پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

نحوه کاهش مصرف یا ترک مواد مخدر

folder_openمقالات
comment4 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

نحوه کاهش مصرف یا ترک مواد مخدر

همه چیز درباره مواد مخدر
همه چیز درباره مواد مخدر

کاهش مصرف یا ترک مواد مخدر می تواند زندگی شما را از جهات مختلف بهبود بخشد. می تواند سلامتی جسمی و روحی شما را بهبود بخشد. می توانید خطر آسیب دائمی به اعضای حیاتی و مرگ را کاهش دهید. روابط خود را با دوستان و خانواده بهبود بخشید. به شما کمک می کند تا دوباره با احساسات خود ارتباط برقرار کنید.

انرژی خود را افزایش دهید. به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید. ظاهر خود را بهبود بخشید. در هزینه شما صرفه جویی می کند. معتادان بهبود یافته می گویند که پس از ترک مواد مخدر هرگز احساس بهتری نداشته‌اند. اگرچه این کار به زمان نیاز دارد دانستن اینکه چرا می‌خواهید مواد مخدر را ترک کنید می تواند به شما در ایجاد انگیزه در طول روند ترک کمک کند. در ادامه این مطلب جالب و آموزنده، همراه احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) باشید.

ترک مواد مخدر چه حسی دارد؟

هنگامی که مصرف مواد را کاهش می دهید یا ترک می کنید بدن شما یک فرآیند سم زدایی یا ترک را تجربه می کند. علائم بین افراد و دارو ها متفاوت است و از خفیف تا جدی متغیر می باشد. آن ها می‌توانند از چند روز تا چند هفته طول بکشند. برای هر فردی بی شک متفاوت است.

اما بدانید که موقتی می باشد. ولع مصرف دارو گاهی ضعیف در مواقعی بسیار شدید خواهد بود و یادگیری نحوه مدیریت آن‌ها برای ماندن بدون مواد مخدر بسیار مهم است.

قبول داشتن مشکلی به نام اعتیاد:

اولین قدم برای ترک مواد مخدر این است که بپذیرید مشکلی دارید. اگر مطمئن نیستید سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا هنگام صبح دارو مصرف می کنید یا برای گذراندن روز؟
 • آیا دوستان یا خانواده از مصرف موادمخدر شما نگران یا شکایت دارند؟
 • آیا در مورد میزان استفاده خود دروغ می‌گوید؟
 • آیا برای پرداخت هزینه مواد مخدر اموال خود را فروخته اید یا سرقت کرده اید؟
 • آیا در فعالیت‌های خطرناک مانند رانندگی، داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا استفاده از سوزن های کثیف شرکت کرده اید؟
 • آیا احساس می کنید کنترل مصرف دارو را از دست داده اید؟
 • آیا در روابط مشکل دارید؟

اگر به هر یک از این سوالات پاسخ مثبت دادید، ممکن است زمان پذیرش مشکل فرا رسیده باشد و شما باید درخواست کمک بکنید.

نحوه کاهش مصرف یا ترک مواد مخدر
نحوه کاهش مصرف یا ترک مواد مخدر

عوامل محرک خود را بشناسید.

مصرف مواد مخدر می تواند به شما در شناسایی عادات، احساسات و موقعیت‌های اجتماعی که باعث ایجاد میل به مصرف مواد می‌شود کمک کند. اجتناب کامل از همه این شرایط دشوار است، اما قدم‌هایی که می‌توان بردارید شامل موارد زیر است:

 • اجتناب از مکان هایی که می‌دانید مواد مخدر آنجا وجود دارد.
 • خود را با دوستانی که از مواد مخدر استفاده نمی‌کنند احاطه کنید.
 • دانستن نحوه مقاومت در برابر وسوسه.
 • یادگیری نحوه مقابله با استرس و آرامش بدون دارو. حواس خود را با فعالیت هایی مانند ورزش و گوش دادن به موسیقی پرت کنید.

