پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

10 تا از بدترین و بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

10 تا از بدترین و بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات

بدترین و بهترین غذا برای ترک اعتیاد
بدترین و بهترین غذا برای ترک اعتیاد

اگر ترک اعتیاد به دخانیات دشوار به نظر می رسد، به این حقیقت توجه کنید که با ترک عادت سیگار کشیدن، حس چشایی و بویایی خود را به دست خواهید آورد که باعث می شود ارزش غذایی شما بهتر از همیشه شود. در روند ترک اعتیاد می توانید غذا هایی را بخورید که باعث افزایش بهبودی شما شود و بالعکس، غذا هایی را بخورید که باعث کاهش پیشرفت شما شود. در این مطلب از احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) می خواهیم بدترین و بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات را به شما معرفی کنیم.

یکی از بدترین مضرات اعتیاد چیست؟

مایکل فیور، مدیر مرکز تحقیقات و مداخلات دخانیات در دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین در مدیسون، می گوید: «هر فرد سیگاری به شما می گوید که سیگار کشیدن توانایی چشایی و بویایی را کاهش می دهد.»

دکتر فیور می گوید: «یک دود، ترکیبی سمی از حدود 7000 ماده شیمیایی را آزاد می کند که برخی از آن ها می توانند به گیرنده های عصبی در دهان شما آسیب برساند و توانایی چشایی شما را مختل کند. خبر خوب این است که این آسیب همیشه دائمی نیست. بر اساس مطالعه ای که در سال 2017 در مجله بیماری های ناشی از اعتیاد به دخانیات منتشر شد، ظرف دو هفته پس از ترک، متوجه خواهید شد که چگونه می توانید طعم ها و رایحه ها را تازه بچشید.» برای مطالعه نتایج ترک پس از یک ماه و یک سال، مقاله مربوط به فواید ترک اعتیاد پس از یک سال را بخوانید.

در عین حال وقتی سعی می کنید ترک کنید، آنچه می خورید می تواند به شما در ادامه مسیر کمک کند. در حالی که برخی غذا ها از رژیم های رسمی حذف نشده است، برخی از غذا ها می توانند شانس شما را برای ترک دائمی اعتیاد به مواد مخدر کمتر کنند.  همچنین برخی دیگر ترک اعتیاد را ساده تر می کنند. در ادامه، بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات را به شما معرفی می کنیم:

معرفی بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به مواد مخدر

در ادامه، به معرفی چند مورد از بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد می پردازیم. اولین غذای مفید، شیر است!

1. شیر را فراموش نکنید!

شیر برای ترک اعتیاد
شیر برای ترک اعتیاد

اگر احساس می کنید هوس مصرف مواد می کنید، به جای یک نخ سیگار، یک لیوان شیر بنوشید. در تحقیقی که در سال 2007 در مجله Nicotine & Tobacco Research منتشر شد، محققان از گروهی از 209 نفر سیگاری پرسیدند که کدام غذاها با طعم سیگار تداخل دارند تا بیشتر یا کمتر خوش طعم شوند. در رتبه بالای لیست، محصولات لبنی قرار داشتند.

2. میوه ها و سبزیجات از بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات

میوه و سیزیجات برا ترک اعتیاد
میوه و سیزیجات برا ترک اعتیاد

بر اساس مطالعه ای که در سال 2013 در مجله Nicotine & Tobacco Research منتشر شد، کسانی که بیشتر میوه و سبزیجات مصرف می کردند، در مقایسه با افرادی که سیگار می کشیدند، حداقل 30 روز بدون سیگار می توانستند تحمل کنند! تحقیقات قبلی نشان می دهد که خوردن محصولاتی مانند لبنیات طعم سیگار را بدتر می کند.

3. پاپ کورن یا ذرت بوداده برای ترک فوق العاده است!

