پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

چگونه سیگار را ترک کنیم

folder_openترک اعتیاد, مقالات
comment1 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1401/03/29 – توسط : admin

چگونه سیگار را ترک کنیم

چگونه سیگار را ترک کنیم این سوال خیلی از شما عزیزان میتواند باشد که ما در این مقاله به صورت کامل و جامل به این موضوع پرداخته ایم پس با ما همراه باشید. سیگار کشیدن امروزه بسیار در بین افراد باب شده است و امری عادی در بین آن ها محسوب می شود. اکثر اشخاص از سنین پایین به کشیدن سیگار روی می آورند.

از سیگار برای پر کردن حفره و چاله های احساسی خود، برطرف نمودن کنجکاوی از طریق تبلیغات ارائه شده استفاده می کنند و اندک اندک به سیگار کشیدن عادت می کنند، به طوری که تبدیل یه یک کار روزمره برای آن ها می شود.

سیگار چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

نحوه استفاده سیگار به شکل دود کردن و یا به عبارتی تدخینی است. در واقع یک استوانه کاغذی است که درون آن شامل توتون های فراوان می باشد. این امر با مکش هوا یعنی دم بر روی بخش فیلتردار ته سیگار و بیرون دادن دود موجود از سوختن توتون از راه بازدم است.

ترک اعتیاد به سیگار
ترک اعتیاد به سیگار

علت آرامش درون سیگار چست؟

آرامش سیگار نوعی همگون سازی می باشد که به علت قرارگیری ماده شیمیایی نیکوتین که درون آن وجود دارد بر روی گیرنده های هورمون لذت در مغز اثر می گذارد. همچنین می توان گفت قرار گرفتن سیگار بین لب ها نوعی تحریک عاطفی مشابه دوران نوزادی است.

پژوهشگران به چنین تحریک عاطفی واکنش عصبی لب های نوزاد به پستان مادر و یا rooting reflex می گویند. “زیگموند فروید” تمام عمر خود را مشغول به مصرف دخانیات بوده است. وی بر این باور بود که احساسی که در دوران نوزادی و شیرخوارگی با مکیدن شیر از پستان مادر ناحیه دهانی وجود داشته اوج احساس لذت بود و اگر این لذت در دهان باقی بماند در آینده عامل اصلی و محرک قوی برای اعتیاد به مصرف دخانیات است.

همانطور که ذکر کردیم درون سیگار ماده شیمیایی به نام “نیکوتین” وجود دارد. نیکوتین ماده ای روانگردان است که همراه با دود کردن در سریع ترین مدت زمان به مغز نفوذ می کند و اثر خود را می گذارد. همچنین ظرفیت اکسیژن رسانی خون با این ماده کاهش می یابد.

معنای معروف کام گرفتن از سیگار چیست؟

کام گرفتن از سیگار به معنی تماس لب با سیگار و وارد کردن هوا از لای دندان ها و در نهایت ورود مواد دود شده سیگار به دهان می باشد.

هر کام گرفتن از سیگار می تواند به داخل ریه وارد شود و یا اینکه به صورت آنی از همان فضای دهان به بیرون فرستاده شود. به چنین عملی”پک زدن به سیگار” می گویند.

ترک سیگار

اصطلاح دو کام حبس چیست؟

در واقع دو کام حبس به معنی 2 بار پک زدن مداوم به سیگار بدون بیرون فرستادن دود سیگار می باشد. از همین رو چنین عملی امری بسیار خطرناک و جبران ناپذیر است. چرا که ریسک حمله قلبی با این امر بالا می رود. در نتیجه 2 کام حبس یک رفتار سهل انگارانه است که می تواند به شدت بر روی قلب فشار دوچندانی را وارد کند.

مزیت هایی که ترک سیگار به همراه دارد؟

سیگار به علت دارا بودن نیکوتین و همچنین با داشتن رادیکال ‌های آزاد خود می تواند به سلامت افراد آسیب فراوان وارد کند و سلامتی تمام بدن را تهدید کند.

حتی سیگار کشیدن بر روی ظاهر افراد تاثیر منفی بسیاری را دارد. نه ‌تنها بوی بدی که از خود به جای می‌گذارد، بلکه زرد کردن و پوسیدگی دندان ‌ها، از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، کاهش کیفیت پوست در طولانی مدت، بروز پیری زودرس از جمله عوارض سیگار در ظاهر افراد نیز هستند.

