الکل – مصرف الکل – ترک الکل

folder_openترک اعتیاد
commentبدون دیدگاه
الکل
الکل

الکل چیست ؟

نوشیدنی های الکلی یا مشروبات الکلی به نوشیدنی هایی گفته می شود که حاوی مقداری زیادی اتانول هستند.مصرف مشروبات یا نوشیدهی های الکلی به مقدار کم باعث ایجاد سرخوشی ، کاهش استرس ، خوش اخلاقی می شود .خوردن مشروبات الکلی بیش از اندازه باعث ایجاد حالت مستی کم شدن هشیاری شود در ادامه مطلب به اثرات کوتاه مدت و بلند مدت مصرف الکل اشاره می کنیم.مصرف الکل پی در پی و به مدت طولانی باعث ایجاد اعتیاد می شود و در اصطلاحات پزشکی به اعتیاد بیش از حد به استفاده از الکل ، الکلیسم یا مِی‌بارگی می گویند.نوشیدن الکل نقش مهمی را در فرهنگ بسیاری از کشور ها ایفا می کند و نوشیدن آن در اکثر کشور های جهان قانونی است .الکل خالص مایعی شفاف و بی رنگ است و معمولا دارای 96 تا 97 درچه الکل خالص است.

الکل ، یک نوع ماده  آلی که از مواد های طبیعی به وجود می آید . دو نوع  الکل ساخته شده است با اسم های الکل اتیلیک یا “اتانول” و دیگری الکل متیلیک یا “متانول” هستند که اولی معمولا کاربرد طبی دارد و بعدی الکل صنعتی  است. به عبارتی اتانول مفید است برای بدن و متانول بسیار کشنده .

با آنکه میگوییم اتانول یک نوع الکل خوراکی است و متانول صنعنی ، اما اتانول به جز خوراکی و طبی ، نوع صنعی نیز دارد که برای فهمیدن و شناخت آنها ، به اتانول هایی با خواص کمتری ، موادی مثل رنگ های زرد و قرمز و انواع تلخ کننده ها متانول اضافه میشود که به آن نیز الکل صنعتی میگویند .

مصرف الکل در یک مدت زمان طولانی نشانه های اعتیاد را بالاتر میبرد ، اما وقتی مصرف کننده الکلی سابقه طولانی تری از مصرف این ماده دارد یا در ترک الکل ناتوان بوده یا بارها و بارها تلاش کرده برای ترک آن و در آن ناموفق بوده است ، بهتره به مرکز ترک اعتیاد احیاء تازه مراجعه نماید تا با کمک مشاوران و دکتران این موسسه روند درمان خود را پیگیری نماید .

مصرف الکل
مصرف الکل

تاریخچه الکل

در مورد تاریخچه الکل اطلاعات درستی در دسترس نیست و بیشتر اطلاعات ضد نقیض می باشند اما یافته های باستان شناسان نشان می دهد که الکل حدود 10 هزار سال پیش توسط انسان استفاده می شده . شراب در 7000 سال پیش توسط ایرانی ها کشف شد.در شهر نقده ظرف شرابی یافته شد که باستان شناسان تخمین می زنند این ظرف به بیش از 7000 سال برمی گردد ایرانی ها حداقل 5500 هزار سال پیش نوشیدنی های الکلی را تولید کردند. احتمالا تقطیر الکل از 2000 سال قبل از میلاد مسیح توسط مردم هند کشف شده است مردم هند از نوعی نوشیدنی به نام سورا استفاده می کردند . زکریای رازی پزشک و شیمیدان ایرانی اولین بار الکل را به عنوان یک ترکیب شیمیای کشف کرد وی این ماده را الکحل نامید کلمه الکحل در زبان غربی به الکل تغیبر پیدا کرد
تاریخچه الکل
تاریخچه الکل

ساختار ظاهری الکل

.الکل مایعی بی رنگ طعم تلخ و بوی تندی دارد و در هوای آزاد تبخیر می شود نوشیدنی های الکلی بسته به نوع نوشیدنی رنگ به خصوص خود را دارند سفید
زرد بی رنگ آبی رنگ و … هستند .و رنگ و بوی آن ها بسته به نوع نوشیدنی متفاوت است ولی اکثر نوشیدنی های الکی طعم تلخ و بوی تندی دارند.