هنگام ترک اعتیاد به دخانیات، ممکن است تمایل به خوردن میان وعده را دائماً احساس کنید. عمدتا به این دلیل که دیگر نمی توانید دست و دهان خود را با مواد مخدر مشغول کنید! انجمن سلامتی قلب و عروق آمریکا (AHA) پیشنهاد می کند که اگر اشتهای شما زیاد شده یا احساس می کنید نمی توانید خوردن غذا را متوقف کنید، پاپ کورن بخورید. این کار نه تنها شما را مشغول می کند، بلکه می تواند به شما در احساس سیری کمک کرده و میل شما به مصرف مواد مخدر را کاهش دهد. پنج فنجان ذرت بوداده حاوی 150 کالری است، اما خوردن آن کمی طول می کشد.

4. انگور منجمد

AHA همچنین اشاره می کند که ممکن است بعد از ترک اعتیاد، هوس خوردن شیرینی کنید و پاسخ به این هوس ها چیز خوبی است؛ زیرا می تواند شما را از مصرف دوباره دخانیات باز دارد. البته، این بدان معنا نیست که مرتباً دستتان را در یک ظرف شکلات و خامه فرو کنید!

احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران) توصیه می کند به جای خوردن دسرهای فرآوری شده، انگور منجمد بخورید. شیرینی آن به کاهش میل به شکر کمک می کند و چون منجمد است، خوردن آن بیشتر از میوه های تازه طول می کشد.

5. چوب دارچین

در نظر داشته باشید که ما پیشنهاد نمی کنیم که شروع به خرد کردن چوب دارچین کنید اما برخی از مردم می گویند که این ادویه می تواند به جلوگیری از مصرف دخانیات کمک کند. فیوره می گوید: «مکیدن چوب دارچین طعم خوبی را بدون کالری ارائه می دهد. این چوب چیزی را ارائه می دهد که می توانید آن را بجوید و با دستان خود بازی کنید! در حالی که چوب هویج و کرفس ممکن است شکل مشابهی داشته باشند، اما طعم مشابه دارچین را ندارند.» پس می توان دارچین را هم یکی از بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات دانست.

6. غذای مورد علاقه شما

با ترک اعتیاد، طعم و بافت غذا طعم بسیار بهتری خواهد داشت. فیوره می گوید: «سیگاری های سابق می گویند که من از بو و طعم فوق العاده اطرافم استفاده نمی کردم. در این زمان، برای لمس مجدد غذایی که قبل از شروع سیگار کشیدن آن را دوست داشتید، آن را بخورید. چه یک تکه کیک هویج و چه یک وعده قورمه سبزی! سعی کنید از غذا لذت ببرید و در عین حال حس تازگی آن را لمس کنید.

7. لوبیا یکی دیگر از بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد

ترک اعتیاد اغلب با افزایش وزن همراه است و شما واقعاً باید مراقب رژیم خود باشید. دلیل این امر این است که ممکن است متوجه شوید که غذا را جایگزین دخانیات می کنید و دست و دهان خود را مشغول نگه می دارید. علاوه بر این، ممکن است به تأثیرات نیکوتین در کاهش اشتها و افزایش متابولیسم عادت کرده باشید. فیور توضیح می دهد: «این دو عامل باعث می شود که افراد هنگام مصرف مواد مخدر، در مقایسه با زمان ترک، وزن کمتری داشته باشند.»

اگر تصور افزایش چند کیلوگرم وزن دلسرد کننده است، لوبیای پر فیبر را به رژیم خود اضافه کنید. مطالعه ای که در سال 2015 در مجله Annals of Internal Medicine منتشر شد، نشان داد افرادی که فقط یک تغییر در رژیم غذایی خود ایجاد کرده اند، در طول یک ماه تقریباً 5 کیلو وزن کم کرده اند. این ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که شما برای حفظ وزن سالم در زندگی بعد از ترک اعتیاد نیاز دارید. سایر غذا های سرشار از فیبر عبارت اند از کنگر فرنگی، کلم بروکلی، تمشک و جو دوسر.

معرفی بدترین غذا ها برای ترک اعتیاد به مواد مخدر

1. قهوه، چای غلیظ و کافئین زیاد

کافئین برا ترک اعتیاد
کافئین برا ترک اعتیاد

 

برخلاف شیر، قهوه و چای و مواد مخدر اغلب دست به یکی می کنند! فیوره می گوید: «وقتی از مردم می پرسیم که ترک سیگار در چه حالتی مشکل است، یکی از رایج ترین پاسخ ها این است که من هنگام خوردن قهوه نمی توانم سیگار را ترک کنم! وقتی این اتفاق می افتد، این عادت تقریباً خودکار می شود؛ یعنی نوشیدن یک قهوه مساوی با سیگار کشیدن است.