مهم‌ ترین و اصلی ترین تاثیر منفی سیگار در سلامتی اشخاص سیگاری، تاثیر آن در افزایش ابتلا به انواع سرطان هاست. از جمله مهم‌ ترین سرطان‌ هایی که سیگار کشیدن تاثیر در ابتلا به آن‌ ها را نیز دارد، می‌ توان سرطان پستان و سرطان تخمدان در خانم‌ ها، سرطان ریه، سرطان حنجره، سرطان مری، سرطان لب، سرطان سینوس، انواع سرطان های دستگاه گوارش و دیگر موارد را نام برد.

برای اطرافیان افراد سیگاری و کودکان، بیماری های تنفسی می تواند امری بسیار شایع باشد. خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی و سکته قلبی در افراد سیگاری بسیار بالاست. 2 مورد از اختلالات بینایی و شنوایی از جمله گلوکوم و آب مروارید در بین افراد سیگاری وجود دارد.

همچنین افراد سیگاری امکان دارد دچار اختلالات جنسی و ناباروری هم شوند که این امر تاثیر منفی بر زندگی مشترک و زناشویی چنین افرادی دارد.

بعد از اینکه سیگار کشیدن را ترک می کنید، عوامل خوب و مؤثر بسیار زیادی به سرعت در بدن شما روی می دهد. همچنین می توان از خطراتی که شما را تهدید می کند دوری کنید. با توجه به این موضوع، تنها در طول ۲۰ دقیقه سرعت ضربان قلب و فشار خون پایین می آید. در طول ۱۲ ساعت میزان گاز سمی مونوکسید کربن در بدن به حد عادی خود بر می گردد. در مدت زمان 1 الی 2 هفته وضعیت گردش خون هم بهبود می یابد و دیگر از آسیب های ناشی استعمال سیگار خبری نخواهد بود.

(تاثیر اعتیاد به دخانیات بر فشار خون بالا)

علائم ترک نیکوتین سیگار

 • اضطراب و استرس
 • تحریک پذیری . کج خلقی
 • سردردهای مدام
 • اختلالات خواب
 • خستگی و کوفتگی
 • گرسنگی

(بهترین روش برای ترک نیکوتین سیگار)

برترین مزیت های ترک سیگار

 • عملکرد ریه­ ها بهتر می­ شود و از سرفه های ناشی از دود سیگار در امان می باشید
 • طی چند ماه سرفه و تنگی نفس کاهش پیدا می کند و کم کم از بین می رود
 • تنها بعد از 20 دقیقه ترک سیگار ضربان قلب و فشار خون کاهش پیدا می کند
 • طی 12 ساعت پس از ترک سیگار مونوکسید کربن خون در بدن به حد طبیعی و حالت عادی خود می­ رسد
 • طی 2 الی 12 هفته گردش خون بهبود پیدا می کند

مضرات و عوارض استعمال دخانیات سیگار چیست

تاثیر مستقیم و نامناسب بر ظاهر افراد می گذارد از جمله :

 • پروتئین هایی که به پوست قابلیت ارجاعی می­ دهند نیز از بین می روند
 • استعمال دخانیات خطر دچار شدن به بیماری پسوریازیس را بیشتر می کند
 • بوی ناخوشایند آن از بدن و لباس ها بر محیط خانه اثر می گذارد
 • دخانیات از جمله سیگار موجب زردی دندان ها و بوی بد دهان نیز می ­شود

(10 زیان مصرف دخانیات)

ابتلا به انواع سرطان ها و مرگ و میرهای ناشی از کشیدن سیگار

 • استعمال دخانیات بیش از 20 نوع سرطان را به همراه دارد
 • در دود سیگار حداقل 70 ماده شیمیایی سرطان زا وجود دارد که این افراد باید این موضوع را مد نظر قرار دهند
 • افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان خون هم می باشند
 • خطر ابتلا به سرطان پستان در میان زنان سیگاری بالا می رود
 • انواع سیگارهای بدون دود موجب ابتلا به سرطان های دهان، سرطان لب و حنجره و … می شود
 • سرطان حفره های سینوس بینی، تخمدان و … از جمله این بیماری ها هستند

در خطر افتادن کودکان افراد سیگاری

 • سیگار الکترونیکی هم علاوه بر سلامتی، امنیت کودکان را نیز تهدید می ­کند
 • احتمال خورده شدن مایعات توسط کودکان هم وجود دارد.
 • گاهی باعث نشت شده که موجب آتش سوزی و انفجار می شود. در این شرایط صدمات جبران ناپذیری از آن ها پدید می آید
 • نیکوتین موجود در سیگارهای الکترونیکی یک داروی بسیار اعتیاد آور است که می تواند به مغز در حال رشد کودکان آسیب بسیار بد و مخربی را به جای بگذارد
 • کودکان افراد سیگاری به مرور در معرض دود سیگار قرار می گیرند و در نهایت منجر به کاهش عملکرد ریه و یا التهاب مجاری تنفسی کودکان آن ها می شود
 • این کودکان در معرض ابتلا به آسم قرار می گیرند و اختلالات تنفسی در بزرگسالی همراه آن ها باقی می ماند