4 دسته اصلی از مشروبات الکلی

 1. آبجو ها
 2. شراب ها
 3. عرق
 4. نوشیدنی های تقطیری

نحوه مصرف الکل :

 • نوشیدن
انواع مشروبات الکلی به دلیل مایع بودن فقط به صورت نوشیدن انجام می شود . فرد مصرف کننده با استفاده از کمی خوراکی تلخی مشروب را کمتر می کند.

اثرات کوتاه مدت مصرف الکل روی بدن :

ماده الکل با سرعت بالایی وارد گردش خون شده و سعی میکند به قسمت های دیگر بدن برسد ، اکثر بدن ها تحت تائیر این ماده قرار میگیرند و فعالیتشان به کل از کار می افتد . بسته به نوع مصرف و شرایط کسی که الکل استفاده میکند ، الکل میتواند اثرات کوتاه مدت و با سرعت بالایی را به وجود آورد که در ادامه به چندین نوع از آن ها پرداخته ایم :

عوارض الکل
عوارض الکل
 • به وجود آمدن ناهماهنگی بین اعضای بدن و مغز
 • بالا رفتن ترشح اسید معده
 • تهوع
 • تاری چشم ، بریده بریده حرف زدن و اختلال در حواس
 • پایین آمدن سرعت واکنش بدن به اتفاقات محیط
 • تغییر چهره و به وجود آمدن سرگیجه
 • بی نظمی در عملکرد مغز و دستگاه عصبی بدن
 • کمبود هوشیاری
 • شکستن قید و بند ها و اعتقادات و ناتوانی در جلوگیری از بروز هیجانات

مصرف زیاد و سنگین و افراطی وار باعث به وجود آوردن مسمومیت در فرد میشود که دوره ها کوتاهی از سردرد ، تهوع و گاهی وقتا به وجود آمدن استفراغ را به همراه دارد .

اثرات بلند مدت مصرف الکل روی بدن :

بیشتر عوارضی که در بالا به آن پرداختیم ، بعد از مصرف طی دوره های کوتاهی در بدن رخ میدهد ، اما عوارضی نیز دارد که طی بلند مدت این ماده ، به ندرت به صورت آهسته و گاهی ممکن از طی سال ها رخ دهد ، مانند : مشکلات قلبی و عروقی بدن ، به وجود آمدن بعضی سرطان های خاص ، نارسایی در عملکرد کبد و …

علائم مصرف الکل عباتند از :

از کجا بفهمیم فردی الکل مصرف می کند؟

علایم مصرف الکل
علایم مصرف الکل
 • خوشحالی
 • سرحال بودن
 • اختلال در قدرت تصمیم گیری
 • اختلال در حافظه
 • مستی
 • خواب آلودگی
 • بی حالی
 • کند شدن واکنش ها
 • بوی بد دهان
 • بوی بد بدن
 • پرخاشگری
 • گوشه گیری
 • تندخویی

ترک الکل

در صورتی که شما مصرف الکل را به چشم تفریح و به ندرت استفاه میکنید ، با توجه به موارد و مضراتی که در بالا به آن ها پرداختیم ، بهتر است از همین امروز با اراده قوی خود  ، سعی کنید آن را کنار بگذارید ، و از رفتن به محل هایی که در آنجا شما را به مصرف دوباره الکل می کشاند ، خودداری کنید .والدین نیز باید سعی کنند در این راه شما را همراهی کنند و پشت شمارا خالی نگذارند ، اما باور کنید تنها فردی که میتواند شما را در این زمینه همراهی کند ، ققط خود شما و اراده قوی شما است .

