پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

جلوگیری مواد مخدر-پیشگیری مواد مخدر

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/07/03 – توسط : MHA007

پیشگیری مواد مخدر

جلوگیری مواد مخدر و پیشگیری مواد مخدر روشی است که می تواند از مشکلات، هزینه و عاقبت زیادی مانند از هم پاشیدن خانواده ها، بیماری، فقر و… خودداری کند. اعتیاد به مواد مخدر باعث بهم خوردن در زندگی و سلامت جسمی و روانی فرد معتاد و خانواده و اطرافیان او می شود. این مختل شدن ها شرایط را برای به وجود آمدن انواع بیماری ها و مشکلات خطرناک بعدی نیز آماده می سازد. به این صورت که بیماری اعتیاد هزینه ها و صدمه های اجتماعی و اقتصادی زیادی را برای خانواده و جامعه به دنبال دارد.

(در این مقاله به شناخت “تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی“بیشتر اطلاعات کسب نمایید.)

اشخاص به دلایل زیادی به ماده مخدر معتاد می شوند. بعضی از این موارد عبارتند از تلاش برای جلوگیری بر یک مختل روانی دیگر مثل افسردگی، تحت تاثیر قرار گرفتن دوستان، اعضای خانواده یا اشخاص شناخته شده و سوءمصرف تصادفی از داروهای تجویزی.

راه های جلوگیری از اعتیاد
راه های جلوگیری از اعتیاد

این اشخاص امکان دارد به مواد اعتیاد آور برای کمک به سازگاری و بیشتر شدن هیجان فوق ‌العاده‌ای که در آخرین ضربه خود تجربه کرده ‌اند را راهی برای فرار از خاطره های غمناک خود انتخاب کنند.

چنانچه کسی را می‌شناسید که در خطر معتاد شدن است، بایستی سریعتر برای جلوگیری از اعتیاد آن اقدام کنید. بعضی از نشانه هایی که باید به آن توجه کنید، عبارتتند از ندیده گرفتن کارهای خود، قبول کردن خطرات فیزیکی بیشتر یا به وجود آمدن مشکل در روابط.

چرا جلوگیری و پیشگیری از مواد مخدر امری ضروری و مهم است؟

اعتیاد نوعی بیماری است که جسم و روان بیمار را درگیر خود می کند. جلوگیری از اعتیاد مثل دیگر بیماری ها بسیار تاثیر گذار تر از درمان و ترک آن می‌باشد.

قبل از این که به دنبال درمان اعتیاد باشید، مهم است که به فردی که در آستانه نزدیک شدن به معتاد شدن است، کمک کنید تا بفهمد کاری که ممکن است انجام دهد، خطرناک است. بسیاری از معتادان باور ندارند کاری که انجام می دهند اشتباه است، از همین رو مشکلاتی را به دنبال خود می کشانند. بیشتر آن ها از مواد مخدر به عنوان راهی برای حل یک مشکل استفاده می کنند و دلیل دیگر اینکه آن ها از ماده مخدر استفاده می کنند، چون آن ها را سرخوش می کند.

چندین راهکار برای جلوگیری به مواد مخدر و اعتیاد

جلوگیری مواد مخدر-پیشگیری مواد مخدر
جلوگیری مواد مخدر-پیشگیری مواد مخدر

برای کمک به افراد، در ابتدا می‌ بایست بپذیرید که وابستگی به مواد مخدر نوعی مشکل است. به یاد داشته باشید که خونسرد بمانید، در مقابل میل به قضاوت استقامت کنید و با آن ها رو راست باشید. با فرزندان‌ خود ارتباط خوب و درستی را برقرار کنید و در نگهداری این رابطه تمام تلاش خود را بکنید.

هر روز با فرزندانتان حرف بزنید. درباره‌ی اتفاقات روزتان با آنها صحبت کنید و از آنها بپرسید که روزشان را چگونه سپری کرده اند. در زندگی فرزندان‌ تان حتی الامکان درگیر شوید. نوجوانان و جوانانی که بزرگتر هایشان قسمتی از زندگی‌ آنان هستند و به آنها اهمیت می‌دهند، با احتمال کمتری درگیر مواد مخدر می‌شوند.

(در این مقاله درباره”6 راه کمک به ترک اعتیاد نوجوانان” بیشتر اطلاعات کسب نمایید.)

برای فعالیت هایی که فرزندانتان دوست دارند هر روز انجام دهند، تایم بگذارید. تحقیقات نشان می‌دهد زمانی که والدین قوانین خشن و سخت‌گیرانه انتخاب می‌کنند یا زمانی که راه های بی‌قانونی را طی می‌کنند، فرزندانشان با درصد بیشتری به سمت مواد مخدر می‌روند. پس الگوی مناسب برای فرزندان‌تان باشید!

بچه‌ها از بزرگتر‌هایشان تقلب و عمل می‌کنند. برای جلوگیری و پیشگیری از مواد مخدر آنها، سعی کنید الگوی مناسبی باشید. همچنین راه هایی برای حل مسئله، تفریح و خوش‌گذرانی و مدیریت استرس بدون استفاده از الکل و ماده مخدر در زندگی خودتان به آنها نشان دهید.

جلوگیری از مواد مخدر

به فرزندان برای پیدا کردن دوست به صورت عاقلانه و درست کمک کنید. وقتی بچه‌ها دوستانی داشته باشند که رفتارهای پر خطر ندارند، آنها هم به درصد زیاد در برابر این‌ نوع رفتارها جلوگیری می‌کنند. پس برای جلوگیری از اعتیاد آنها، به پیدا کردن دوستانی خوب و صالح کمک کنید.

