پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

اکستازی چیست؟

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/10/29 – توسط : MHA007

اکستازی چیست؟

اثرات بلند مدت مصرف اکستازی
اثرات بلند مدت مصرف اکستازی

مقدمه ای برای تعریف اکستازی چیست ؟ – استفاده از قرص های روانگردان در سال های اخیر افزایش چشمگیری داشته است. با در نظر گرفتن عوامل دیگر، این عدد حاکی از پیامی نه چندان خوشایند برای جامعه جوان ایران است: دگرگونی محتوا، روش و شکل اعتیاد و افزایش سود سالانه برای قاچاقچیان این قرص‌های مخرب.
در کشور ما اگرچه آمار دقیقی از تعداد مصرف کنندگان قرص های روانگردان و میزان واردات و فروش آن وجود ندارد و اطلاعات منتشر شده تقریبی و بر اساس حدس و گمان است، اما اطلاعات جمع آوری شده از برخی بیمارستان های کشور با توجه به افزایش تعداد مراجعه کنندگان به اورژانس بیمارستان ها در شب به دلیل آسیب به بافت مغز، کلیه، کبد، عدم تعادل و فراموشی می تواند شاهد افزایش مصرف کنندگان اکستازی در بین جوانان باشد.

با وجود این هنوز به جایی نرسیده ایم که نتوان از افزایش مصرف آن پرهیز کرد. مراکز درمانی زیادی در تهران برای خدمات مشاوره و درمان اعتیاد به این افراد از انواع قرص ها وجود دارد، تنها چیزی که نیاز دارید اراده شماست. مشاوران و پزشکان کلینیک ترک اعتیاد احیاء تازه به عنوان بهترین کمپ ترک اعتیاد تهران آماده ارائه خدمات مشاوره و درمان اعتیاد به اکستازی برای شما عزیزان می باشند.

روش مصرف اکستازی
روش مصرف اکستازی

اکس چیست؟

قرص های اکس ترکیب جدیدی نیستند. برای اولین بار در سال 1912 یک شرکت داروسازی آلمانی به نام مرک این ماده را با هدف ساخت ترکیباتی برای کنترل و مهار اشتها در افراد چاق تولید کرد. اما به دلیل عوارضی که ایجاد کرد تا پایان دهه 1970 کنار گذاشته شد و استفاده از آن به تعویق افتاد. در این زمان روانشناسان و روانپزشکان داروی MDMA را به عنوان داروی مناسب برای درمان اختلالات روانی و عاطفی معرفی کردند که باز هم ممنوع شد. در دهه 1980، این محصول از انبارهای کارخانه خارج شد و توسط مشتریان خیابانی آنها مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 1985، دولت ایالات متحده استفاده از این ترکیب را ممنوع کرد و مطالعات روی حیوانات آزمایشگاهی در سال 1986 اثرات مخرب قرص اکس را بر سیستم عصبی نشان داد. اما همچنان این ماده در مهمانی های شبانه به عنوان نوع جدیدی از مواد مخدر استفاده می شد. Pure X یک پودر سفید است که از کریستال های کوچک تشکیل شده است. از این پودر می توانید بوی کپک را حس کنید. در صورت وجود ناخالصی، اکس در رنگ های قرمز و قهوه ای دیده می شود.

ماده ای مصنوعی است و از گیاهانی مانند حشیش، نیکوتین یا تریاک به دست نمی آید، بلکه یک ماده شیمیایی است که به طور غیرقانونی در آزمایشگاه تولید می شود. سازندگان این قرص مواد شیمیایی مختلفی از جمله کافئین، دکسترومتورفان (شربت سرفه)، آمفتامین و حتی کوکائین را به آن اضافه می کنند. بنابراین درجه خلوص قرص های ایکس همیشه مورد سوال است.

این آزمایشگاه ها بیشتر در غرب اروپا به خصوص در کشورهایی مانند هلند و بلژیک قرار دارند. در ایالات متحده چندین آزمایشگاه در این زمینه فعالیت می کنند. اخیراً سندیکای اسرائیلی بازار این ماده را در اختیار گرفته است و منبع اصلی توزیع قرص در بسیاری از کشورها به حساب می آید.