 ایجاد طرحی برای ترک مواد مخدر:

از نظر احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران)، ایجاد یک برنامه و نوشتن آن می تواند به شما در متعهد شدن بهتر کمک کند. تعیین اهداف برای بهبودی به شما کمک می کند تا انگیزه خود را حفظ کنید و می توانید این روند را کمتر استرس‌زا کنید. تعیین اهداف واقع بینانه کوتاه‌مدت و بلندمدت بسیار مهم است. دقیق باشید و آنها را قابل اندازه گیری کنید. چند نمونه از اهداف واقع بینانه و کوتاه‌مدت عبارتند از:

 • این هفته به پزشک می روم.
 • این هفته سه بار نیم ساعت پیاده روی می کنم.
 • من می‌خواهم دو هفته متوالی بدون دارو باشم.

اهداف بلند مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • به مدت یکسال عاری از مواد مخدر
 • داشتنِ دوستانِ سالم و هشدار و پشتیبانی کننده.
 • بازسازی روابط خانوادگی با داشتن گردهمایی های منظم
 • برای موفقیت به خودتان پاداش دهید.
 • با یک فعالیت لذت بخش و بدون مواد مخدر مانند رفتن به سینما یا برنامه ریزی برای تعطیلات و اگر به هم ریختید، کار را رها کنید.
 • شکست خوردن خوب است فقط تلاش را رها نکنید.

راه های کاهش مصرف یا ترک مواد مخدر

مواد مخدر
مواد مخدر

هیچ درمانی وجود ندارد که برای همه موثر باشد. همانطور که دارو ها روی هر فرد متفاوت تاثیر می‌گذارد و درمان نیز باید فردی باشد که بسیار مهم است که برنامه‌ای را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد. گزینه های درمانی از مشاوره گرفته تا مراقبت های بیمارستانی متغیر می باشد.

بستگی به این دارد که کدام دارو ها مصرف می شوند و وابستگی و اعتیاد شما چقدر جدی است. آن ها عبارتند از:

ترک ناگهانی

مصرف دارو را به طور ناگهانی و بدون کمک و پشتیبانی خارجی قطع می‌کنیم.

مشاوره و تغییر شیوه زندگی:

درمان فردی یا گروهی می تواند به شما کمک کند تا بدون دارو کنار بیایید. اگر مصرف دارو خفیف باشد، می تواند موفقیت آمیز باشد. گروه های حمایت از هم سالان اغلب توسط معتادان بهبود یافته اداره می‌شوند. تجربه شخصی آن‌ها می‌تواند برای دیگران مفید باشد.

سم زدایی:

هنگامی که بدن شما دارو را از سیستم شما پاک می کند، مصرف دارو را متوقف کرده و تحت درمان دارویی قرار می‌گیرید.

توانبخشی:

اینکه درمان طولانی مدت است که در آن در بیمارستان، درمانگاه یا در خانه می‌مانیم. همچنین شامل درمان روانشناختی می‌شود تا به شما در رسیدگی به مسائلی که ممکن است در مصرف مواد مخدر شما نقش داشته باشد کمک کند. اگر شما مشکلات بهداشتی روانی دارید درمان شما باید به طور همزمان به این مسئله بپردازد تا درمان کلی شما موثر واقع شود.

با وسوسه زیاد چه کار کنم؟

اعتیاد به مواد مخدر
اعتیاد به مواد مخدر

اگر دچار وسوسه شدید شدید و دوباره شروع به استفاده کردید، به یاد داشته باشید که بهبود یک شبه اتفاق نمی افتد. از این فرصت استفاده کنید و به خودتان یادآوری کنید که چرا ترک می کنید. خودتان را ببخشید و  بر برنامه خود تمرکز کنید.

با پزشک خود صحبت کنید. آن‌ها  می‌توانند نحوه ازسرگیری درمان را به بهترین نحو بررسی کنند یا ممکن است نوع متفاوتی از درمان را پیشنهاد دهند.

وقتی به مسیر اصلی بازگشتید از آنچه اتفاق افتاد درس بگیرید :

 • چیزی باعث شد ولع زیاد پیدا کنید؟
 • چه چیزی اشتباه پیشرفت؟
 • چه کاری می‌توانستید متفاوت انجام دهید؟

کمک به ترک مواد مخدر

تماشای فردی که برایش اهمیت قائل هستید از مواد مخدر استرس زا است. رفتار آن‌ها می‌تواند نامنظم باشد و صحبت با آن‌ها در مورد مشکل شان چالش برانگیز است. در اینجا چند نکته وجود دارد که چگونه می‌توانید به آن ها کمک کنید:

 1. در مورد اثرات داروها بیاموزید:

این به شما کمک می کند بفهمید که چرا ترک مواد مخدر یا ترک سیگار سخت است.

