پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

تحقیقیات جالب روی تاثیر اعتیاد بر افسردگی در افراد

folder_openمقالات
comment1 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

تحقیقیات جالب روی تاثیر اعتیاد بر افسردگی در افراد

تحقیقیات جالب روی تاثیر اعتیاد بر افسردگی در افراد

بسیاری از ما با اثرات اعتیاد به دخانیات بر سلامت جسمانی آشنا هستیم، اما آیا این عادت می تواند بر سلامت روانی و عاطفی ما نیز تأثیر بگذارد؟ یک مطالعه جدید که پس از یافتن ارتباط بین کشیدن سیگار و افسردگی انجام شد، نشان می دهد که بله(!) می تواند. تاثیر اعتیاد بر افسردگی بسیار منطقی است. فردی که دچار اعتیاد به دخانیات می شود، خواه ناخواه توانایی درک دنیای اطراف را تا حدی از دست می دهد.

این باعث می شود تا فرد دیگر نتواند کار های روزمره خود را با شادابی گذشته انجام دهد و در نتیجه، گرفتار افسردگی خواهد شد. در ادامه این مطلب از احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد اختیاری در تهران) همراه ما باشید تا شما را با اثرات شدید اعتیاد بر افسردگی آشنا کنیم.

تحقیقات انجام شده روی تاثیر اعتیاد بر افسردگی

تحقیقات انجام شده روی تاثیر اعتیاد بر افسردگی

پروفسور Hagai Levine، از دانشگاه عبری، مدرسه بهداشت عمومی و پزشکی عمومی Hadassah Braun در اورشلیم اسرائیل، نویسنده ارشد این مقاله مطالعاتی است. در این مقاله، پروفسور لوین و همکارانش توضیح می دهند که سرنخ هایی در تحقیقات موجود وجود دارد که از اعتیاد به دخانیات به عنوان عامل مستعد کننده افسردگی یاد می کند.

به عنوان مثال، افسردگی در بین افرادی که سیگار می کشند دو برابر بیشتر از افرادی است که سیگار نمی کشند، اما هنوز مشخص نیست که علت این امر چیست. اما برخی از محققان معتقدند اعتیاد به دخانیات ممکن است منجر به افسردگی شود، نه برعکس!

علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده است که افرادی که هرگز مواد مخدر مصرف نکرده اند، به طور کلی کیفیت زندگی مرتبط با سلامتی (HRQoL) و همچنین اضطراب و افسردگی کمتری دارند. بنابراین، برای کمک به روشن شدن موضوع، پروفسور لوین و تیمش تصمیم گرفتند ارتباط بین HRQoL و سیگار کشیدن در بین دانشجویان صربستان را مطالعه کنند. مطالعات کمی در مورد این ارتباط در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​انجام شده است.

با این حال، مطابق بیش از 25 درصد منابع معتبر، افرادی که در صربستان و دیگر کشور های اروپای شرقی زندگی می کنند، سیگار می کشند. این دلیل دیگری است که مطالعه این موضوع را در این جمعیت مورد توجه قرار داده است. علاوه بر این، جالب است بدانید که حدود یک سوم دانش آموزان در صربستان سیگار می کشند! علاوه بر سیگار، آن ها ممکن است در همین سنین کودکی و نوجوانی درگیر اعتیاد به گل، اعتیاد به کوکائین، اعتیاد به شیشه و… شوند.

مطالعه روی اعتیاد به دخانیات و سلامت روان

ترک اعتیاد به دخانیات

مطالعه جدید مورد نظر، شامل داده های دو مطالعه مقطعی بود که اطلاعات دو دانشگاه را جمع آوری کرد: دانشگاه بلگراد و دانشگاه پریستینا. اولی حدود 90 هزار دانش آموز دارد و دومی حدود 8 هزار دانش آموز! از این تعداد، محققان 2138 دانش آموز را در مطالعه خود ثبت نام کرده اند. این دانش آموزان بین ماه های آوریل تا ژوئن 2009 در دانشگاه بلگراد و بین آوریل تا ژوئن 2015 در دانشگاه پریشتینا در معاینات بهداشتی منظم شرکت کردند.

در این مقاله میتوانید درباره ” 6 راه کمک به ترک اعتیاد در نوجوانان ” را مطالعه نمایید .

شرکت کنندگان اطلاعاتی در مورد سوابق اجتماعی و اقتصادی خود مانند سن ، وضعیت اجتماعی ، محل تولد و تحصیلات والدین و همچنین اطلاعاتی در مورد هرگونه بیماری مزمن از قبل ارائه کردند. آن ها همچنین اطلاعاتی در مورد عادات و شیوه زندگی خود ، مانند وضعیت اعتیاد به دخانیات، مصرف الکل ، میزان ورزش و عادات غذایی را ارائه کردند.