اکس چگونه درست می شود؟

نام علمی اکستازی “Methyl Dioxymet Amphetamine” یا MDMA است که یک ماده روانگردان با ساختار شیمیایی مشابه آمفتامین و ترکیبات توهم زا است و به صورت مصنوعی ساخته می شود. این ماده با نام هایی مانند ایکس، اکستازی، اکستازی، ایکس تی سی، آدم و قرص های شادی در بین جوانان شناخته می شود.

معرفی انواع اکستازی

بعد از مصرف اکستازی چه اتفاقی میافتد؟
بعد از مصرف اکستازی چه اتفاقی میافتد؟

این ماده به صورت قرص، کپسول، پودر استنشاقی و چسب های پوستی موجود است. این تبلت ها شکل، رنگ، نام و جلوه های مختلفی دارند و با نام هایی مانند فراری، میتسوبیشی، شادی، گشنیز، هپی، کراس، تویوتا، سان، مرسدس بنز، موتورولا، دلار، کراس و … شناخته می شوند. رنگ های آن متنوع است و در رنگ های نخودی سبز، آبی، قرمز، بنفش دیده می شود. این نوع قرص ها بسته به نوع و جنسیت با قیمت های متفاوتی خرید و فروش می شوند. در ایران این قرص ها به دو نوع E و X معروف هستند و طبق تحقیقات انجام شده نوع E در بین جوانان ایرانی بیشتر دیده می شود.

درباره “ال اس دی” بیشتر بدانید.

مقدار MDMA در هر قرص از 9 تا 117 میلی گرم متغیر است. قرص های موجود در بازار حاوی مقدار کمی MDMA و درصد زیادی ناخالصی هستند. کافئین، افدرین (محرک)، PMA (فعال کننده سیستم عصبی)، DXM، MDA (ترکیب کشنده) و Speed ​​Pcp از جمله محرک هایی هستند که به عنوان ناخالصی به قرص های اکستازی اضافه می شوند.

روش مصرف اکستازی

اکستازی معمولاً به شکل قرص یا کپسول است که به صورت خوراکی مصرف می شود. این قرص در رنگ ها یا اشکال مختلف در بازار دیده می شود. این ماده ممکن است به صورت پودر نیز در دسترس افراد قرار گیرد که گاهی اوقات می توان آن را خرخر کرد یا به ندرت دود یا دود کرد، اما تزریق این ماده بسیار نادر است.

اکستازی معمولاً در مهمانی‌های شبانه بین جوانان توزیع و مصرف می‌شود که به آن‌ها «ریو»، «پارتی مازاد» یا «کنسرت راک» می‌گویند و شرکت‌کنندگان ساعت‌ها با صدای موسیقی الکترونیک و رقص نور می‌رقصند.

اغلب با مواد دیگری مانند کوکائین، ال اس دی، شیشه، حشیش یا هرویین مصرف می شود. بنابراین فردی که از این ماده استفاده می کند یا فردی که به طور منظم در محیط هایی که اکستازی استفاده می شود، به شدت در معرض مواد دیگر قرار می گیرد و خطر سوءمصرف مواد مخدر را افزایش می دهد. لازم به ذکر است که این ماده به ندرت همراه با الکل و مشروبات الکلی مصرف می شود، زیرا اعتقاد بر این است که الکل اثرات قرص را کاهش می دهد.

تقریبا اکستازی چه مدت در بدن فرد باقی می‌ماند؟

قرص اکس
قرص اکس

به راحتی سنتز می شود و به سرعت به مغز می رسد و اثرات خود را اعمال می کند. اثرات این قرص بین 20 تا 90 دقیقه پس از مصرف ظاهر می شود و به مدت دو تا سه ساعت در همان حد باقی می ماند و سپس می ریزد.

فردی که این مواد را مصرف می کند، خلق و خوی خوب، افزایش اعتماد به نفس و گرایش به این نوع محرک ها را تجربه می کند، اما پس از چند بار مصرف، همه این حالات جای خود را به مشکلات روحی و مغزی می دهد. حتی یکبار مصرف این قرص ها می تواند باعث مسمومیت و ناراحتی فرد شود و خطر مرگ ناگهانی و ایست قلبی را افزایش دهد. این اثرات می تواند از 3 تا 24 ساعت طول بکشد، اما پس از آن دوباره میل شدید به مصرف این ماده ایجاد می شود.

