تفاوت هروئین با کراک

تفاوت هروئین و کراک

مقایسه هروئین با کراک
مقایسه هروئین با کراک

استفاده ناروا یا سوءمصرف هروئین و کراک آسیب های روانی و جسمانی زیادی برای استفاده کننده به همراه دارد که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم اما در این مقاله تصمیم داریم در مورد تفاوت هروئین و کراک و همچنین خطرهای ترکیب این دو دارو اشاره کنیم.

هروئین و کراک دو مواده مخدر هستند که با یکدیگر تفاوت دارند و به راه های مختلفی بر بدن اثر می گذارند. بسیاری از مردم می خواهند بدانند که چه فرقی بین کراک و هروئین وجود دارد، چگونه به تنهایی عمل می کنند و از عملکرد دخالت آن ها بر روی یکدیگر اطلاع داشته باشند و آگاه باشند .

(در این مقاله میتوانید به صورت کامل درباره “ترک اعتیاد کوکائین و کراک” اطلاعات کامل کسب نمایید.)

کراک

کراک یا کراک کوکائین نوعی مواد مخدر محرک است که از آلکالوئید کوکائین به‌دست می‌آید. کوکائین یک ترکیب شیمیایی است که به‌صورت طبیعی در برگ‌های گیاه کوکائو (Coca) یافت می‌شود. مصرف کراک باعث تجربه‌ای شدید از افزایش انرژی، بالا رفتن خلق و خو، افزایش تمرکز، تحریک سیستم عصبی مرکزی و کاهش اشتها می‌شود.

کراک اغلب به‌صورت سفید، بلورینه و بصورت قطعات کوچک یا پودر تهیه می‌شود و معمولاً از طریق تزریق یا استنشاق دود مصرف می‌شود. مصرف کراک معمولاً بسیار قوی و سریع اثر می‌کند، اما اثرات آن نیز به‌طور متناسب کوتاه مدت است و معمولاً حدود 5 تا 10 دقیقه ادامه دارد. این باعث می‌شود که کاربران به‌طور مکرر دست به مصرف کنند و احتمال ایجاد وابستگی بسیار بالا باشد.

استفاده مداوم و مصرف بالای کراک باعث ایجاد اثرات جانبی خطرناک می‌شود، از جمله اختلالات روانی مانند اضطراب شدید، افسردگی، اختلالات خواب، هالوسیناسیون‌ها و رفتارهای عصبی و عصبانی. همچنین، کراک می‌تواند منجر به مشکلات جسمانی مانند افزایش ضربان قلب، فشار خون بالا، آسیب به قلب و عروق، مشکلات تنفسی و ایجاد ضعف عمومی شود.

استفاده از کراک علاوه بر اثرات بالینی ضار، قانونی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و تحت قوانین بسیار سختی تعقیب و مورد پیگرد قرار می‌گیرد. به‌طور کلی، استفاده از مواد مخدر مانند کراک به‌طور قطعانه توصیه نمی‌شود و در صورت وجود مشکل مربوط به مواد مخدر، بهتر است با پزشکان و متخصصان مربوطه مشورت کنید.مقاله ترک اعتیاد کراک را بخوانید.

هروئین

هروئین یکی از قوی‌ترین و خطرناک‌ترین مواد مخدر است که از تجزیه ماده‌ای به نام مورفین بدست می‌آید. مورفین به صورت طبیعی در دانه‌های کاج شیرین‌دانه (Papaver somniferum) که گیاهی است که برای تولید خشک کردن قرص مورفین، اوپیوم و هروئین استفاده می‌شود، یافت می‌شود.

هروئین در قالب پودر سفید یا قهوه‌ای تولید می‌شود و اغلب به‌صورت سرابراهی با کوکائین، ترکیب می‌شود. مصرف هروئین معمولاً به‌صورت تزریق، استنشاق دود یا خوراکی (با قرار دادن در دهان) صورت می‌گیرد. اثرات هروئین به‌صورت سریع و قوی ظاهر می‌شود و شامل احساس آرامش و خوشحالی، کاهش درد، تحریک سیستم عصبی مرکزی و تولید حالتی از خواب آرامش‌بخش است.

مصرف هروئین با خطرات جدی برای سلامتی همراه است. این ماده مخدر می‌تواند به‌سرعت وابستگی جسمانی و روانی ایجاد کند. مشکلات جسمانی مرتبط با مصرف هروئین شامل کاهش اشتها، کاهش وزن، مشکلات ریوی، آسیب به کبد و کلیه، عدم تعادل هورمونی، ضعف عمومی و افزایش خطر انتقال بیماری‌های عفونی مانند ایدز و هپاتیت C است.