محققان افرادی را که حداقل یک نخ سیگار در روز یا 100 نخ سیگار در طول زندگی خود می کشیدند، برای اهداف این مطالعه به عنوان “سیگاری” طبقه بندی کردند. برای ارزیابی HRQoL دانش آموزان، پروفسور لوین و همکاران از آنها خواستند که پرسشنامه ای شامل 36 سوال در هشت بعد سلامت را پر کنند. این پرسش ها موارد زیر بودند:

 • عملکرد فیزیکی
 • عملکرد عملکرد فیزیکی
 • درد جسمی
 • سلامت عمومی
 • نشاط
 • عملکرد اجتماعی
 • نقش عملکرد احساسی
 • سلامت روان

برای هر یک از این پارامترها، نمره ای بین 0 تا 100 تخصیص داده می شد که نشان می دهد که مصاحبه شونده چگونه سلامت روانی و جسمی خود را درک می کند. این تیم برای تعیین تاثیر اعتیاد بر افسردگی، از پرسشنامه افسردگی بک (BDI) برای ارزیابی علائم افسردگی دانش آموزان استفاده کرد. BDI دارای 21 مورد است که هر کدام نمره ای از 0 تا 3 دارند.

در این مقاله می توانید درباره “فواید و لذت سیگار” مطالعه نمایید .

طبق BDI ، نمره نهایی:

 1. 0-13 نشان دهنده “هیچ یا حداقل افسردگی” است.
 2. 14 تا 19 به عنوان “افسردگی خفیف” رتبه بندی می شود.
 3. 20-28 نشان دهنده “افسردگی متوسط” است.
 4. 29 تا 63 به عنوان “افسردگی شدید” رتبه بندی می شود.
اعتیاد به دخانیات
اعتیاد به دخانیات

بر سلامت روان تأثیر منفی می گذارد!

به طور کلی، این مطالعه نشان داد که داشتن نمره BDI بالاتر با اعتیاد به دخانیات مرتبط است. این یعنی اینکه تاثیر اعتیاد بر افسردگی کاملا واضح است. علاوه بر این، دانشجویانی که اعتیاد به مواد مخدر داشند، دو تا سه برابر بیشتر از کسانی که هرگز ماده مخدر مصرف نکرده بودند، دچار افسردگی بالینی می شدند.

در دانشگاه پریستینا ، 14 درصد از افرادی که اعتیاد به دخانیات داتند، دچار افسردگی بودند، در حالی که تنها 4 درصد از همسالان غیر معتاد آن ها به این بیماری مبتلا بودند! این داده های آماری بطور مستقیم نشان دهنده تاثیر اعتیاد بر افسردگی است. در میان افرادی که در دانشگاه بلگراد ماده مخدر مصرف می کردند، 19 درصد افسردگی داشتند، در حالی که تنها 11 درصد را کسانی که ماده مخدر مصرف نمی کردند تشکیل داده بودند.

کسانی که اعتیاد به دخانیات داشتند، به طور مداوم علائم افسردگی داشتند و سلامت روانی ضعیف تری داشتند که در پارامترهای “نشاط” و “عملکرد اجتماعی” آن ها نمایش می شد. این ها تنها بخشی از تاثیر اعتیاد بر افسردگی است!

نویسندگان این مطالعه نتیجه می گیرند: “این یافته ها نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد تاثیر اعتیاد بر افسردگی، سلامت روانی و کیفیت زندگی را با پیامد های پیشگیری، تشخیص و درمان نشان می دهد.”

پروفسور لوین می افزاید: “مطالعه ما شواهد فزاینده ای را نشان می دهد که نشان می دهد اعتیاد و افسردگی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.” وی در ادامه از خطرات مصرف مواد مخدر هشدار می دهد و سیاست گذاران را تشویق می کند تا از این خطرات جلوگیری کنند. او می افزاید: “من از دانشگاه ها می خواهم با ایجاد مکان های بدون دود که نه تنها مصرف دخانیات ممنوع است، بلکه تبلیغات دخانیات را نیز ممنوع کنند. با این کار آن ها می توانند از تاثیر اعتیاد بر افسردگی بکاهند و از سلامت دانشجویان خود حمایت کنند.”

جمع بندی

در این مطلب، تاثیر اعتیاد بر افسردگی را دیدیم. گفتیم که اعتیاد به دخانیات می تواند اثرات بسیار شدید و جبران ناپذیری را بر جای بگذارد. این اثرات ممکن است بتوانند براحتی ذهن و آرامش فرد درگیر را از آن خود کنند و براحتی او را از پای درآورند!

اگر شما خودتان می خواهید برای جلوگیری از افسردگی ناشی از اعتیاد، نسبت به ترک اعتیاد اختیاری اقدام کنید، می توانید با احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) تماس بگیرید. اگر عزیزی را می شناسید که می خواهید ترک اعتیاد اجباری را داشته باشد، باز هم می توانید با ما تماس بگیرید. ما در کمپ حرفه ای خود پذیرای شما عزیزان هستیم تا کم کم بتوانیم ریشه این معضل جهانی را از کشور خود برکنیم!

راه های تماس با ما

دوستان عزیزی که تمایل به برقراری ارتباط با ما را دارند ، میتوانید از راه های زیر با ما در تماس باشید :

چت آنلاین
تماس با ما (ثبت نام در کمپ)
شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه (اینستاگرام)

اگر عزیزی را می شناسید که به اعتیاد به دخانیات اعتیاد دارد، این مطلب را برای او بفرستید. باشد که هرچه زودتر، ریشه اعتیاد را از جامعه خود برکنیم.

4/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
همه چیز درباره ترک اعتیاد یک روزه؛ فواید و عوارض
مقاله بعدی
10 تا از بدترین و بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: اعتیاد بر افسردگی, اعتیاد به دخانیات, اعتیاد به مواد مخدر

پست های مرتبط :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.