پشتیبانی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه
پاسخگوی همه سوالات شما عزیزان هستیم.

09358666564 09122687608

4 باور نادرست درباره قلیون + فیلم

folder_openمقالات
comment1 دیدگاه

تاریخ بروز رسانی : 1402/03/14 – توسط : MHA007

4 باور نادرست درباره قلیون
4 باور نادرست درباره قلیون

4 باور نادرست درباره قلیون

یک حقیقت تلخ و باور نکردی اما واقعی را میخواهم در اولین خط به دوستان بگویم ، آیا میدانستید تا شما به نقطه پایان این سطر برسید ، دخانیات جان یک نفر را در دنیا گرفته است ؟!

در هر 6 ثانیه در دنیا ، یک نفر به خاطر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهد . عده ای هستند که مصرف مواد مخدر را عامل پیشگیری از مرگ و میر میدانند ، اما امروزه مصرف سیگار و قلیون در نوجوانان و جوانان کشور بسیار زیاد و نگران کننده می باشد .

در این مقاله میتوانید درباره “6 راه کمک به ترک اعتیاد نوجوانان” را مطالعه نمایید .

به گفته معاونت محترم وزارت بهداشت ، رشد سریع و روزافزون مصرف قلیون که میزان دود ورودی هر پک از آن برابری میکند با کشیدن 100 پک از سیگار و هر وعده کامل آن به صورت تخمینی برابر است با 100 تا 200 نخ سیگار کامل است . این موارد امروزه بسیار نگران کننده می باشد ، ما در ادامه به شناحت 4 باور نادرست درباره مصرف قلیون میپردازیم .

به علت وجود عبور آب از قلیون ، سموم آن گرفته می شود

دقیقا برعکس این می باشد !! آن آبی که در شیشه قلیون وجود دارد ، نه تنها سموم تنباکو را نمی گیرد ، بلکه باعث چسبندگی و رسوب مواد زاید در دستگاه تنفسی بدن می شود و زمینه عوامل بیماری زا را فراهم میکند تا در ریه هایمان رسوب کنند . در واقع می شود گفت که عبور ترکیبات سمی از درون آب به مراتب مخرب تر است از خشک بودن آن ها .

خطر یک وعده قلیون از کشیدن یک پاکت سیگار کمتر می باشد

قلیون
قلیون

این موضوع به هیچ وجع اغرار کننده نیست ، این را به شما ثابت خواهیم کرد !!! معمولا یک فرد سیگاری  چیزی بین 8 تا 12 پک به یک نخ سیگار می زند که هر پک برابر است با حجمی معادل 75 تا 40 میلی لیتر دود و در بین 5 تا 7 دقیقه استعمال یک نخ سیگار چیزی حدود 500 تا 600 میلی لیتر دودی که وارد ریه های فرد می شود .

این در برابر قلیونی قرار میگیرد که مصرف یک وعده آن چیزی حدود 80 تا 20 دقیقه طول می کشد و حدود 200 تا 50 پک به قلیون زده می شود که تخمین زده می شود در هر پک از قلیون حدود 150 تا 1000 میلی لیتر دود وارد ریه های انسان می شود.

هر وعده از کشیدن قلیون حدود یک ساعت به طول می انجامد و با هرپک آن چیزی نزیک به یک لیتر دود وارد ریه فرد می شود . این دود به همراه عوامل بیماری زای دود سیگار ، مونوکسید کربن و عوامل شیمیایی بسیار خطرناک ناشی از سوختن ذغال هم به آن اضافه می شود .  این گفته که میگویند خطر یک ساعت مصرف قلیون از کشیدن یک پاکت سیگار بیشتر است ، نه یک گفته به شوخی و الکی است ، نه یک مبالغه … مخصوصا قلیون های میوه ای و جوان پسند !!! این توتون های مد روز ، به جز بدی هایی که یک تنباکو دارد و در بالا به آن اشاره کردیم ، چندین بدی دیگری نیز هم به همراه خود دارد .

ما در ادامه به شناخت چند تا از بدی های تنباکوهای میوه ای میپردازیم :

مواد های افزودنی ای که کاره آن ها تامین بو و طعم میوه است در ترکیبات این نوع تنباکوها استفاده می شود . آن ها به دلیل استفاده از صد ها مواد مضر و شیمیایی و ده ها موادی که عامل سرطان است از جمله : ترکیبات معطر و حلقوی ، بنزن ، سموم حشره کش و فلزات سنگین میتوانند شما را برای تشدید سرطان آماده بکنند (البته دور از جون) . این مواد باعث ایجاد انواع بیماری های کشنده و حساسیت های تنفسی و پوستی فردی می شود . در بسیاری از افراد، قلیون باعث پیدایش علائم آسم خفته در بیماران شده است و بیماری خاموش آن ها را شعله ور میسازد.

