پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر

folder_openمقالات
comment6 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

راه حل های جلوگیری از مصرف مواد مخدر

جلوگیری از اعتیاد راهی است که می توان از مشکلاتی مثل هزینه و پیامدهای بسیاری مانند متلاشی شدن خانواده ها، بیماری، فقر و… خودداری کرد. اعتیاد به گوناگونی مواد مخدر باعث مشکل پیش آمدن در زندگی و سلامت جسمی و روانی شخص معتاد و خانواده و اطرافیان آن می شوند. این مشکلات زمینه ای را برای به وجود آمدن بیماری و مشکلات خطرناک و مشکل ساز بعدی می سازد.

اعتیاد به مواد مخدر در بیشتر افراد در دوران مهم نوجوانی و جوانی که با ارزش ترین دوره زندگی برای هر فردی محسوب می شود، رخ می دهد و بخش مهم و با ارزش عمر، بی هدف تلف می شود. به این صورت بیماری اعتیاد هزینه ها و صدمات اجتماعی و اقتصادی بسیاری را برای خانواده و جامعه به دنبال دارد. روش های خودداری از مصرف مواد مخدر بسیار زیاد است، که هم در زمینه شخصی و همینطور در زمینه اجتماعی قابل پخش هستند.

در این مقاله درباره”6 راه کمک به ترک اعتیاد نوجوانان” اطلاعات کسب نمایید.

روش های خودداری و جلوگیری از اعتیاد

نشانه های اعتیاد به مواد مخدر
نشانه های اعتیاد به مواد مخدر

اولین روش برای خودداری از اعتیاد، آگاه کردن و دادن اطلاع به والدین راجع به رفتار فرزندان، تربیت و کنترل درست آن ها در جامع و آشنایی با آسیب های اعتیاد با استفاده از اخبار جمعی، خصوصاً در  صدا و سیما است. مهیا کردن مرکزهای  فرهنگی مناسب مانند کتابخانه ها ، مرکزهای هنری ، مکان های ورزشی مکان های تربیتی، فنی و حرفه ای ، برای پیشرفت زمینه فرهنگی نوجوانان و جوانان و همینطور گذر زمان آزاد که این امکانات ها و مرکز ها نسبت به افزایش جمعیت و همینطور جدا بودن روستاها تعداد کمی دارند که همین یک دلیل مهم برای خودداری از اعتیاد به مواد مخدر به شمار می رود.

عده زیادی از شخص های معتاد که امروزه با آن ها برخورد داشته ایم یا پدر و یا مادرشان بی سواد یا کم سواد بودند. تمام معلم ها، مسئولان آموزش و تربیت باید تلاش کنند تا سواد مردم را بیشتر کنند و زمینه ی آگاهی آن ها را برای روبرو شدن با خوگیری بیشتر کنند .

گاهی به وجود آوردن شغل نیز در زمینه ی محصولات دستی، محصولات روستایی و همچنین سرمایه گزاری و ایجاد کردن امکانات و امتیاز دادن برای از بین رفتن مشکل بیکاری که یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلیل های خوگیری به اعتیاد و متمایل شدن به سمت قاچاق است را از بین می برد. تبلیغات نقش زیادی در دنیای امروزی داشته و می تواند با استفاد  از تمامی تبلیغ ها و اخبارها، پذیرش های متعددی را بین عده کثیری از مردم انداخت و آن ها را با حقیقت اعتیاد آشنا کرد.

چرا جلوگیری از اعتیاد مهم است؟!

اعتیاد یک بیماری است که هم جسم و هم روان بیمار را گرفتار می کند. جلوگیری و خودداری از اعتیاد نیز همانند دیگر بیماری ها بسیار اثر بخش تر از درمان و ترک آن می باشد. جلوگیری از اعتیاد هم به نگرش اجتماعی و هم  به نگرش اقتصادی و خانوادگی کمک بسیاری می کند. در این صورت است که به کمپ ترک اعتیاد هم نیاز پیدا نخواهید کرد.

