پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی در چیست؟

folder_openمقالات
comment9 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی در چیست؟

تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی در چیست؟
تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی در چیست؟

میلیون ها نفر در جهان دچار اعتیاد به دخانیات هستند و ‌به دلیل همه گیری استفاده از مواد مخدر و الکل، شاید برای برخی سوال پیش آید که چه عواملی موجب اعتیاد در افراد می شود؟ آیا تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی بسیار فاحش است؟ برخلاف تصور اکثریت، معمولا این فرآیند ها به طور همزمان اتفاق می افتند. در این مطلب از احیاء تازه (بهترین مرکز کمپ ترک اعتیاد تهران) قصد داریم درباره تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی صحبت کنیم، پس در ادامه همراه ما باشید. ابتدا بیایید تعریفی از این دو نوع اعتیاد داشته باشم.

اعتیاد جسمی چیست؟

وقتی فرد به صورت روزانه و مرتب یک ماده یا دارویی را مصرف می کند، پس از مدتی بدن به آن ماده وابسته خواهد شد. یعنی سلول های بدن توانایی این را ندارند که بدون ماده ای که به آن اعتیاد پیدا کرده اند به همان صورت عمل کنند. بنابراین وقتی فرد سروع به ترک آن ماده کرد، علائم دردناکی شروع خواهد شد و بسیار دشوار خواهد بود. همین مسئله باعث می شود فرد دوباره به آن ماده روی آورد. علائم ترک اعتیاد جسمی شامل موارد زیر است:

  • لرزیدن
  • حالت تهوع
  • بدن درد
  • اسهال
  • هذیان خمری یا DTS

این علائم تنها بخشی از علائم خطرناک ترک اعتیاد به دخانیات هستند. معمولا ترک اعتیاد اختیاری علائم کمتری نسبت به ترک اعتیاد اجباری دارد. در ترک اعتیاد اختیاری، فرد خود و جسم خود را آماده مواجهه با شرایط سخت می کند؛ به تبع، نتیجه ترک اعتیاد در آن فرد نیز بهتر خواهد شد.

اعتیاد روانی چیست؟ چه علائمی دارد؟

اعتیاد روانی چیست

در این نوع از اعتیاد، ذهن فرد او را اجبار می کند که از ماده ای که به آن اعتیاد پیدا کرده استفاده کند. در این نوع اعتیاد ممکن است فرد هیچ علائم جسمی نداشته باشد اما ذهنش او‌ را تحت فشار خواهد گذاشت. در واقع اعتیاد ذهنی یا اعتیاد روانی زمانی به وجود می آید که فرد از نظر عاطفی به آن ماده وابسته شده باشد.

مثلا کسانی که اعتیاد به ماری جوانا دارند، معمولا قبول نمی کنند که دچار اعتیاد شده اند؛ زیرا بدون مصرف آن نیز می توانند از نظر جسمی دوام بیاورند. اما ذهن آن ها تمایل زیادی به مصرف آن دارد و ممکن است این مسئله روی خواب، افسردگی و اضطراب تاثیر منفی بگذارد. پس تا اینجا با بخشی از عمده تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی آشنا شدیم.

به دلیل اینکه ترک اعتیاد، پیامد های جسمی و روانی را در پی دارد، حتما باید علاوه بر درمان جسمانی، روان درمانی را نیز مورد توجه قرار داد. احیاء تازه(بهترین مرکز کمپ ترک اعتیاد تهران) زیر نظر پزشکان متخصص، به بیماران کمک می کند علاوه بر درمان اعتیاد جسمانی، روان درمانی را نیز آغاز کنند. پس برای آغاز روز های پاک و بدون دغدغه خود، همین الان با ما تماس بگیرید.

اعتیاد چگونه روی مغز تاثیر می گذارد؟

درمان اعتیاد به دخانیات
درمان اعتیاد به دخانیات

مطالعات مختلفی روی تصویر مغز افرادی که اعتیاد به دخانیات دارند انجام شده است. نشان می دهد آن قسمت از مغز که برای یادگیری، تصمیم گیری، قضاوت، حافظه و کنترل رفتار است، دچار تغییرات فیزیکی شده است. جالب است بدانید که این تغییرات نحوه عملکرد مغز را تغییر می دهند. در واقع مشاهده می‌شود اعتیاد در مغز به عنوان یک تاثیر شیمیایی، روحی و روانی است.