علاوه بر آن، هروئین تأثیرات نامطلوب روانی نیز دارد که شامل اضطراب، افسردگی شدید، اختلال در تفکر و تمرکز، ناراحتی روانی و خطر ایجاد رفتارهای خطرناک و خشونت آمیز است.

مصرف هروئین قانونی نیست و تحت قوانین سخت تعقیب و پیگیری قرار می‌گیرد. به‌طور مستقیم و یا غیرمستقیم درگیری با هروئین می‌تواند عواقب قانونی و اجتماعی جدی را به همراه داشته باشد. در صورتی که شما یا کسی اطرافیانتان با مشکل مربوط به هروئین مواجه هستید، توصیه می‌شود به متخصصین و پزشکان مربوطه مراجعه کنید.

تفاوت های قابل توجه بین هروئین و کراک: علائم، اثرات و درمان

هروئین و کراک دو نوع مواد مخدر هستند که با استفاده از آنها افراد به دنبال تجربه های روانی قوی هستند. با این حال، هر دو ماده مخدر از لحاظ ترکیب شیمیایی، اثرات بدنی و روانی، مصرف و اعتیاد، قابلیت درمان و نشانه های اعتیاد کنندگی با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله، تفاوت های اصلی بین هروئین و کراک بررسی می شوند.

۱. ترکیب شیمیایی

هروئین به عنوان یک ماده مخدر آپیوئیدی با ترکیب شیمیایی دیاستیل مورفین ساخته می شود. این ماده مخدر از دسته مواد مخدر مربوط به افیون ها است که به دلیل اثرات مسکن و آرام بخش آن برای درمان درد و اضطراب استفاده می شود.

کراک یک نوع ماده مخدر محرک است که از بخار شدن پودر کوکائین به دست می آید. کوکائین نیز یک ماده مخدر محرک است که باعث افزایش هورمون های محرک مانند دوپامین در مغز می شود.

۲. اثرات بدنی و روانی

استفاده از هروئین باعث کاهش درد و اضطراب می شود. هروئین نیز باعث ایجاد احساسات خوشایندی و آرامش می شود. با این حال، هروئین باعث می شود که قلب و ریه ها کمتر به خوبی عمل کنند و باعث کاهش فشار خون می شود. همچنین، هروئین باعث می شود که عملکرد کبد و سیستم ایمنی بدن کاهش یابد.

استفاده از کراک باعث افزایش انرژی و هیجانات قوی در فرد می شود. این ماده مخدر باعث افزایش سرعت ضربان قلب و فشار خون می شود و باعث می شود که فرد بیشتر حساس به تحریکات محیطی شود. همچنین، استفاده از کراک باعث کاهش اشتها و افزایش ترشح عرق می شود. در عوارض بدنی، مصرف بلند مدت کراک باعث افتکارسنجی و اختلالات عصبی می شود و ممکن است باعث ایجاد ترک های پوستی و آسیب به ریه ها و قلب شود.

تفاوت های قابل توجه بین هروئین و کراک
تفاوت های قابل توجه بین هروئین و کراک

۳. مصرف و اعتیاد

هروئین از طریق تزریق، سرخوردگی، خوراکی یا بلعیدن استفاده می شود. باعث می شود که فرد در کمتر از چند دقیقه احساس خوشایندی و آرامش شود و می تواند برای چند ساعت این اثر را تجربه کند. هروئین باعث ایجاد اعتیاد شدید می شود و افرادی که از آن استفاده می کنند، با مشکلات قوی در ترک کردن آن روبرو می شوند.

کراک نیز با روشی مشابه هروئین استفاده می شود، اما به دلیل اثرات محرک قوی آن، فرد می تواند برای چند دقیقه تا یک ساعت این اثر را تجربه کند. کراک نیز باعث ایجاد اعتیاد شدید می شود و افرادی که از آن استفاده می کنند، به سرعت وابستگی به آن پیدا می کنند.

۴. نشانه های اعتیاد کنندگی

نشانه های اعتیاد به هروئین شامل افزایش تحریک ، اختلال در خواب، افزایش خشم و اضطراب، تغییرات در شخصیت و اعمال خطرناک مانند تزریق هروئین به صورت غیر بهداشتی یا تقسیم کردن سوزن ها با دیگران می باشد.

نشانه های اعتیاد به کراک شامل ترکیدن پوست،افزایش تحریک، اضطراب، خشم، افزایش ترشح عرق، خستگی شدید پس از تجربه اثرات کراک، تغییرات در شخصیت، ناتوانی در کنترل شدت و مدت زمان استفاده از کراک و نداشتن قابلیت متوقف کردن مصرف آن می باشد.

