پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

32 ضرر دخانیات و سیگار | آنچه باید درباره دخانیات بدانیم

folder_openمقالات, ترک اعتیاد
comment1 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

مضرات دخانیات و سیگار

مضرات دخانیات
مضرات مصرف دخانیات

 

در این مقاله به شناخت 32 ضرر دخانیات و سیگار | آنچه باید درباره دخانیات بدانیم می پردازیم ، تا آخر با ما باشید .

مضرات دخانیات :

 1. خطر سکته در مردان 35 تا 64 ساله ای که سیگار میکشند 4 برابر بیشتر از مردان غیر سیگاری است.
 2. خطر سکته در زنان 35 تا 64 ساله ای که دخانیات میکشند 5 برابر بیشتر از زنان غیر سیگاری است.
 3. مردان سیگاری 22 بار و زنان سیگاری 12 بار بیشتر از غیر سیگاری ها احتمال دارد بر اثر سرطان ریه فوت کنند.
 4. 60 درصد قربانیان سرطان ریه ظرف 1 سال و 80 درصد آنها ظرف 3 سال پس از تشخیص جان می سپارند.
 5. 87 درصد سرطان های ریه به علت استعمال سیگار میباشد.
 6. 1/3 تمام سرطانهایی که به مرگ منتهی میشوند مرتبط با کشیدن سیگار است.
 7. 48 درصد مردان و 10 درصد زنان جهان سیگار میکشند.
 8. هر 6 ثانیه در جهان یک نفر به علت مصرف سیگار فوت میکند.
 9. دود سیگاری که در فضا پخش میشود، نسبت به دودی که به درون ریه ها کشیده میشود حاوی 2 برابر نیکوتین و 5 برابر منوکسید کربن بیشتر است.
 10. افرادی که به تازگی به سیگار روی آورده اند معمولا دچار حالت تهوع، سرگیجه و افزایش ضربان قلب میشوند. اما این علایم پس ازاستعمال های مکررسیگار وایجاد تحمل نسبت به نیکوتین بتدریج محو میشوند.
 11. چنانچه نیکوتین بطور آهسته جذب بدن گردد بیشتر خاصیت آرام بخشی و چنانچه به سرعت جذب گردد بیشتر محرک است. به همین علت افرادی که پیپ و سیگار برگ میکشند، پس از استعمال بیشتراحساس آرامش و تمدد اعصاب میکنند، اما افرادی که سیگار میکشند بیشترخاصیت محرک بودن نیکوتین را احساس میکنند.
 12. اغلب کمپانی های تولید سیگار، سیگارهای خود را به گونه ای از تنباکو پر میکنند که برگهای بلند تنباکو که مضرات بیشتری دارند در انتهای سیگار و برگهای کوتاه تنباکو که کمتر ضرردارند را در سرلوله سیگار قرار میدهند. این سیگارهای هیبرید خاصیت اعتیاد آوری بیشتری دارند.
 13. تنباکوی عمل آوری نشده چنانچه به حال خود رها شود پس از مدت بسیار کوتاهی خود بخود خاموش میشود. اما تنباکوی سیگار به عمد بطور شیمیایی به گونه ای عمل آوری میشود تا برای مدت طولانی تری روشن باقی بماند.چراکه خاموش شدن سیگار و نیاز به روشن کردن مجدد آن برای مصرف کننده ایجاد زحمت کرده و ممکن است فروش سیگار کاهش یابد.
  32 ضرر دخانیات و سیگار | آنچه باید درباره دخانیات بدانیم
  32 ضرر دخانیات و سیگار | آنچه باید درباره دخانیات بدانیم
 14. چنانچه زمینهای زراعی ای که به کشت تنباکو اختصاص یافته برای کشت مواد غذایی استفاده شوند، میتوان بوسلیه آنها غذای مورد نیاز 10 تا 20 میلیون انسان را تامین کرد.
 15. اضافه کردن آمونیاک به سیگار باعث میشود بخارات نیکوتین سریعتر جذب ریه ها گردد.
 16. اضافه کردن سوخت موشک (متانول) به تنباکوی سیگار باعث میشود تا سرسیگار با حرارت بسیار بالایی بسوزد. این حرارت بالا سبب میشود تا نیکوتین تنباکو فورا به بخار تبدیل شده و بتواند راحت تر جذب ریه ها گردد. سر سیگار هنگامی که به آن پک نمی زنید با حرارت 400 تا 600 درجه سانت
 17. ابتلا به بیماریهای قلبی-عروقی، ایست قلبی، سکته ها، پرفشاری خون و تنگی عروق. ریسک حمله قلبی درافراد سیگاری زیر 40 سال 5 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