اعتیاد آسیب های زیادی را در پی دارد و درمان اعتیاد به تنهایی همه آسیب ها به وجود آمده را  صحت نمی بخشد. خانواده ای که از هم جدا است، کودکانی که به علت اعتیاد والدین، درگیر اشکالات رفتاری و روانی شده اند، مشکلات و اتفاقات اقتصادی به وجود آمده برای خانواده ها ، جنایت و خلاف های اتفاق افتاده ، شغل از دست رفته و … فقط با درمان بیمار معتاد به حالت عادی و نرمال بر نمی گردد. پس جلوگیری از اعتیاد اهمیت بسیار بالایی برای سلامت خانواده و جامع نیز دارد.

راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر
راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر

جلوگیری از اعتیاد مواد مخدر را می توان به 3 دسته تقسیم بندی کرد:

داشتن اطلاع کافی، اولین گام و قدم برای جلوگیری و خودداری از اعتیاد است. این اطلاع حاوی موردهای زیر است:

هوشیاری از عامل های تاثیر گذار در تمایل به خوگیری: عواملی مثل کم بودن محبت، امتحان های ناراحت کننده، مشکلات خانوادگی، مشکلات اجتماعی، هم سن و سالان، دوستان و اطرافیان معتاد، افسردگی می توانند باعث تمایل فرد به اعتیاد شود. شناختن این عوامل و مشکلات، همچنین تلاش برای نابودی آن ها تا میزان بسیار زیادی در خودداری از اعتیاد عزیزانمان تاثیرگذار است.

اطلاع داشتن از راه های ارتقا اعتیاد

اعتیاد به مواد مخدر به ندرت ممکن است اتفاق بیوفتد، نه به طور ناگهانی. بیشتر افراد استفاده‌ کننده، مواد را به موضوع سرگرمی و کنجکاوی یا رها شدن زودگذر از یک گرفتاری ذهنی شروع می کنند. به ندرت و با استفاده مرتب به مرور زمان دفعات استفاده بیشتر می شود شخص در دام اعتیاد دچار می شود. با افزایش اعتیاد شخص معتاد از انجام کارهای روزانه و عادی خود باز می ماند و پیوستگی درگیر مشکلات می شود.

دانستن از ضررها و پیامدهای اعتیاد

برای جلوگیری از اعتیاد باید تلاش کرد که تمامی افراد جامعه از ضررها و عاقبت های ناشایسته هر یک از مواد اعتیاد آور آگاه شوند. بیشتری از اشخاص به این دلیل معتاد می شوند که سوداگران در زمینه اعتیاد آور نبودن بعضی از مواد را باور می کنند. اطلاع رسانی و اطلاع سازی کودکان و اقشار جامعه در پیوند به آسیب ها، عواقب ها و پیامدهای ناشی از سوءمصرف استعمال مواد مخدر شیمیایی باید به طور آرام و اثر گذار باشند.

پرورش برای خودداری از اعتیاد

برای جلوگیری از اعتیاد به گوناگونی مواد مخدر پرورش هم نقش مهمی را اجرا می کند. پس موارد گفته شده در زیر را در نظر داشته باشید:

استحکام مناعت طبع و اعتماد به نفس

خود باوری کم، ریشه در تجربه های کودکی و اتفاقات بد یا بیماری در بزرگسالی دارد. بهتر است برای بیشتر شدن خودباوری با خودتان مهربان باشید و با انجام فعالیت بدنی و ورزش احساس خشنودی نسبت به خود را بالا ببرید.

پرورش و آموختن ترفند نه گفتن و دوری از اطرافیان مشکل ساز

راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر
راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر

جای گرفتن در گروه مردم مصرف کننده و ایستادگی برای مصرف دلیل اصلی سوءمصرف استعمال استفاده ی مواد است. افراد به خصوص در سنین پایین، گاهاً به واسطه هم سن و سالان خود به استفاده مواد انگیزشی یا همان مواد مخدر تحریک می شوند. با آموزش نه گفتن در همچین موقعیت هایی می توان از اعتیاد جلوگیری کرد.

از سرگیری سبک زندگی سالم

بیکاری و زندگی بی هدف و سبک زندگی نامناسب، دلیلی برای پیش رفتن شخص به سمت اعتیاد است.