۵. درمان

درمان اعتیاد به هروئین شامل تجویز داروهای ترک، درمان درمانی، پشتیبانی از خانواده و مشاوره می باشد. درمان هروئین کمک می کند تا فرد به طور کامل از مصرف هروئین دور شود و به بهبودی اعتیادش پرداخته شود.

درمان اعتیاد به کراک شامل تجویز داروهای ترک، مشاوره، مشارکت در گروه های پشتیبانی و درمان درمانی است. هدف درمان کراک کمک به فرد برای متوقف کردن مصرف کراک، بهبود وضعیت جسمانی و روانی و کمک به بازگشت به زندگی عادی است.

در نهایت، باید توجه داشت که هروئین و کراک هر دو مواد مخدر بسیار خطرناک هستند و مصرف آن ها با عوارض بسیار جدی برای سلامتی افراد همراه است. از آنجا که هروئین به عنوان یک مواد مخدر بسیار قوی تلقی می شود، مصرف کراک نیز می تواند به سرعت باعث ایجاد اعتیاد شدید و مشکلات جدی برای سلامتی فرد شود. برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر است از هر دو این مواد مخدر بپرهیزید.

اختلاف یا تفاوت هروئین و کراک چیست؟

هروئین یک ماده مخدر بسیار قوی است که به عنوان یک آرامبخش مورد استفاده قرار گرفته می شود. هروئین علاوه بر به وجود آوردن سرخوشی، یک اثر آرام بخش نیز دارد که ممکن است مصرف بیش از حد آن باعث به مرگ شود. کراک نیز یک سرخوشی زیاد به وجود می آورد.

آیا کراک نیز یک ماده مخدر است؟!

تفاوت هروئین با کراک
تفاوت هروئین با کراک

کراک مواد افیونی یا مخدر نیست. کراک حالت غلیظ شده کوکائین است و یک تکان دهنده که باعث به وجود آومدن سرخوشی زیاد می شود، اما باعث افزایش انرژی و کار هم نیز می شود.

استفاده از کراک و هروئین با هم دلیل به وجود آمدن یک احساس خطرناک و اکثراً تلخ و ناپسند می شود که به آن اسپیدبال گفته می شود. چنین شرایطی بسیار خطرناک است، چون که اثرات ناسازگاری بوجود خواهد آورد که بقیه ی مواد مخدر نیز ایجاد می کنند. هروئین باعث آرامش و کم شدن فعالیت سیستم عصبی مرکزی می شود در حالی که کراک باعث تحریک و بیشتر شدن کار و فعالیت می شود.

راه های متفاوت مصرف یا استعمال مواد

اختلاف هایی بین طریقه استفاده ی هروئین و کراک وجود دارد. هروئین اکثراً از طرف تزریق عضله ای یا زیر پوستی مصرف می شود. انواع خالص هروئین گاهی به صورت کشیدنی یا بویایی مصرف می شود، اما بیشترین نوع مصرف هروٸین تزریق است. کراک اکثراً از راه کشیدن سیگار مصرف می شود، اما گاهی به صورت تزریق یا کشیدن بویایی نیز استفاده می شود. شکل های دیگر کوکائین اکثراً به صورت کشیدنی و بویایی استفاده می شود.

آسیب های استفاده ی هروئین و کراک

هروئین با به دست آورنده های مواد تریاک در مغز پیوستگی پایدار می کند، بعضی از سیگنال های عصبی را کند یا توقف می کند و مواد شیمیایی به نام اندورفین را در مغز آزاد می کند. اندورفین هایی که پخش می شوند به یک احساس پسندیده و شادی ایجاد می شوند.

خرابی سیگنال های عصبی باعث به وجود امدن احساس آرامش می شود. خراب شدن این سیگنال های عصبی همچنین باعث کم شدن تنفس و همچنین کم شدن واکنش نسبت به اتفاق های خارجی می شود. این ها آسیب های خطرناکی هستند، به خصوص اگر بیش از حد مصرف شوند.

کراک قالب غلیظ شده کوکائین است که اندازه مواد شیمیایی دوپامین موجود در مغز را بیشتر می کند. این بیشتر شدن دوپامین باعث به وجود آمدن حسی به نام سرخوشی یا خوشحالی می شود و همین کار علت اعتیاد آور شدن کوکائین است. بیشتر شدن میزان دوپامین در مغز باعث بیشتر شدن کارهای بدن می شود و به دنبال آن انرژی و اقتدار فرد بیشتر خواهد شد. این مواد امکان دارد بدن را بیشتر از قدرت کنترل آن تحریک کند و دلیل به آسیب های کناری خطرناکی شود.