مقایسه قلیون و سیگار

در بحث چالش انگیز مقایسه قلیون با سیگار ، طبق براورد سازمان جهانی بهداشت اگر چه مصرف قلیون چیزی معادل بر 100 تا 200 نخ سیگار که حدود 10 پاکت سیکار می باشد ، ولی به منظور این نیست که نشان دهد سیگار کم ضرر تر از قلیان است ! بلکه هدف از این مقایسه ، عوض کردن باور های عموم مردم بر این که چون قلیون از آب میگذرد ، کم ضرر تر است می پردازد . اصلا هیچ نوع ماده و دخانیاتی کم ضرر تر و یا بی ضرر تری وجود ندارد و این مواد دخانی برای فرد مصرف کننده و افراد خانواده و اطرافیان وی زیان آور می باشد و توصیه همه متخصصان اعتیاد این است که هرگونه مواد دخانی را به طور مطلق قطع نمایید .

همنشینی با قلیونی ها ، هیچ ضرری ندارد

ذغال قلیون
ذغال قلیون

این باور نیز بسیار غلط می باشد ، زیرا شما هم در خطرید ، دود به دست آمده از شخص دیگر ، همراه با تنباکو و دود مواد سوختی می باشد و خطر جدی ای برای اطرافیانی که در معرض دود قرار میگیرند به حساب می آید . یک وعده حدود یک ساعته باعث تنفس دودی هم اندازه 100 و یا 200 نخ سیگار برای فرد مصرف کننده و بین 5 تا 10 نخ برای اطرافیان به حساب می آید .

موادی که باهاش برای سوزاندن تنباکو استفاده می شود ، مثل زغال چوب و یا چوب نیم سوز نیز خطرات ضد سلامتی را افزایش می دهند ، زیرا این مواد در صورت شعله وری و روشن شدن ، سموم مخصوص خودشان را آزاد میکنند که شامل مقادیر زیادی از فلزات سنگ ، مواد شیمیایی سرطان زا و مونوکسید کربن می باشند .عوارض قلیون دوسیب

توجه : اشتراک گذاری قطعه دهانی قلیون نیز باعث انتقال بیماری های واگیردار همانند سل ، زگیل وتپخال و یا هپاتیت می شود .

کمپ ترک قلیون
کمپ ترک قلیون

چرا بعضی از افراد که قلیون میکشند دچار این عوارض نمی شوند ؟

زیرا عوارضی که قلیون دارد ، دیر ظهور هستند و موارد منفی خود را دیر نشان می دهد .سمومی که داخل توتون و یا همان تنباکو وجود دارد ، حالتی تجمعی پیدا میکنند و وقتی که اندازه آن از یک حد مشخصی بیشتر شود ، باعث بروز مشکلات و اختلال در شیوه تنفسی  می شود و نتیجه آن به همراه انسداد مزمن ریوی و مدت سرطان ریه ، باعث ایجاد آسم هم می شود و برای جلوگیری از این بیماری ، نیاز به اقدامات درمانی جدی ای پیدا میکنید .

درباره کمپ ترک اعتیاد تهران (احیاء تازه)

 

 

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه واقع در تهران ، یکی از بهترین کمپ های جنوب تهران در منطقه شهرری می باشد که با داشتن کادر درمانی ویژه و دلسوز ، روند ترک اعتیاد شما را آسان میکند. همچنین کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه 3 راه ارتباطی راحت برای شما قرار داده است که بتوانید با مشاوران در ارتباط باشید که در زیر نام برده ایم :

چت آنلاین
تماس با ما (ثبت نام در کمپ)
شبکه مجازی کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه (اینستاگرام)

اگر ساکن شهر تهران، یا اطراف آن مثل (ورامین ، پاکدشت ، شهرری ، قرچک) می باشد و نیاز به ترک اعتیاد در کمپ ترک اعتیاد دارید ، با ما در تماس باشید تا مشاوران مابهترین راه های ترک اعتیاد را در اختیار شما عزیزان بگذارند .

لطفا به این مطلب امتیاز دهید.
مقاله قبلی
درمان های غیر دارویی اعتیاد
مقاله بعدی
تفاوت ترک اعتیاد اجباری و ترک اعتیاد اختیاری
درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید
Tags: 4 باور نادرست درباره قلیون, قلیان, قلیون, مصرف قلیون

پست های مرتبط :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.