مشورت برای جلوگیری از اعتیاد

در صورت ابتلای خود یا یکی از اعضای خانواده و نزدیکان بهترین راه حل برای درمان و جلوگیری از بیشتر شدن اعتیاد، حرف ‌زدن با یک روانشناس خبره و کاردان است. این پیشکار دانستی های لازم در مورد احاطه های متفاوت ارشاد زندگی، ارشاد تاثیرگذار و موثر و زندگی سالم را به شما می دهد. با کمک روانشناسان متخصص، می توان تمایل به اعتیاد را ریشه یابی کرد.

گوناگونی مواد مخدر

مواد اعتیاد آور شامل آن دسته مواد با سر دسته شیمیایی یا طبیعی می باشد که استفاده آن علت به وجود آمدن تغییرات غیر طبیعی در کارکرد و عملکرد دستگاه عصبی اصلی می شود. از طرفی این مواد سلامتی جسمی را ناآرام می کند و باعث به وجود آمدن مشکلات اجتماعی هم می شوند. پیوستگی شدید روانی، فیزیولوژیکی و جسمی به هر گونه ماده اعتیاد آور با موضوع اعتیاد شناخته می شود.

گوناگونی مواد اعتیاد آور را می توان اینطور بخش بندی کرد

مخدرها یا مواد تریاکی  (Opiods)

مواد تریاکی از طرف گیرنده های عصبی اپیوئید بر بدن اثر می گذارند. این ماده ها بدون درد و خواب آور هستند . ماده های تریاکی شامل ریشه های گیاهی است که از گیاه خش خاش به دست می آید. موادی همانند تریاک، شیره، مورفین و هروئین در این قسمت قرار می گیرند. از ترکیبات مواد تریاکی با مواد دیگر مواد شبیه تریاکی مثل متادون و پی تیدین انجام می شود.

مواد تریاکی و شبیه تریاکی به شخص مصرف کننده حس خوشحالی و خواب آلودگی می دهد. این قوم از مواد اعتیاد آور در به وجود آمدن دارو نیز کارایی دارند. داروهای مخدر اکثراً برای درمان درد و سرفه اجازه داده می شوند.

مواد روان گردان یا توهم زا  (Hallucinogens)

ترک اعتیاد و جلوگیری از آن
ترک اعتیاد و جلوگیری از آن

مواد توهم زا یا روانگردان (Psychedelic) با اثر گذاشتن بر سیستم عصبی اصلی درایت شخص از حقیقت زمان و مکان را عوض می کنند. این مواد با به وجود آمدن توهم باعث می شود شخص مواردی را ببیند و بشنود که وجود خارجی ندارد و یا مکان های غیر واقعی را تصور کند.

از جمله مواد توهم زا

سیلوسایبین در قارچ جادویی، LSD، دی متیل، ماریجوانا و پی سی پی، محرک کننده ها یا تحریک کننده ها

 • مسکن ها با ماده های آرام کننده
 • مواد بویایی
 • کانابیس ها

نشانه های اعتیاد به مواد مخدر

بیشتری از اشخاص و خانواده های افراد معتاد نشانه های بیماری اعتیاد را نمی شناسند و نمی توانند حضور این بیماری را در اعضای خانواده و نزدیکانشان بازشناسی دهند. به همین علت آگاهی نشانه های اعتیاد به مواد مخدر و بیشتر شدن هنر و دانستن در این زمینه می تواند به خانواده ها کمک کند که بیماری را در مراحل اولیه بازشناخت داده و هر چه سریع‌ تر برای درمان و از بین رفتن زمینه های رفتاری، خانوادگی و اجتماعی پیدایش اعتیاد در عزیزانشان مبادرت تاثیرگذار انجام دهند.

نشانه های استفاده مواد اعتیاد آور و مخدر را می تواند این طور گفته شود

نشانه های جسمانی

 • کوچیک یا بزرگ شدن غیر معمولی مردمک چشم
 • قرمز شدن سفیدی چشم
 • زبان پریشی یا بریده بریده سخن گفتن
 • مشکل هایی در مرکزیت و حافظه
 • مشکل در الگوی خواب (خواب آلودگی یا بی خوابی)
 • متفاوتی زیاد در اشتها
 • کاهش یا افزایش ناگهانی وزن
 • خون دماغ شدن پر‌تکرار (به دلیل استفاده بویایی شیشه یا کوکایین)
 • تشنج بدون پرونده بیماری یا بیماری های دیگر
 • لرزش بدن و حرکت های نابرابر
 • بوی غیرعادی در نفس زدن بدن یا لباس
 • آبریزش بینی