 1. نشان دهید که آن ها را قضاوت نمی کنید:

آرام و محترم بودن ممکن است آنها را تشویق کند تا با شما صادق باشند.

 1. مثبت و دلگرم کننده باشید نه منفی و ناراحت کننده:

به یاد داشته باشید که عود ممکن است رخ دهد. اما این بدان معنا نیست که فرد نمی تواند دوباره تلاش کند و موفق شود.

 1. پشتیبانی همیشگی باشید

گاهی اوقات فقط بودن در آن جا کافی است اما می توانید پیشنهاد دهید که با آن‌ها به مهمانی بروید یا برای پیاده روی یا دویدن به آنها ملحق شوید.

 1. محیط:

برای مثال بزرگ شدن در محله ای که  مواد مخدر  بیشتر در آنجا  در دسترس است.

 1. خلق و خوی بهتر:

به عنوان مثال حساسیت بیشتر به استرس

اگر باز هم نیاز به کمک دارید، می توانید با احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) در تماس باشید. متخصصین ما بهترین نتایج را برای شما رقم خواهند زد.

در این مطلب میتوانید درباره “کمپ ترک اعتیاد تهران” بیشتر بخوانید

اولین گام برای غلبه بر سوء مصرف و اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر یک نقض شخصیتی یا نشانه ضعف نیست و برای غلبه بر این مشکل بیشتر به اراده نیاز دارید.

سوء استفاده از داروهای غیرقانونی یا داروهای تجویزی خاص می‌تواند تغییراتی در مغز ایجاد کند و باعث ایجاد اشتیاق شود و اجبار به استفاده شود که باعث می‌شود، هوشیاری به عنوان یک هدف غیرممکن به نظر برسد. اما بهبودی هرگز دور از دسترس نیست.

مهم نیست که وضعیت شما چقدر ناامید کننده به نظر می‌رسد تا چند وقت قبل  تلاش کردید و شکست خوردید  ولی با درمان و حمایت مناسب تغییر همیشه امکان پذیر است. برای بسیاری از افراد که با اعتیاد دست و پنجه نرم می کنند، سخت ترین قدم برای بهبودی اولین قدم است.

تشخیص مشکل شما و تصمیم برای تغییر طبیعی است که در مورد اینکه آیا آماده شروع به بهبودی هستید یا خیر.  اگر به یک داروی تجویزی معتاد هستید ممکن است نگران باشید که چگونه می توانید راهی جایگزین برای درمان یک بیماری پیدا کنید.

همچنین ممکن است در مورد کنار گذاشتن داروی انتخابی خود دچار تضاد شدید شوید. البته با اینکه  می دانید باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی شما می شود. بهبودی به زمان انگیزه و حمایت نیاز دارد اما با تعهد به تغییر می‌تواند بر اعتیاد خود غلبه کرده و کنترل زندگی خود را به دست آورید.

به تغییر فکر کنید:

به یاد داشته باشید که تا زمانی که طرز فکر شما تغییر نکند، زندگیتان تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت. میزان مصرف مواد مخدر خود را از جمله زمان و میزان مصرف آن پیگیری کنید. این به شما احساس بهتری از نقشه اعتیاد در زندگی شما می‌دهد. مزایا و معایب ترک سیگار و همچنین  هزینه ها و مزایای ادامه مصرف مواد مخدر را ذکر کنید. مواردی را که برای شما مهم است مانند شریک زندگی، فرزندان، حیوانات خانگی، حرفه ای و سلامتی خود در نظر بگیرید.

مصرف مواد مخدر چگونه بر این موارد تاثیر می‌گذارد؟

از شخصی که به او اعتماد دارید درمورد مصرف مواد مخدر خود بپرسید. از خود بپرسید آیا چیزی مانع  شما می شود؟ چه چیزی می تواند به شما در ایجاد تغییر کمک کند؟

سعی کنید گزینه های درمان اعتیاد خود را کشف کنید:

هنگامی که متعهد به بهبودی شدید وقت آن است که انتخاب های درمانی خود را بررسی کنید. در حالی که درمان اعتیاد می تواند با توجه به داروی خاص متفاوت باشد. یک برنامه موفق اغلب عناصر مختلفی را شامل می‌شود.