بعد از مصرف اکستازی چه اتفاقی میافتد؟

بسیار سریع از دستگاه گوارش فرد جذب خون می شود و به مغز فرد می رسد و اثرات خود را اعمال می کند، بنابراین استفاده از پودر آن به صورت استنشاقی یا تزریقی بسیار نادر است. این اثرات شامل افزایش شدید در رفاه، افزایش انرژی، میل به ارتباط با دیگران، افزایش هوشیاری و درک موسیقی، افزایش حس بویایی و چشایی، احساس سبکی و میل به دیگران را در آغوش بگیرید و ببوسید

این افراد به دلیل انرژی بیش از حد تمایل به رقصیدن طولانی مدت دارند. از دیگر عوارض آن می توان به کاهش اشتها، تاری دید و گشاد شدن مردمک چشم اشاره کرد که آنها را مجبور به استفاده از عینک آفتابی در شب با وجود نور کم مهمانی ها می کند. برخی نیز از قفل شدن دندان ها یا حرکات غیرارادی فک رنج می برند و این حرکات غیرطبیعی فک تا ساعت ها ادامه دارد و افراد برای جلوگیری از این حالت مجبورند آدامس بجوند.

فراوانی مصرف
درجه خلوص ماده.
وضعیت روحی و جسمی یک فرد.
انگیزه و مکان.
مصرف کنندگان اکستازی در چند ساعت اول احساس “بالا” بودن می کنند و ممکن است ساعت ها سر و صدا و پاکوبی کنند و رفتار عجیبی داشته باشند. برخی از مصرف کنندگان اکستازی در هر پنج حواس خود، از جمله حس لامسه، تحریفاتی دارند و درک آنها از زمان و مکان نیز ممکن است تغییر کند.

استفاده از عینک دودی در یک مهمانی پس از مصرف اکستازی

فراموش نکنید که اکستازی یا اکس یک داروی روانگردان قوی است و مصرف آن عوارض روحی و روانی شدیدی برای مصرف کننده دارد، به همین دلیل توصیه می کنیم برای رهایی از شر اکستازی به مرکز ترک اعتیاد احیاء تازه مراجعه کنید تا تمامی مراحل درمان انجام شود. زیر نظر مشاوران روانپزشکی و روانشناسی بدون عارضه قابل انجام است.

همچنین به فرد احساس بیشتری از محیط اطراف می دهد، مانند تقویت صداها و رنگ ها. برخی افراد احساس سرخوشی زیادی دارند و گاهی این سرخوشی با انواع توهم همراه است. اما احساسات ناشی از مصرف اکس همیشه مثبت نیست، به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است در حال حاضر واقعا احساس بیماری کنند و دست ها و پاهایشان سفت شده و فک آنها قفل شده باشد، در حالی که احساس تشنگی و خواب آلودگی شدید دارند. آنها از افسردگی یا پارانویا رنج می برند.

تحقیقیات جالب روی تاثیر اعتیاد بر افسردگی در افراد

گاهی اوقات پس از مصرف X، فرد بسیار مضطرب و بی قراری می کند. تعریق و لرز نیز در میان مصرف کنندگان شایع است و غش و سرگیجه از دیگر عوارض اولیه اکستازی است.

از آنجایی که مصرف X احساس نیاز به آب و تشنگی را در فرد کاهش می دهد، گاهی اوقات فعالیت شدید یا رقص های طولانی که در محیط های گرم انجام می شود باعث کم آبی شدید بدن و کم آبی سلول ها می شود. از طرفی اکس بر تنظیم دمای بدن تأثیر می گذارد و می تواند باعث تب شدید در فرد شود. در این صورت خطر مشکلات جدی قلبی عروقی، تشنج و نارسایی کبد و کلیه افزایش می یابد. مرگ و میر ناشی از چنین عوارضی در مهمانی ها و جشنواره های جوانان نیز گزارش شده است.

اثرات کوتاه مدت اکستازی

اکستازی چیست؟
اکستازی چیست؟

اثرات کوتاه مدت اکس بر روی کاربران معمولاً 20 تا 30 دقیقه پس از مصرف ظاهر می شود و اگر با معده خالی مصرف شود، این اثرات سریعتر ظاهر می شوند، از جمله:

اثرات فیزیکی اکستازی

فردی که قرص X مصرف می کند، با احساس انرژی بالا، نیاز به خواب، غذا و آب کاهش می یابد. علاوه بر اثرات مطلوبی که اکس برای کاربران دارد، می توانند عوارض فیزیکی زیادی نیز داشته باشند. مشمول:

 • تنش عضلانی
 • ضعف و ضعف
 • دندان قروچه
 • حرکات غیر ارادی فک و قفل چانه
 • تهوع و استفراغ
 • تاری دید
 • حرکات سریع چشم
 • احساس سرما و لرز
 • تعریق
 • لرزیدن
 • دهان خشک
 • اختلالات حرکتی
 • سردرد و سرگیجه
 • غش کردن
 • افزایش ضربان قلب و فشار خون بالا که می تواند باعث حمله قلبی در فرد شود.