درباره‌ی ماده مخدر با فرزندانتان صحبت کنید. هنگامی که خانواده خیلی زود درباره‌ اعتیاد به مواد با فرزندانشان صحبت می‌کنند، کمتر احتمال دارد که بچه ‌ها به سمت مواد مخدر سوق داده شوند. صحبت کردن درباره‌ی استفاده مواد با نوجوانانتان با باز کردن بحث و صادق بودن، بسیار اهمیت دارد. آنها باید بتوانند با شما درباره‌ی فشارهایی که تجربه می‌کنند و اینکه در صورتی که کسی به آنها مواد پیشنهاد داد، چطور باید رفتاری نشان دهند، صحبت کنند.

نوجوانان شما از اینکه بدانند در صورت راستگو بودن با شما درگیر دردسر نمی‌شوند، خوشحال خواهند شد. اعتماد و رابطه در خودداری از اعتیاد به مواد واجب و ضروری است.

جلوگیری از اعتیاد
جلوگیری از اعتیاد

برنامه آگاه سازی و پرخاش رسانه ای برای جلوگیری از اعتیاد

با هدف حساس سازی مردم در رابطه پیشگیری از استفاده ماده اعتیاد آور از طرف فعالیت‌های رسانه ای و آموزش ‌های مورد نیاز در گروه ایجاد جلسه های آموزشی اجرا می شود.

آگاهی

آگاهی از عامل تاثیر گذار در گرایش به اعتیاد است. عواملی مانند کم بودن محبت، تجربه های غم انگیز، مشکلات خانوادگی، مشکلات ارتباطی و اجتماعی، همسن و سالان، دوستان و اطرافیان معتاد، کم بودن عزت نفس، استرس و افسردگی می توانند باعث گرایش فرد به اعتیاد شوند.

دانستن از روش پیشرفت اعتیاد

بیشتر افراد استفاده از مواد مخدر را به عنوان سرگرمی و کنجکاوی و یا حتی رهایی موقت از یک درگیری ذهنی آغاز می کنند. با استفاده منظم و به مرور زمان تعداد دفعات استفاده از مواد بیشتر می شود که در نتیجه فرد در دام اعتیاد گرفتار می شود.

دانستن از عاقبت اعتیاد

برای خودداری و پیشگیری از مواد مخدر باید تلاش کرد تمامی اشخاص جامعه از ضررها و عاقبت سوءمصرف هر یک از ماده اعتیاد آور باخبر شوند. بسیاری از اشخاص به این دلیل معتاد می شوند که تبلیغات در زمینه اعتیادآور نبودن بعضی مواد را باور می کنند! آگاهی دادن و دانسته سازی فرزندان و اشخاص جامعه در رابطه به عارضه، اتفاقات و دفعات سوءمصرف مواد مخدر سنتی و شیمیایی باید به صورت آرام، جداگانه، عمیق و تاثیر گذار باشد.

آموزش برای پیشگیری و جلوگیری از اعتیاد:

پیشگیری مواد مخدر
پیشگیری مواد مخدر

قوی‌کردن عزت نفس و اعتماد به نفس

عزت نفس و اعتماد به نفس پایین ریشه در تجربه های غمناک کودکی و اتفاق های بد یا بیماری در بزرگسالی دارد. عزت نفس پایین باعث گرفتار شدن اشخاص در دام هایی مانند اعتیاد دارد.  جای گرفتن در جمع اشخاص مصرف کننده و فشار برای استفاده، دلیل اصلی سوءمصرف مواد مخدر است. افراد به خصوص در سنین پایین تر بیشتر به واسطه گروه همسن و سالان خود به استفاده از مواد تشویق و وسوسه می شوند.

مشاوره برای خودداری از اعتیاد

در صورت مبتلا شدن خود یا یکی از اعضای خانواده و نزدیکان بهترین راهکار برای درمان و خودداری از پیشرفت اعتیاد گفت و‌گو با یک مشاور و روانشناس متخصص است.

مشاوره کمپ ترک اعتیاد

دوستان عزیز یکی از راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر ، صحبت کردن با یک مشاور کاربلد در این زمینه می باشد .کلینیک ترک اعتیاد احیاء تازه یکی از برتری هایی که نسبت به سایرکمپ های ترک اعتیاد دارد، این می باشد که از مشاوره رایگان برخوردار می باشد و شما عزیزان در هر جای کشور ایران هستید میتوانید با تماس گرفتن با مشاوره و یا پیام دادن با چت آنلاین ویا داخل شبکه های مجازی ، از پشتیبانی و مشاوره رایگان کمپ ترک اعتیاد برخوردار شوید.

راه ارتباط با کمپ ترک اعتیاد تهران

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه یکی از بهترین کمپ های ترک اعتیاد درتهران می باشد که شما عزیزان میتوانید از طریق حضور پیدا کردن در این مرکز و یا از طریق پیام و تماس با ما در تماس باشید.

ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد

راه های تماس با ما : شماره تماس مدیریت و مشاوره (رنجبر) 09122687608

شماره تماس جهت هماهنگی و بستری 09358666564

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر
مقاله بعدی
نقش خانواده و آشناها در پیشگیری و ترک اعتیاد
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: پیشگیری مواد مخدر, جلوگیری مواد مخدر

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.