آسیب های کناری استفاده از هروئین و کراک به طور جداگانه به علت راه های متفاوتی که هروئین و کراک بر روی بدن اثر می گذارند، آسیب های کناری آن ها نیز بسیار مختلف است. آسیب های کناری هروئین عبارت می شوند از:

 • نشانه های ترک در مواقع های قطع استعمال هروٸین
 • کم شدن میل جنسی (در این مقاله میتوانید درباره “مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد” بخوانید.)
 • برافراشته شدن پوست
 • عذق کردن بیش از اندازه
 • کم شدن تنفس
 • خواب آلودگی
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • یبوست
 • خارش
 • مرگ

آسیب های کناری کراک با هروئین بسیار مختلف است و بیشتر در رابطه به اثرهای تحریک کننده این مواد تحریک کننده است. آسیب های کناری کراک حاوی مورد های زیر است:

این آسیب های کناری امکان دارد که افرادی را که هروئین یا کراک استفاده می کنند تحت تاثیر قرار دهد، حتی اگر برای اولین بار این مواد را استفاده کرده باشند.

هروئین با کراک
هروئین با کراک

اثرات کناری قاطی کردن هروئین و کراک

قاطی کردن هروئین و کراک، که به آن اسپیدبال نیز گفته می شود، بسیار خطرناک است و امکان دارد اثرهای ناپسندی را به همراه داشته باشد. به دلیل اینکه هروئین آرامبخش است و کراک ماده تحریک کننده است، این دو دارو اثرهای مقابل و ناسازگاری را به وجود می آورد که دلیل به موقعیت های خطرناکی خواهد شد.

(4 مرحله برای ترک هروئین)

کراک باعث تحریک بیشتر بدن خواهد شد و احتیاج به اکسیژن را بیشتر می کند و باعث بیشتر شدن سرعت نفس می شود تا بتواند این نیاز را جبران کند. استفاده هروئین باعث کند شدن تنفس می شود و دلیل می شود بدن در صورت احتیاج داشتن به اکسیژن بیشتر به دلیل استفاده ی کراک، آرام تر نفس بکشد.

آسیب های کناری این دو دارو امکان دارد تا حدودی اثرهای یکدیگر را غیر فعال کند و دلیل شود فرد استفاده کننده نسبت به اندازه ی اوردوز این داروها بی اطلاع باشد. در حقیقت استفاده هروٸین و کراک مثل این است به صورت همزمان پدال گاز و ترمز ماشین خود را فشار دهید. این می تواند هم برای خودرو و هم بدن شما بسیار ضرر داشته باشد.

کراک هروئین یا هروئین متراکم گونه ای ماده مخدر به صورت قطعه های بلور با آغازه هروئین می‌باشد که در جنوب غربی آسیا رایج است.

(19 عوارض خطرناک کراک – ترک اعتیاد به کراک)

نیاز به گفتن است که ماده اولیه برای ساخت کراک در آمریکای جنوبی کوکائین می باشد. این مواد در حقیقت ثمره ترکیب هروئین با ناخالصی ‌های متفاوتی است که از جمله اثرهای کناری آن می ‌توان به عفونت‌ های بیش از اندازه در اثر کار های باکتری‌ ها در پوشش‌ های متفاوت اندام‌ های فرد زنده استعاره کرد.

کراک هروئین به مدت چند سال به یکی از خواستنی ترین مواد های مخدر ایران تبدیل شد و جای تریاک را گرفت و در افغانستان نیز حریفی برای هروئین به‌ حساب می‌ رود. راه های استفاده کراک هروئین به دلیل امکان مصرفی از سنجاق و سوزن نسبت به هروئین آسان ‌تر، اما اعتیاد آن بسیار شدیدتر است.

تفاوت هروئین و کراک
تفاوت هروئین و کراک

نتیجه گیری:

در نتیجه‌ در این مقاله به بازدید اختلاف های هروئین و کراک اشاره کرده ایم اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی آسیب های استعمال یا سوءمصرف این مواد مخدرها بعد از درمان و ترک هروئین و ترک کراک قابل درمان هستند.