ترک اعتیاد به مواد مخدر
ترک اعتیاد به مواد مخدر

آیا دوست دارید که به ترک اعتیاد رفیق یا آشنای خود کمک کنید؟

به یاد داشته باشید که ترک اعتیاد به صورت اجباری امکان پذیر نیست. یعنی شما نمی توانید که دوست یا یکی از آشنایان خود را به اجبار تشویق به ترک اعتیاد کنید؛ زیرا خود آن‌ها باید تصمیم بگیرند که دیگر مواد مخدر مصرف نکنند و اراده خود را جمع کنند تا از شر این بیماری رهایی یابند.

دقت کنید که حمایت و تشویق شما زمانی ثمربخش خواهد بود که آن‌ها به صورت جدی تصمیم به ترک بگیرند و این چنین شما می‌توانید استرس ترک را در آن‌ها کاهش دهید و آن‌ها را همراهی کنید. شما می توانید راه های گوناگونی را برای درمان دوست خود در نظر بگیرید و با توجه به شرایط او با افراد متخصص در ارتباط باشید تا بتوانید او را ترک بدهید.

دقت داشته باشید که قضاوت امر بسیار نادرستی در مورد افراد مصرف کننده می باشد. زیرا آن‌ها هم از نظر ذهنی و هم از نظر جسمی بسیار شکننده و در عذاب می‌باشند وبه اصطلاح به آن‌ها بیمار می‌گوییم. شما می توانید به دوستان سیگاری خود نیز کمک کنید تا ولع مصرف دخانیات را کم کرده و با انجام فعالیت های مفید از مصرف آن خودداری نمایند.

همچنین می توانید از روش‌های گوناگون برای ترک سیگار استفاده کنید. به عنوان مثال با نگه داشتن جایگزین های سیگار مانند آدامس به آن‌ها کمک کنید.

اگر نیاز به مشاوره دقیق تر دارید، احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) کنار شما است. مرکز تخصصی ما به شما کمک می کند اعتیاد را برای همیشه کنار بگذارید.

در این مطلب میتوانید درباره ” راه های طبیعی ترک سیگار” بیشتر بخوانید

هزینه کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه برای ترک دائمی

دقت داشته باشید که برای ترک بی شک باید هزینه کرد. این هزینه صرف ترک مواد مخدر و دخانیات می‌شود و در واقع شما به پایداری در زندگی اجتماعی و شخصی خود می رسید. هزینه هر دوره ۲۸ روزه ترک برای مصرف کنندگان مواد مخدر، حدودا یک میلیون و پانصد هزار تومان می باشد.

دقت داشته باشید که قبل از شرکت در دوره اول باید از مبتلا نبودن به ویروس کووید مطمئن شوید. البته در این مورد جای هیچ نگرانی نیست، اگر نتوانستید تست کرونا را در مراکز بهداشتی بدهید، می توانید این تست را در مرکز درمانی احیاء تازه (بهترین کمپ ترک اعتیاد به دخانیات شهرری) بدهید.

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه جزو آن دسته مراکزی است که می تواند با بررسی شرایط فرد روش درمانی مختص به او را در پیش گیرد؛ زیرا فرد به فرد روش های درمان تغییر خواهد کرد. هر فردی باید روش‌ های درمانی مخصوص به خودش را داشته باشد. به همین منظور اگر دوست دارید که به خود یا آشنایان خود برای ترک اعتیاد کمک کنید، می توانید از خدمات کمپ احیاء تازه(بهترین کمپ ترک تهران) بهره مند شوید.

سخن آخر

برای ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد یا معرفی عزیزانتان برای ثبت نام ، به روش ترک اجباری یا ترک اختیاری ، میتوانید از قیمت “ثبت نام در کمپ” اقدام نمایید . همچنین میتوانید از سمت راست پایین با مشاوران ما به صورت آنلاین چت نمایید یا با دنبال کردن ما در شبکه های مجازی ، سایر مطالب را برسی و با مشاوران ما در ارتباط باشید .

به همین یک زندگی پاک و بدون اعتیاد در سراسر ایران عزیز

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
کمپ ترک اعتیاد در تهران
مقاله بعدی
3 روش ترک اعتیاد در خانه
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: ترک مواد مخدر, مصرف مواد مخدر, مواد مخدر, نحوه کاهش مصرف یا ترک مواد مخدر

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

4 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.