به علاوه، کافئین ممکن است باعث افزایش اثرات محرک مواد مخدر شود. این دلیل دیگری است که باعث می شود قهوه میل شدید شما را برانگیزد. اگر می خواهید ترک کنید، احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد شهرری) توصیه می کند که برای یک یا دو هفته به سمت چای رقیق بروید تا ارتباط بین سیگار کشیدن و مصرف قهوه صبحگاهی شما قطع شود.

2. الکل

10 تا از بدترین و بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات
10 تا از بدترین و بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد به دخانیات

مردم اغلب هنگام نوشیدن آبجو، شراب یا نوشیدنی های مخلوط را بهمراه سیگار مصرف می کنند؛ هر ترکیبی از دخانیات، اثر مواد دیگر را تقویت می کند. فیوره می گوید: «این چیزها بسیار به هم مرتبط هستند ، مردم حتی مجبور نیستند هنگام نوشیدن آبجو به فکر کشیدن سیگار باشند. این مصرف سیگار خودکار اتفاق می افتد!.»

به گفته احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران)، در اولین ماه ترک اعتیاد خود، از مشروبات الکلی خودداری کنید. پس از آن ، خود را به نوشیدن آبو آبمیوه محدود کنید. رفته رفته می بینید که بدون نوشیدن یک نوشیدنی هم می توان روز ها را سپری کرد!

در این مقاله می توانید درباره ” الکل ” کامل تر مطالعه نمایید .

3. غذا های کم کالری

اگر چه باید مراقب میزان کالری دریافتی خود باشید، اما تکیه بر غذاهای کم کالری یا رژیمی می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. مطالعه ای که در سال 2005 در Psychopharmacology منتشر شد، نشان داد افرادی که رژیم غذایی خود را 700 کالری در روز کاهش می دهند، 8 درصد بیشتر از کسانی که کالری دریافتی خود را کاهش نمی دهند، سیگار می کشند.

ممکن است برای جلوگیری از هرگونه افزایش وزن، داشتن رژیم های سنگین وسوسه انگیز باشد، اما این کار ممکن است مانع تلاش شما برای ترک اعتیاد شود. علاوه بر این، برنامه های غذایی سالم (مانند رژیم مدیترانه ای ، بر اساس مطالعه سال 2016 در مجله The Lancet) وجود دارد که شما را به وزن ایده آل خود می رساند.

جمع بندی و سخن آخر معرفی بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد

در این مقاله در احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران)، بهترین غذا ها برای ترک اعتیاد را به شما معرفی کردیم. علاوه بر این، 3 مورد از بدترین غذا ها را هم به شما نشان دادیم که سمت آن ها نروید! اگر نیاز به مشاوره رایگان برای درمان و ترک دائمی مواد مخدر دارید، متخصصین ما با سابقه چند ساله حرفه ای کنار شما هستند. همین الان تماس بگیرید و وقت مشاوره رایگان رزرو کنید.

تماس با ما

راه های تماس با ما

دوستان عزیزی که تمایل به برقراری ارتباط با ما را دارند ، میتوانید از راه های زیر با ما در تماس باشید :

چت آنلاین
تماس با ما (ثبت نام در کمپ)
شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه (اینستاگرام)

اگر عزیزی را می شناسید که به اعتیاد به دخانیات اعتیاد دارد، این مطلب را برای او بفرستید. باشد که هرچه زودتر، ریشه اعتیاد را از جامعه خود برکنیم.

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
تحقیقیات جالب روی تاثیر اعتیاد بر افسردگی در افراد
مقاله بعدی
همه چیز درباره ترک متادون و راه های آن
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: بدترین غدا برای ترک اعتیاد, بهترین غذا برای ترک اعتیاد, مواد غذایی برای ترک اعتیاد

پست های مرتبط :

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.