سوالات متداول تفاوت هروئین با کراک

سوال: تفاوت هروئین با کراک چیست؟

پاسخ: هروئین و کراک هر دو مواد مخدر هستند، اما دارای تفاوت‌هایی هستند. هروئین از خانواده مواد مخدر اپیوئیدی است که برای تولید حالت خوشی و آرامش استفاده می‌شود، در حالی که کراک از خانواده مواد مخدر استیمولانت است که برای ایجاد حالت هیجان زده‌ای و افزایش انرژی مصرف می‌شود. همچنین، هروئین احتمال اعتیاد و مصرف مکرر بیشتری دارد و می‌تواند منجر به مشکلات جسمی و روانی خطرناک شود، در حالی که کراک می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، نشتی خونی، تشنج و حتی افسردگی شدید شود.

سوال: هروئین و کراک دارای اثرات جانبی متفاوتی هستند؟

پاسخ: بله، هروئین و کراک دارای اثرات جانبی متفاوتی هستند. هروئین می‌تواند باعث مشکلات جسمی مانند تشنج، تهوع و استفراغ، کاهش تنفس و حتی کما شود. اثرات جانبی کراک شامل افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون، نشتی خونی، تشنج و افسردگی شدید می‌شود.

سوال: آیا هروئین و کراک قانونی هستند؟

پاسخ: خیر، هروئین و کراک دو ماده مخدر غیرقانونی هستند و استفاده از آنها ممنوع است. همچنین، تولید، توزیع و فروش این مواد مخدر نیز در بسیاری از کشورها قانونا ممنوع است و باعث پیگرد قضایی می‌شود.

سوال: آیا هروئین و کراک می‌تواند باعث اعتیاد و مشکلات روانی شود؟

پاسخ: بله، هروئین و کراک هر دو می‌توانند باعث اعتیاد و مشکلات روانی شوند. هروئین می‌تواند باعث ایجاد افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال خواب، ترس و فراموشی شود. همچنین، کراک می‌تواند باعث افزایش اضطراب، ترس، هلوسی‌ها، وسواس، افسردگی و پارانویا شود. افرادی که به هروئین و کراک اعتیاد دارند، به طور کلی با مشکلات روانی و اجتماعی مواجه هستند که ممکن است باعث شکست در زندگی شان شود.

سوال: آیا درمان برای اعتیاد به هروئین و کراک وجود دارد؟

پاسخ: بله، درمان‌هایی برای اعتیاد به هروئین و کراک وجود دارد. درمان‌های متفاوتی برای اعتیاد به هروئین و کراک وجود دارد، از جمله درمان‌های دارویی، روان‌شناسی، رفتاری و درمان‌های جایگزین. درمان‌های دارویی شامل درمان با متادون، بوپرنورفین و نالترکسون می‌شود. درمان‌های روان‌شناسی و رفتاری شامل روش‌های مختلفی مانند رفتاردرمانی، مشاوره شناختی-رفتاری و درمان گروهی می‌شود. همچنین، درمان‌های جایگزین مانند درمان با آکوپانکچر، تمرینات آرامش‌بخشی و درمان با گیاهان دارای خواص دارویی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کمپ ترک اعتیاد تهران

برای ترک اعتیاد کراک و ترک اعتیاد هروئین نیاز به یک کمپ مناسب در زمینه ترک اعتیاد دارید ،این را بدانید که خیلی از بیماران اعتیاد پس از ترک اعتیاد بعد از یک مدت زمان کوتاهی مجدد به سمت اعتیاد روی می آورند. این وظیفه یک کمپ ترک اعتیاد خوب می باشد که بیمار را بعد از ترک رها نسازد و در کلاس ها و دور همی های مختلفی مجدد بیمار را شرکت دهد.

اگر ساکن شهرتهران یا اطراف تهران می باشید بهتر می باشد کمپ ترک اعتیاد تهران را بشناسید که ما در این اینجا یکی از بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران را به شما معرفی میکنیم . پس  در ادامه با ما همراه باشید.

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه(بهترین کمپ ترک اعتیاد در تهران)

کمپ ترک اعتیاد احیاء تازه یکی از بهترین کمپ های ترک اعتیاد واقع در تهرانشهرری زیر نظر سازمان بهزیستی کشور شروع به فعالیت در زمینه ترک اعتیاد و سوء مصرف اعتیاد کرده است . شما دوستان عزیز میتوانید با یکی از راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

سم زدایی بدن

5/5 - (2 امتیاز)

درباره کمپ ترک اعتیاد اختیاری و اجباری بیشتر بدانید

Tags: , , , , ,

پست های مرتبط :

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • آواتار مجتبی یادداری
  مجتبی یادداری
  1401-03-14 21:12

  خیلی عالی تفاوت هروئین و کراک رو مقایسه کردید ممنونم ازتون ?

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.