(4 نکته درباره سیگار های الکترونیکی)

آلودگی های زیست محیطی با سیگار

چگونه سیگار ترک کنیم
چگونه سیگار ترک کنیم

دخانیات موجب آلودگی محیط زیست هم می شود. زیرا ته سیگار از متداول ترین وسیله های زباله ای در محیط پیرامون می باشد که در کناره های آب در سراسر جهان پیدا می شود. مواد خطرناکی که در ته سیگار شناسایی شده عبارتند از آرسنیک، سرب، نیکوتین و …

مشکلات جنسی در افراد سیگاری

 • افراد سیگاری ناباروری را هم امکان دارد تجربه کنند که این موضوع در زندگی زناشویی افراد تاثیر بسزایی دارد
 • موجب تغییر شکل اسپرم شده و تحرک آن در مردان را تا حدی کاهش می دهد
 • سیگار کشیدن جریان خون در آلت تناسلی را محصور می کند. در نهایت در نعوذ اختلالی را وارد می کند

(مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد)

بیماری های قلبی

تنها چند نخ سیگار در روز و یا قرار گرفتن در معرض دود آن که اطرافیان افراد سیگاری در دسترس آن هستند، خطر بیماری قلبی را افزایش می دهد. همانطور که گفتیم مصرف دخانیات تا 2 برابر سبب افزایش خطر سکته مغزی نیز می شود.

دود موجود تنباکو در سیگار سبب جمع شدن پلاک ها و ایجاد لخته های خون هم می ­شود که جریان خون را می تواند محدود می کند و خطرات و حملات مغزی و قلبی را افزایش دهد.

(نیکوتین در آزمایش خون)

آسیب به تمام اعضای بدن این مورد از افراد

سیگار کشیدن می تواند بیماری آلزایمر را افزایش دهد. که یکی از رایج ترین و شایع ترین نوع انحلال و از بین رفتن عقل می باشد. در واقع می توان گفت حداقل 14% آلزایمری ها مربوط به استعمال سیگار است.

بیماری التهابی ریشه دار از جمله استخوان فک و لثه را هم در بر دارد که در نهایت این بیماری می تواند دندان ها را از بین ببرد.

(32 ضرر دخانیات و سیگار)

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

چگونه سیگار را ترک کنیم
چگونه سیگار را ترک کنیم

سیگار نه تنها فوایدی ندارد، بلکه عارضه و تاثیرات مرمت ناپذیر یا به عبارتی جبران ناپذیر را به همراه دارد. با وجود موادهای خطرناک درون سیگار، سلامتی افراد سیگاری و علاوه بر آن سلامتی اطرافیان به خصوص کودکان در معرض خطر قرار دارد.

در این مقاله معایب و بیماری هایی که استعمال سیگار را به دنبال دارد، مورد بررسی قرار دادیم. پس بهتر است همین حالا و هرچه سریع تر این عامل سمی و خطرناک را ترک کنید.

ترک سیگار

دوستان عزیز برای ترک سیگار بهتر است همین امروز یک قدم بزرگ به سمت ترک اعتیاد به سیگار بردارید . کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه با داشتن مشاورین حرفه ای در این زمینه میتوانند بسیار به شما عزیزان کمک کنند. برای ارتباط با مشاورین ما میتوانید یکی از راه های زیر را طی نمایید.

درباره کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه یکی از بهترین کمپ های حال حاضر در تهران و اطراف تهران مثل  (کهریزک ، رباط کریم ، پرند ، پیشوا ، جنوب تهران ،  ورامین ، پاکدشت ، شهرری ، قرچک) می باشد . شما دوستان عزیز میتوانید با رفتن به صفحه “ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد” یک قدم بزرگ برای ترک اعتیاد به حشیش و یا سایر مواد های مخدر خود و یا دوستان و نزدیکان خود بردارید .

کمپ ترک اعتیاد پاکدشت

سم زدایی بدن

کمپ ترک اعتیاد در تهران

شماره تماس کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه

چت آنلاین

ثبت نام در کمپ ترک اعتیاد

شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد (اینستاگرام کمپ)

شماره تماس مستقیم مدیریت ، آقای رنجبر :

tel: 09122687608

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
ترک حشیش
مقاله بعدی
بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: ترک اعتیاد به سیگار, ترک سیگار, چگونه سیگار را ترک کنیم, سیگار

پست های مرتبط :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.