نشانه های رفتاری

 • کم شدن تحصیلی یا شغلی و نبودن پر تکرار در محل تحصیل و کار
 • توجه به سکوت، تنهایی و گوشه گیری
 • نداشتن توجه به انجام تفریح های مورد علاقه و کارهای زبر برنامه
 • نداشتن انگیزه و نادیده گرفتن کارها و مسئله های روزانه
 • نداشتن توجه و کم شدن همکاری در فعالیت های روزمره
 • دروغگویی، ریا کاری و پنهان کاری
 • تفاوت ناگهانی در رابژه با دوستان و همکاران
 • دادخواست پشت سر هم از معلمان یا استادان، دوستان و همکلاسی ها
 • خرج پول های غیر عادی و مشکل های مالی
 • بی توجه شدن به قیافه و پاک سازی شخصی
 • صدمه های حادثه ها با دلیل نامعلوم، دعوا و جر و بحث پرتکرار

نشانه های روانی

 • تغییرات ناگهانی و غیر معمولی در روش فکر و شخصیت
 • تفاوت در رفتار
 • محرک پذیری و عصبانیت
 • خنده بی دلیل و کاملاً غیر عادی
 • پرکاری یا بی قراری
 • گوشه گیری، احساس ترس، نگرانی یا توهم
 • نداشتن هوش و حواس و نداشتن توانایی درتمرکز
 • بدبینی
 • احساس خوب نداشتن به خود
 • بی تفاوتی و نداشتن انگیزه
چرا جلوگیری از اعتیاد مهم است؟!
چرا جلوگیری از اعتیاد مهم است؟!

کمپ ترک اعتیاد

دوستان عزیز در صورت نیاز به مشاوره میتوانید از خدمات کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه به صورت رایگان استفاده نمایید.همچنین در صورت وابستگی به مواد مخدر و ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد میتوانید از یکی از راه های زیر استفاده نمایید.

ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد

افرادی که تمایل بر برقراری ارتباط با مشاوران ما و یا پزشکان ما هستند  و یا نیاز به ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد دارند ، میتوانند با یکی از روش های زیر اقدام به ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد نمایند و یک قدم بزرگ برای آینده زندگی خود و خانواده عزیزشان برداشته باشند .

چت آنلاین

ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد

شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد (اینستاگرام کمپ)

شماره تماس مستقیم مدیریت ، آقای رنجبر :

tel: 09122687608

اگر ساکن شهر تهران، یا اطراف آن مثل (کهریزک ، رباط کریم ، پرند ، پیشوا ، جنوب تهران ،  ورامین ، پاکدشت ، شهرری ، قرچک) می باشد و نیاز به ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد دارید ، با ما در تماس باشید تا مشاوران ما بهترین راه های ترک اعتیاد را در اختیار شما عزیزان بگذارند .

5/5 - (2 امتیاز)
مقاله قبلی
اوردوز یا مصرف بیش از اندازه مواد مخدر چیست؟
مقاله بعدی
جلوگیری مواد مخدر-پیشگیری مواد مخدر
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: جلوگیری از اعتیاد

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • آواتار سعیدزاده
  سعیدزاده
  1401-03-25 18:03

  واقعا میشه گفت یک مقاله کامل درباره راه های جلوگیری از مصرف مواد مخدر توضیح داده بودید ، چطور میتونم با مشاورین شما در ارتباط باشم ؟

  پاسخ
  • بله در زیر مقالات توضیح دادیم همچنین میتوانید با رفتن به صفحه ثبت نام در کمپ این روند را طی کنید. با تشکر

   پاسخ
 • زنگ بزنید از اقای رنجبر درباره راه های ترک اعتیاد بپرسید ، خوب راهنماییتون میکنه

  پاسخ
 • فکر نمیکردم مشاورتون بتونه اینجوری همسر منو راضی کنه .الان ترک کرده

  پاسخ
 • آیا در خانه میشه ترک کرد ؟

  پاسخ
 • بهترین راه برای ترک اعتیاد ، ترک در کمپ ترک اعتیاد هست که با اصول و زیر نظر پزشک انجام میگیرد.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.