند (علائم درد مصرف نکردن کوکائین همه روانی هستند)

علت و عامل های اختلال مصرف مواد:

عوامل زیادی وجود دارد که باعث می شود شانس مبتلا شدن و ایجاد اختلال بر روی فرد را افزایش دهد. کودکان متولد شده از والدینی که دارای این نوع اختلال هستند شانس بیشتری برای مبتلا به آن دارند.

مصرف داروهای اعتیاد آور به واسطه ی والدین می‌تواند باعث به وجود آمدن این اغتشاش در جوانان آن‌ها شود که این آشوب تا بزرگسالی نیز با آن‌ها همراه است. بقیه عامل های عمومی عبارت می شوند از:

 • مذکر بودن
 • داشتن سن زیر ۲۵ سال
 • داشتن بهداشتی
 • عدم حمایت و نظارت خانوادگی

دسته ‌بندی ترکیبات مواد مخدر

اپیوئیدی: باعث به وجود آمدن تسکین و بیحالی در فرد می ‌شوند که قدیمی ترین آن‌ها تریاک است.

محرک ها: موجب تحریک سیستم‌ عصبی انسان می شوند. مانند آمفتامین، اکستازی.

انواع توهم ‌زا: مواد روان‌گردان که خاصیت توهم زایی دارند. مانند مای جوانا (گل) ، حشیش ، ال ‌اس ‌دی و بسیار دیگر از مواد مخدر

مواد الکلی: نوشیدنی های مصرفی شامل الکل که منجر به سرخوشی و مستی می شوند. مانند انواع شراب، آبجو ها.

سوءمصرف استعمال دارو

Drug abuse
Drug abuse

در همه کشور مطالعاتی روی سوءمصرف استعمال دارو ها نشان داده است که 2 داروی “هیدروکدون و اکسی کدون”، به عنوان مسکن های محبوب آمریکایی ها شناخته شده است. در سال 1990 همه گیر شدن سوءمصرف استفاده از نسخه های مسکن شروع و رونق پیدا کرد و این موضوع در مجله  “درد” درسال 2013 نیز چاپ شد. مصرف کنندگان تصور میکنند که این داروها در مقایسه با داروهایی که در خیابان به فروش می رسند مثل هروئین قانونی و سالم هستند.

سوء مصرف دارو، استفاده از نسخه های مسکن، خارج از هدف های مورد نظر است. برحسب فرهنگستان داروهای ضد درد آمریکا، 9% از آمریکایی هایی که بالای 12 سال سن دارند، سوءمصرف استعمال داروی مسکن دارند. شناسایی آمار دقیق مشکل است، اما در حدود 10-6 درصد از این جمعیت، احتمالا سوءمصرف استعمال مسکن های مخدر دارند.

در یک نظر سنجی که اخیراً به عمل آمده است، از تعداد 3520 بیمار که در 160 مرکز درمان اعتیاد بستری شده بودند بررسی به عمل آمده و نتیجه های مبنی از آن بود که 75% از معتاد‌ها به مخدر مسکن ها، تصور می کردند که چون این داروها به صورت قرص هستند و می توانند قانونی تجویز شوند، پس معنی آن این است که با علم به اینکه استفاده خارج از کنترل آن دارای پیامدهای منفی بد است. اما این قرص ها سالمترند.

دکتر سی سرو از مدرسه طب دانشگاه واشنگتن می گوید: مصرف هر مخدری، شما را وادار به مصرف بالاتر در مرتبه بعد میکند. و دلیل آن نیز نیاز بیشتر بدن خواهد بود.

همچنین می گوید: مصرف کنندگان داروهای مخدر داخل شهر فقیر نیستند. آن ها جوان و پولدارند.

سوءمصرف استعمال کنندگان مسکن های ضد درد چه کسانی هستند؟

افرادی که در مورد مسکن ها سوءمصرف استعمال می کنند مایل هستند تا از افراد معتاد به هروئین متفاوت باشند.آن ها مایل هستند که فکر کنند داروهایشان بیشتر قانونی و کمتر خطرناک است.

در تحقیق های انجام شده ، به این نتیجه رسیدند که بیش از 50% استفاده کنندگان می گویند گه مصرف قرص را به عنوان کنترل درد خود استفاده میکنند و فکر میکنند که این روش مناسبی می باشد و به آن ادامه می دهند.

درباره کمپ ترک اعتیاد تهران

کمپ ترک اعتیاد تهران زیاد می باشند و انتخاب و برسی کردن بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران به عهده خود شما می باشد . ما در این مقاله به صور جامع سوء مصرف مواد مخدر را توضیح دادیم و حال میخواهیم یکی از بهترین کمپ های ترک اعتیاد در تهران را به شما عزیزان معرفی کنیم که بتوانید با خیال راحت از امکانات مشاوره ای و خدمات ترک اعتیاد اجباری و ترک اعتیاد اختیاری این کمپ استفاده نمایید.

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه

دوستان عزیز که ساکن شهر تهران و اطراف آن هستتد میتوانند به راحتی در کلینیک ترک اعتیاد احیاء تازه ثبت نام نمایند و قبل از آن میتوانند با مشاورین آن در ارتباط باشند.

محل کمپ :

تهران،شهرری ، جاده ورامین ،  قبل از پلیس راه قرچک

، گل تپه کبیر فرعی اول ، سمت راست

کوچه جانبازان کمپ افتاب(احیاءتازه)

راه های تماس با ما :

شماره تماس مدیریت و مشاوره (رنجبر)

09122687608

شماره تماس جهت هماهنگی و بستری

09358666564

بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران

ترک اعتیاد

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
ترک اعتیاد نیکوتین
مقاله بعدی
بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران + قیمت
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.