 18. بیماریهای انسدادی مزمن ریوی نظیر آمفیزم (در این بیماری کیسه های هوایی و یا حبابچه های ریه ها بزرگ و گشاد میشوند که منجر به کاهش کارایی ریه ها، کاهش دریافت اکسیژن، تنگی نفس، ترکیدن کیسه های هوایی، عفونت ریه و بزرگ شدن قفسه سینه میشود)، برونشیت مزمن (به التهاب و تخریب راه های هوایی گفته میشود که به تنگی راه های هوایی، اشکال در تنفس، تنگی نفس، سرفه های مزمن و خلط چسبناک و غلیظ منجر میگردد)، کاهش ظرفیت ششها و سرطان ریه.
 19. نواقص مادرزادی، تولد نوزاد کم وزن، تولد جنین مرده، کاهش جریان خون به جنین داخل رحم وافزایش سقط جنین. نوزادان زنان سیگاری حدود 200 گرم سبکتر از نوزادان زنان غیر سیگاری میباشند. زنانی که سیگار میکشند، احتمال اینکه نوزاد مرده بدنیا آورند 33 درصد بیشتر است.
 20. سرطان های دهان، حنجره، زبان، لب ها، گلو، مثانه، پانکراس، مری، معده، کلیه و دهانه رحم.
 21. افزایش حاملگی های خارج رحمی، تاخیر در آبستن شدن زنان، یائسگی زودرس(سیگار یائسگی را5 سال به جلو می اندازد)، افزایش دردهای قاعدگی.
 22. آب مروارید (استعمال 20 نخ سیگار در روز شانس ابتلا به آب مروارید را دو برابر میکند) ، آسیب به اعصاب چشم، سوزش چشمها و اشک ریزش.
 23. کاهش قوه حافظه و توانایی های شناختی.
  سیگار
  سیگار لایت
 24. بیماری برگر(BUERGER) که باعث ترومبوز (لخته خونی) در سرخرگ ها و سیاهرگ های دست و پا میشود و میتواند به قانقاریا و قطع عضو نیز بیانجامد.
 25. ناتوانی جنسی در مردان و کاهش اسپرم مردان.
 26. کند شدن جریان خون به اندامها.
 27. تضعیف سیستم ایمنی بدن. سیگاری ها بیشتر به سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیگر بیماریهای عفونی مبتلا میشوند و دوره نقاهت آنها نیز طولانی تر است.
 28. چین و چرک پوست به علت کاهش جریان خون به پوست.
 29. افزایش احتمال ابتلا به عارضه پوستی پسوریازیس. افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری ممکن است به پسوریازیس مبتلا شوند.
 30. افزایش پوسیدگی دندانها، بیماریهای لثه ای و زرد شدن دندانها. سیگار تعادل شیمیایی درون دهان را بر هم زده و تشکیل پلاک و زرد شدن دندانها را تسهیل میکند.
 31. افرادی که سیگار برگ و یا پیپ میکشند دود کمتری را به ریه های خود فرو میبرند و نسبت به افرادی که سیگار معمولی استعمال میکنند کمتر به سرطان ریه مبتلا میشوند (البته نسبت به افراد سیگاری و نه غیر سیگاری). اما ریسک ابتلا به سرطان دهان، حنجره و مری در آنها بیشتر است.
 32. افرادی که تنباکوی جویدنی و انفیه تر استعمال میکنند بیشتر به سرطانهای دهان، مری و حنجره مبتلا شده و آس

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه یکی از بهترین کمپ ترک های جنوب تهران (شهرری) می باشد ، همچنین میتوانید برای سوال درباره ترک اعتیاد و ثبت نام در کمپ از “ثبت نام در کمپ” اقدام نمایید و  برای ارتباط با مشاوران ما از شبکه های مجازی “اینستاگرام کمپ ترک اعتیاد احیای تازه” اقدام نمایید .

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
توتون | تنباکو | ترک اعتیاد
مقاله بعدی
مهم ترین علل گرایش نوجوانان به مصرف سیگار در جامعه امروزی
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: 32 ضرر دخانیات و سیگار, ترک سیگار, سیگار, مضرات سیگار

پست های مرتبط :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.