دلیل ایجاد اعتیاد این است که آن قسمت از مغز که کنترل و‌ مسئولیت احساسات لذت بخش را به عهده دارد، توسط اعتیاد به دخانیات تحت تاثیر قرار می گیرد. به طور کلی هر ماده مخدری روی سطح دوپامین مغز موثر است و‌ یا باعث می شود قسمت پاداش مغز فعال شود و فرد تمایل زیادی به استفاده مجدد مواد مخدر داشته باشد. پس تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی می تواند باعث ایجاد رخداد های شدیدی در روح فرد شود!

به عنوان مثال وقتی فرد یک شکلات می خورد، مغز ممکن است آن را بسیار لذت بخش در نظر بگیرد به همین دلیل مرکز پاداش در مغز را تحریک خواهد کرد. به همین دلیل فرد دلش می خواهد مدام در حال خوردن شکلات باشد! درباره اعتیاد به مواد مخدر نیز اینگونه است و در واقع این نشان دهنده ایجاد اعتیاد است.

حال تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی اینجا است که گاهی اوقات شاید بدن نخواهد و نتواند مواد مخدر را مصرف کند، اما روح و روان فرد به او مجال تحمل ندهند! در این مواقع، اوضاع بسیار خطرناک می شود؛ زیرا فرد دیگر تحمل دریافت دوز بیشتری از مواد مخدر را ندارد ولی اعتیاد روانی او اجازه تحمل را نمی دهند.

درمان اعتیاد به دخانیات با نظر به تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی

اعتیاد جسمی چیست
اعتیاد جسمی چیست

برای درمان اعتیاد جسمی و روانی، درک کافی از هر دو اعتیاد، نحوه عملکرد و نحوه ارتباط آن ها باهم بسیار حائز اهمیت است. بنابراین شما نباید به ترک اعتیاد در منزل روی آورید؛ زیرا ممکن است دوران سخت و علائم شدیدی را تجربه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترک اعتیاد در منزل، می توانید به مطلب مربوطه مراجعه کنید.

توجه به تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی باعث باز شدن دید شما نسبت به موضوع اصلی می شود! موضوع اصلی مدنظر ما، ترک اعتیاد بصورت کامل و همیشگی است. حال اینکه شما درگیری جسمی داشته باشید و یا روحی، ممکن است جنبه های متفاوتی از درمان را بطلبد.

در این راستا، باید ذکر کنیم که استفاده از روش های مخصوص برای درمان هر یک از جنبه های اعتیاد (جسمی و روانی) لازم است. حال اینکه آیا این روش ها در چه مدت زمانی می توانند باعث بهبودی فرد شوند، بحثی کاملا متفاوت است که پزشکان متخصص بهتر می توانند برای آن تصمیم بگیرند.

پس پیشنهاد می کنیم حتما زیر نظر یک مرکز کمپ ترک اعتیاد، اقدام به ترک کنید. احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) با محیط آرام و منحصر به فرد، پزشکان و کارشناسان مجرب، آماده خدمت رسانی به شما از راه کاملا علمی و اصولی است.

جمع بندی و سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم درباره تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی صحبت کنیم. شما حتما این نکته را در نظر داشته باشید که کسانی که مبتلا به اعتیاد جسمی هستند، در ابتدای درمان خود، زیر نظر پزشک متخصص تحت فرآیند سم زدایی قرار خواهند گرفت که کمک زیادی به کاهش علائم ترک آن ها خواهد کرد. سپس به جنبه روانی اعتیاد پرداخته خواهد شد. حال اینکه شما بین ترک اعتیاد اجباری و ترک اعتیاد اختیاری، گزینه دوم را انتخاب کرده باشید، باعث راحت تر شدن عملیات سم زدایی و ترک شما خواهد شد.

راه های تماس با ما

دوستان عزیزی که تمایل به برقراری ارتباط با ما را دارند ، میتوانید از راه های زیر با ما در تماس باشید :

چت آنلاین
تماس با ما (ثبت نام در کمپ)
شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه (اینستاگرام)

اگر ساکن شهر تهران، یا اطراف آن مثل (ورامین ، پاکدشت ، شهرری ، قرچک) می باشد و نیاز به ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد دارید ، با ما در تماس باشید تا مشاوران ما بهترین راه های ترک اعتیاد را در اختیار شما عزیزان بگذارند .

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد
مقاله بعدی
علائم اعتیاد چیست ؟ | علائم ترک اعتیاد
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: اعتیاد جسمی, اعتیاد جسمی و روانی, اعتیاد روانی, تفاوت اعتیاد جسمی و اعتیاد روانی

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

9 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.