بهتر است تا به علائم زودهنگام الکل توجه داشته باشید ، اگر چه عده ای از افراد هستند که میتوانند با اراده خود مصرف الکل را به پایان برسانند ، اما افرادی هم هستند که برای ترک این ماده اعتیاد آور نیاز به کمک متخصصان دارند ، و با درمان و حمایت کافی ، حتی کسانی ک مصرف سنگین و پی در پی دارند ، نیز میتوانند که مصرف الکل را برای همیشه کنار بگذارند و یک زندگی پاک را دوباره بسازند .

ترک الکل در مرکز ترک اعتیاد احیای تازه ، به عنوان یکی از بهترین مراکز ترک اعتیاد در تهران ، شهر ری ، و تحت نظر روانشناسان و مشاوران ، روانپزشکان مجرب انجام خواهد گرفت .

ترک الکل تحت نظر کامل روانپزشکان و روانشناسان متخصص و کار بلد، حتی به صورت درمان های سرپایی ، میتواند میل به مصرف الکل را در دست بگیرد . این هم توجه داشته باشید که مدت زمانت ترک الکل برای بیمارانی کاملا به مقدار مصرف و سن و سال های آنان و شرابط جسمانی و شخصی فرد مصرف کننده بستگی دارد  ، و با گرفتن آزمایش های اولیه و مشاوره و بستری ، بازه زمانی ترک برای این نوع بیماران عزیز مشخص میشود .

ترک الکل
ترک الکل

چه زمانی فرد معتاد الکل شده است

زمانی که فرد نمی تواند به مدت 21 روز نوشیدن الکل را کناز بگذارید و بدن او در مقابل الکل مقاوم شده است و با مصرف کم الکل الائم کوتاه مدت در او ظاهر نمی شود درنتیجه فرد در پی این مقاومت به مصرف مقدار بیشتری الکل نیاز دارد تا او را به لذت قبلی برساند و مصرف فرد روز به روز افزایش پیدا می کند فرد دچار وابستگی ذهتی و جسمی است.

درباره کلینیک ترک اعتیاد احیای تازه :

کلینیک تخصصی ترک الکل احیای تازه در تهران ، محدوده شهرری ، با وجوز رسمی از وزارت بهداشت و درمان کشور برای بستری ، سم زدایی سریع و بهداشتی و درمان بیماران اعتیاد ، یکی از بهترین مراکز ترک اعتیاد در کشور است . این مرکز از اندک مراکزی است که روند درمان الکل را تحت نظر روانپزشک و روانشناسان در کنار سایر کادر فنی و درمانی این موسسه انجام میگیرد .

در این مرکز از روش های جایگزینی برای درمان و نگهداری بیمار استفاده میشود ، مانند :  متادون درمانی برای ترک الکل استفاده نمیشود . روش ما چیزی نیست جز حذف کامل وهمیشگی این ماده اعتیاد آور از بدن فرد معتاد است که این روش بیمار را به دیگر مواد اعتیاد آور وابسته نمیکند .

از دیگر ویژگ های بارز این کمپ ترک اعتیاد این است که ، معتقد است مهم ترین بخش درمان بیماری فرد ، بعد از مرخص شدن فرد و بهبود کامل و فیزیکی آن صورت میگیرد . اما بعد از مرخص شدن ، بیمار و خانواده بیمار را به حال و روز خود رها نمیسازد . روند درمان در کلینیک ترک اعتیاد و اعصاب و روان احیای تازه ، پس از سم زدایی کامل بدن و درمان فیزیکی که با خدمات روانکاوی و روانشناختی  اعتیاد نیز همراه است ادامه خواهد پیدا کرد . این خدمات ممکن است به صورت جلساتی خانوادگی ، خصوصی  و یا گروهی و درمانی برای بیماران عزیز صورت میگیرد .

اعتیاد به الکل
اعتیاد به الکل
لطفا به این مطلب امتیاز دهید.

درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید

Tags: , , , , , , ,

پست های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.