اثرات فیزیکی خارجی

سردرد و سرگیجه

این اثرات معمولا پس از 20 دقیقه مصرف شروع می شود و می تواند تا ساعت ها ادامه داشته باشد. برخی از افراد پس از مصرف X با خارش پوست یا جوش های آکنه مانند در قسمت های مختلف پوست مواجه می شوند که ممکن است هشداری برای اثرات طولانی مدت این ماده بر روی کبد باشد.

اثرات بلند مدت مصرف اکستازی

اثرات کوتاه مدت اکستازی
اثرات کوتاه مدت اکستازی

تحقیقات در مورد عوارض جانبی طولانی مدت اکستازی هنوز ادامه دارد. موسسه ملی سلامت روان، با مطالعه افرادی که مصرف اکستازی را متوقف کردند، دریافت که مغز این افراد در زمینه‌های مربوط به یادگیری، خواب و ادغام احساسات با آسیب مواجه است و این نتایج نشان می‌دهد که مصرف اکستازی می‌تواند نواحی مختلف را از بین ببرد. مغز در آینده باعث اختلالاتی مانند افسردگی، اضطراب، از دست دادن حافظه یا آلزایمر و سایر بیماری های عصبی روانی خواهد شد.

اثرات سوء مصرف این ماده به حدی خطرناک است که می تواند باعث پارانویا یا حملات هذیانی در فرد شود، عوارضی که می تواند برای همیشه در فرد باقی بماند و هرگز از بین نرود.

مثل سایر مواد اعتیاد آور، سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف می کند و آسیب پذیری بدن را در برابر بیماری های عفونی و ویروسی به شدت افزایش می دهد. علاوه بر این، اندام هایی که وظیفه دفع مواد سمی از بدن را بر عهده دارند مانند کلیه و کبد آسیب های جبران ناپذیری می بینند.

نتایج سایر مطالعات نشان می دهد که اکس ممکن است اثرات طولانی مدتی بر بخش هایی از مغز که مسئول تفکر و حافظه هستند داشته باشد. مطالعات حیوانی نشان داده است که تزریق اکس به مدت چهار روز به بدن حیوانات باعث آسیب مغزی می شود که اثر آن پس از شش یا هفت سال آشکار می شود.

علاوه بر این، این مطالعات نشان داده است که برخی از سلول های مغزی آسیب دیده پس از قطع مصرف اکستازی رشد می کنند و بازسازی می شوند، اما این رشد لزوما در همان ناحیه قبلی رخ نمی دهد، بلکه بیشتر و بیشتر در مکان دیگری رشد می کند که هرگز عملکرد قبلی خود را بازیابی نمی کند. . . رنگ شده

این وضعیت مانند بریدن شاخه درخت میوه در جای دیگری است. اگرچه این شاخه هنوز زنده و در حال رشد است، اما نمی تواند به اندازه درخت قبلی میوه بدهد. اگرچه هنوز هیچ مطالعه انسانی انجام نشده است، اما ممکن است هشداری در مورد اثرات مخرب طولانی مدت اکستازی بر مغز انسان باشد.

ترک اکستازی

برای ترک اکستازی بهترین راه مشورت کردن با یک متخصص اعتیاد می باشد ، کمپ ترک اعتیاد تهران (احیاء تازه) برای شما دوستان عزیز مشاورین رایگان ترک قرار داده است که به راحتی میتوانید با ما در تماس باشید و مشکل خود را در میان بگذارید.

راه های ارتباطی با کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه

ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد

اینستاگرام کمپ ترک اعتیاد تهران

شماره تماس کمپ ترک اعتیاد تهران

شماره تماس مدیریت و مشاوره (رنجبر)

09122687608

شماره تماس جهت هماهنگی و بستری

09358666564

5/5 - (1 امتیاز)
مقاله قبلی
مرفین چیست؟
مقاله بعدی
ترک تدریجی تریاک
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: اکستازی, قرص اکس

پست های مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.