پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

همه چیز درباره ترک متادون و راه های آن

folder_openمقالات
comment1 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

همه چیز درباره ترک متادون و راه های آن

ترک اعتیاد به متادون
ترک مواد مخدر متادون

ترک متادون یکی از دغدغه های اصلی برای جوامع است؛ متادون به عنوان یک شبه مخدر صنعتی شناخته می شود. این ماده روی گیرنده های اوپیوئید بدن مستقیما تاثیر می‌گذارد. متادون میزان وابستگی بسیار بالایی دارد و نیمه عمر آن بستگی به سرعت متابولیسم بدن، میزان و مدت زمان مصرف، بین ۴۸ الی ۴ ساعت است. متادون در صورت استفاده بیش از حد، عوارض جبران ناپذیری مانند افسردگی، بیماری های پوستی، اختلالات روانی، عدم ثبات شخصیتی، انقباض مردمک ها و… خواهد داشت. در این مطلب از احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) قصد داریم درمورد عوارض مصرف و راه های ترک متادون صحبت کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

باور های اشتباه درباره متادون در جوامع مختلف

باور های اشتباه درباره متادون
باور های اشتباه درباره متادون

متادون ماده ای بسیار اعتیاد آور است و وابستگی شدیدی در فرد ایجاد می کند. همچنین می‌تواند زمینه اعتیاد به دخانیات دیگر مثل انواع مواد مخدر را نیز فراهم کند. اما متاسفانه برخی به این باور هستند که متادون اعتیاد آور نیست و از آن برای ترک هروئین یا ترک تریاک استفاده می کنند!

علاوه بر این، باور های اشتباه دیگری نیز در مصرف متادن وجود دارند که باعث درگیری بیشتر آحاد جامعه با این ماده می شود. برای مثال، بسیاری برای لاغر شدن و یا کاهش وزن، دست به مصرف متادون و اعتیاد شدید به آن می زنند! اما بدتر از این باور هم این است که شاید در جمعی مثلا دوستانه(!) دیگر افراد مشغول مصرف شوند و فرد برای رهایی از خجالت و یا کم نیاوردن، شروع به مصرف متادون بکند!

این باور ها هیچ اساسی ندارند و هیچگاه مسببی بر مصرف بی رویه متادون نخواهند شد. علاوه بر این، باید در نظر داشت که استفاده از متادون حتی برای یک بار می تواند اعتیادآور باشد. پس باور اشتباه دیگر درباره مصرف متادون، این است که افراد می گویند:«متادون که اعتیادآور نیست! مهم این است که همان لحظه خوش باشیم!» به امید روزی که تمام این باور های اشتباه در بین افراد جامعه و بخصوص در بین نوجوانان نابود شود.

علائم مصرف شدید و اعتیاد به متادون و ضرورت ترک متادون

اعتیاد به متادون
اعتیاد به متادون

اعتیاد به متادون دارای علائم و نشانه هایی است که شناخت این علائم ممکن است به انجام اقدامات درمانی مانند ترک متادون یا جلوگیری از سوء مصرف کمک کند. این علائم عبارتند از:

 • به هم ریختگی ضربان قلب
 • ضعف، خستگی و خواب آلودگی
 • کاهش حافظه
 • خشکی دهان
 • اختلال حواس
 • عدم تمرکز
 • عدم درک صحیح از جهان اطراف
 • کاهش استقامت بدن در شرایط سخت
 • افزایش نگرانی ها
 • کاهش صبر و تحمل فرد
 • خارش دائم بدن
 • و…

این ها تنها تعداد ناچیزی از علائم مصرف متادون هستند. این ماده با اولین ورود به بدن می تواند همانند دیگر مواد مخدر برای فرد مضر باشد. اعتیاد به متادون هم همانند اعتیاد به دخانیات دیگر، می تواند منجر به گرفتار شدن فرد در دامان این ماده باشد! اگر خودتان نمی توانید نسبت به ترک اعتیاد اختیاری یا ترک اعتیاد در منزل متادون اقدام کنید، می توانید با متخصصین احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد در شهرری و تهران) تماس بگیرید. ما همراه شما هستیم تا ترک متادون موفقیت آمیزی داشته باشید.

ترک متادون چگونه است؟

ترک همیشگی متادون
ترک همیشگی متادون

ترک متادون به صورت غیر اصولی، عوارض جسمی و ‌روحی شدیدی به همراه خواهد داشت؛ به همین دلیل توصیه می شود برای ترک اعتیاد به متادون به یک کمپ ترک اعتیاد مراجعه کرده و زیر نظر متخصصان و کارشناسان مجرب، با کمک موثرترین و اصولی ترین روش ها اعتیاد خود را درمان کنید. احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد اجباری تهران) به شما کمک می کند تا در سریع ترین زمان‌ بدون درد و خماری و با کمک متخصصین، اعتیاد به متادون را درمان کنید.

همانطور که گفته شد، ترک متادون به صورت غیر اصولی عوارض جبران ناپذیری روی سلامت فرد خواهد داشت. به عنوان مثال اختلال در بینایی، اضطراب و بی قراری مداوم، اختلالات جنسی، کاهش یا نوسانات غیر معمول فشار خون، اختلال در خواب، داشتن هیجان و احساس نارضایتی از عوارض ترک غیر اصولی متادون است.

علائم ترک متادون در روز های نخست و ماه اول

به صورت کلی، ترک متادون علائمی به همراه دارد که حتما باید زیر نظر پزشکان کنترل شود. این علائم می تواند در هر فردی متفاوت باشد و بستگی به مدت زمان مصرف و دوز مصرفی بیمار دارد. این علائم عبارت اند از:

 1. حالت تهوع و استفراغ
 2. اسهال و درد در ناحیه شکم
 3. حس سرگیجه و غش
 4. تعریق بیش از حد و عدم تحمل گرما

در حالت شدید تر نیز‌ ممکن است علائم شدید تری نمایان شود که عبارتند از:

 1. به هم ریختن دوران قاعدگی (مسلما در زنان)
 2. اختلالات جنسی (در مردان و زنان)
 3. ضعف جسمانی
 4. تشنج
 5. افسردگی
 6. اختلالات حافظه

مراقبت های پس از ترک متادون

همان طور که در بالا اشاره کردیم، متادون بسیار اعتیاد آور است؛ بنابراین پس از ترک آن نیز ممکن است فرد حالت های مختلفی مانند افسردگی را تجربه کند. به همین دلیل بسیار مهم است که فرد بعد از ترک متادون نیز مراقبت های لازم را داشته باشد که در ادامه به بررسی چند مورد از آن ها خواهیم پرداخت.

1. افزایش وزن پس از ترک متادون

یکی از شایع ترین عوارض ترک اعتیاد به متادون، افزایش وزن است. برای جلوگیری از این مسئله شما باید تا جای ممکن مایعات و آب فراوان بنوشید؛ اما دقت کنید که از نوشیدن مایعات کافئین دار خودداری کنید. همچنین سعی کنید از سبزیجات و پروتئین نیز به مقدار کافی استفاده کنید.

2. افسردگی پس از ترک متادون

اعتیاد به متادون تاثیرات مخربی روی سیستم عصبی دارد و این تاثیرات باعث بروز افسردگی در فرد خواهد شد. همچنین ممکن است موجب بروز اختلالاتی مانند سرگیجه، ضعف و تاری دید نیز شود. در این شرایط، شما باید حتما از خدمات مشاوره ای در مراکز ترک اعتیاد معتبر کمک بگیرید و‌ چندین جلسه مشاوره پس از ترک اعتیاد نیز بگذرانید.

3. کاهش وسوسه

فرد بیمار پس از ترک اعتیاد به متادون و سم زدایی، ممکن است گاهی اوقات دچار وسوسه های شدیدی بشود که این مسئله یکی از عوامل مهم برای استفاده مجدد مواد مخدر از جمله متادون است. بنابراین سعی کنید تفریحات سالمی داشته باشید، چندین ساعت در روز وقت خود را به مطالعه اختصاص دهید، ورزش کنید. علاوه بر این، در بازی های گروهی شرکت کنید تا توانایی این را داشته باشید که تا جای ممکن با وسوسه های خود مقابله کنید.

جمع بندی و سخن آخر

در این مقاله از مقالات آموزشی احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران) همراه شما بودیم و ترک متادون و عوارض و راه های موفقیت آمیز آن را بررسی کردیم. بطور کلی، ترک اعتیاد به متادون می تواند روح و جسم فرد را درگیر کند و باعث افزایش نگرانی ها و یا ضعف بدن او نسبت به دوران مصرف شود. اما در نظر داشته باشید که این علائم گذرا هستند و باید مراقبت های خوبی از فرد صورت بگیرد.

در این راستا، اگر نیاز به راهنمایی در زمینه ترک اعتیاد تمایلی دارید و یا می خواهید عزیزی در کنار شما ترک اعتیاد اجباری متادون را تجربه کند، با ما تماس بگیرید. ما در بهترین مرکز ترک اعتیاد تهران جمع شده ایم تا بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم. متخصصان و پزشکان در مجموعه ما تلاش می کنند تا ترک اعتیاد به دخانیات برای شما بسیار ساده و شیرین رقم بخورد.

راه های تماس با ما

دوستان عزیزی که تمایل به برقراری ارتباط با ما را دارند ، میتوانید از راه های زیر با ما در تماس باشید :

چت آنلاین
تماس با ما (ثبت نام در کمپ)
شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه (اینستاگرام)

اگر ساکن شهر تهران، یا اطراف آن مثل (ورامین ، پاکدشت ، شهرری ، قرچک) می باشد و نیاز به ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد دارید ، با ما در تماس باشید تا مشاوران ما بهترین راه های ترک اعتیاد را در اختیار شما عزیزان بگذارند .

1/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
10 تا از بدترین و بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات
مقاله بعدی
مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: ترک اعتیاد به متادون, ترک اعتیاد به متادون در کمپ ترک اعتیاد, ترک متادون, ترک مواد مخدر متادون

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.